آمار بازدیدکنندگان سایت

01792420
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
618
563
3419
8797
27538
1792420

آی‌پی شما: 3.82.52.91
امروز: ساعت

تراژدی آب و اقلیم و مسلمانی ما

مسئله اقتصاد مسئله اول کشور است ! آمیخته کردن مشکلات انباشته شده تا لاینحل ۶۰ ساله تعارض بهره برداری سنتی و عرفی در جنگل با مشکلات مدیریت آب، که سایه خشکسالی خود را بر کشور مستولی کرده است

 

 

تراژدی آب و اقلیم و مسلمانی ما

مسئله اقتصاد مسئله اول کشور است ! آمیخته کردن مشکلات انباشته شده تا لاینحل۶۰ ساله تعارض بهره برداری سنتی و عرفی در جنگل با مشکلات مدیریت آب، که سایه خشکسالی خود را بر کشور مستولی کرده است، در یک وزارتخانه مسئله دست چندمی است و ساز و کار مسئله جنگل کشور نیست.

مصرف آب با الگوی جهانی نا برابر است و ما در مصرف اسراف داریم، در کشاورزی نیز سنتی هستیم و به ازای عملکرد در واحد سطح، تولید محصول خوبی نداریم و به همین جهت قیمت محصول تولیدی ما، حتی به ارزش قیمت آب مصرف شده ما نیست، برخی اقلام تولیدی در بخش کشاورزی نیز بیش از بازار محلی و مصرف داخلی تولید می شود و به همین جهت بازار هدف فرامرزی دارد و دقیقاً در مناطقی تولید می شود که کمبود آب، سرسام آور است و به همین جهت مسئله آب مجازی قابل بحث و بررسی می شود.

در بحث مدیریت آب مؤلفه ها و متغییر وابسته و پیوسته متعدد و متنوعی دخیل هستند، نکته با اهمیت این است که ملت در برابر دیدگان خود تاراج اراضی آبی حریم شهر را دیده اند، که در طول سی سال اخیر مساحت محدوده شهری چند برابر شده است، استقرار صنایع را در مناطق مرکزی کشور، بدون امکان سنجی و درج محاسبات اقتصادی نهاده ها و عوامل تولید طبیعی پیشنهاد و به اجرا گذاشته شده است.

بدهنجاری چه از لحاظ مصرف و چه از لحاظ آلودگی در استفاده از منابع آبی تا سوء مدیریت در حوزه مدیریت آب کشور دیده می شود، اما در هر حال می توان مدیریت را بهینه سازی و مشکلات را رفع نمود، اگر مقامات کشور به اراده میلی خاتمه دهند و برای حفظ منافع ملی، اراده ملی را به اجرا بگذارند.

مدیریت متشتت و از هم گسیخته و دارای مشکل مالی احیای دریاچه ارومیه نیز نیازی به اعتبار دولتی ندارد، بی تردید می تواند با اقتصاد درونزا به حل مشکل به وجود آمده در دریاچه ارومیه بپردازد.

کشور داری ما هم مانند مسلمانی ماست، قران کتاب آسمانی را روی طاقچه به امانت نگهداری می کنیم و برای خوب خواندن آن مسابقه می گذاریم. ولی برای خوب اجرا کردن آیاتش، هیچ جشنواره ای برگزار نکردیم و هیچ جایزه ای اعطا نمی کنیم !‌

در این کشور چشم انداز - راهبردها - سیاست اجرایی – حتی نوشتن برنامه پنجساله نا مسجم با چشم انداز و راهبرد و سیاست اجرایی برای اجرا نوشته نمی شود، عرف و سنتی است که باید نوشته شود و در کتابخانه اطاق مدیریت باشد. تا در فخر فروشی به مهمانان چیزی کم نگذاشته باشیم !

مقامات کشور فکر می کنند جنگ نرم فقط در حوزه فرهنگی دنبال می شود و متوجه بازی های جنگ نرم اقتصادی نیستند، مقاماتیکه متوجه نمی شوند مسئله اصلی کشور اقتصاد است، هرگز متوجه نمی شوند تشکیل وزارتخانه ساز و کار رفع رکود اقتصادی نیست و اقدامی هزینه زا است و تنها کار کرد چنین پیشنهادی این است که فکرهای مقامات کشور، برای حل مسئله تجمیع نباشد و از مسئله اصلی کشور منحرف شوند.

همین مقامات صحبتشان را در طلیعه سخن با آرزوی موفقیت و سلامت رهبری شروع می کنند، لابد تا کنون از زبان رهبری نشنیده اند، مسئله اقتصاد مسئله اول کشور است ! 

هیچ تطابق صادقانه ای در گفتار و رفتار مقامات در جهت حفظ منابع طبیعی و جنگل های رو به فنای کشور نیست. کسی که آسیب ناشی از کمبود منابع مالی در مدیریت جنگل را می بیند، نباید رفتارش در حل مسئله هزینه زا باشد و مسئله جدید هزینه بری بر روی برد بنویسد.

مقامات کشور خیلی خشک تر از دریاچه ارومیه هستند و در تصمیمشان هیچ انعطاف بوم شناختی نیست.

در حالیکه آنها اراده احیای مدیریت حرفه ای ندارند، چگونه می توان به احیاء دریاچه و تالاب کشور خوش بین بود.

مدیریت استقراعی استماعی نمی تواند گره ها و مشکلات اجتماعی اقتصادی مردم را باز نماید، بلکه آن را به یک کلاف سر در گم تبدیل می کند.

بهت و حیرت از التهابی که در جامعه هست و راه حلی که نیست !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم