آمار بازدیدکنندگان سایت

01528845
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1338
2141
13103
44352
50755
1528845

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

کوهستان ها را دریابید !

روز جهانی کوهستان گرامی باد.

 

 

کوهستان ها را دریابید !

 

روز جهانی کوهستان گرامی باد.

 

تبعات تخریب در کوهستان ها بیشتر از دامنه و جلگه است. به همان اندازه که دست رسی به کوه ها صعب و سنگین است، به لحاظ قانونی نیز پیدا کردن متولی آن در قوانین جاری و اقدامات تملیکی و مدیریتی به مانند دریا، صعب و سنگین و مشتبه شده است !

حدود ۱۵ سال است که می خواهند لایحه جامع بنویسند، می نویسند و خط می زنند و برعبارتی در قالب یک ماده و یا تبصره توافق می کنند، اما عمر خدمتی کوتاه و در مدیریت ناپایدار ، همه رشته را پنبه می شود و توافق ها به تفرق نظر می رسند ! مجلس  پنجم تا مجلس نهم و دولت ششم تا دولت یازدهم ! رفت و برگشت از سازمان به دولت تا مجلس ، آمد و شدهایی که قانون نشد و اما کوه همچنان ماندگار و پایدار ، چون میخی استوار است !

اگر کسی فرایندهای کوچک و بزرگ هر سیستم را بشناسد، می تواند جنس عرضم را ممیزی کند و در رد یا درستی نظر دهد !‌

لایحه بعد ۱۱ سال در این رفت و برگشت ها نه جامع شد و نه در بر گیرنده عنوان منابع طبیعی ! و من متوجه شدم که کسی با جنس عرایضم مأنوس نیست ! که به این استنباط و احراز برسد و بگوید منابعی که انسان ساخت نیست، طبیعی و خدادادی است !

بنابراین در آن عرصه ایکه انسان بر روی آن پا نهاد، چه در اعماق زمین و چه در افلاک، منابع طبیعی است  !

در قوانین جاری ! بر حسب تعریف کوه  نه جنگل است و نه مرتع ! همچنین کویر که بیایان نیست و بیابان مرتع نیست  ! و این منابع که اصالتاً طبیعی هستند در قانون ملی شدن جنگل و مراتع ملی نشده اند. حتی آنجا که بوم شناسان در توزیع جغرافیایی طبیعی نواحی رویشی را تقسیم می کنند، عامل و شاخص تأثیر گذار نوع پوشش و میزان نزولات است.

بنابراین کوه ها در قانون ملی نشده اند، نه اینکه اهمیت نداشتند، نه ! مسئله اینگونه است که همیشه انسان به مدیریت امور مربوط به خود در نظام اجتماعی را بر اساس مشغله ذهنی خود اهمیت داده است ! مسئله با اهمیت آن روزهای انسان در مباحث اجتماعی و اقتصادی، الغاء مالکیت ارباب رعیتی بود،  چون هیچ کوهی متصرف و مالک و بهره بردار نداشت و ملی کردن نیز متناسب با تغییر نظام مالکیت انجام شد و ساماندهی نظام بهره برداری نیز با اقتضائات خاص خود، فرایندهای مربوط به خود را طی نمود. بدین ترتیب اگر گفته شود کوه ها در محدوده اسناد منابع طبیعی قرار دارد، اقدام اجرایی انجام شده اقدامی میلی محسوب می شود و جایگاه قانونی ندارد !

دریاها نیز  فقط در اراضی مستحدثه و اراضی ساحلی و حریم  دارای حکم هستند و این پهنه سرزمینی از لحاظ نوعیت منابع طبیعی است و از لحاظ اقدامات تملیکی، مشتبه است. به طور واضح از نوک کوه ها تا اعماق دریا آنچه که انسان ساخت نیست و افعال احایی ندارد و به این واسطه ها از لحاظ حق تصرف و تملک ، حقوق فردی بر آنها تسری نیافته و نافذ نباشد، باید اقدامات تملیکی حقوق عمومی بر آن تسری یابد و به تناسب اقدامات ثبتی ، با اسناد معتبر از حقوق عمومی دفاع شود.

کوهستان های کشور را برای کاهش تبعات تخریب انسانی دریابید !

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم