آمار بازدیدکنندگان سایت

01883326
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
280
1044
2847
22037
59490
1883326

آی‌پی شما: 18.232.147.215
امروز: ساعت

مصوبه جلوگیری تغییر کاربری اراضی مکرر و احداث ساختمان مرتب !

دهه گذشته ایران و جهان مواجه با تخریب اراضی و تغییر کابری بهترین اراضی زراعی و باغی بود، گویا نسل سوداگر نسل گرسنه را نمی بیند و هشدار نسل آگاه برای او هوشیاری نمی آورد.

 

مصوبه جلوگیری تغییر کاربری اراضی مکرر و احداث ساختمان مرتب !

 

دهه گذشته ایران و جهان مواجه با تخریب اراضی و تغییر کابری بهترین اراضی زراعی و باغی بود، گویا نسل سوداگر نسل گرسنه را نمی بیند و هشدار نسل آگاه برای او هوشیاری نمی آورد.

 این نکته نیز بسیار با اهمیت که مبارز های ما با زمینخواری، ظاهراً شناختی به میدان مبارزه ندارند و مداوماً در میدان مبارزه، از سوداگران شکست می خورند. چون برآیند این نوع مقابله باقیماندن بنای احداث شده فاقد پروانه احداث بنا و امید به ایجاد مفر در مرور زمان و دریافت شبکه خدمات زیر بنایی هستند.

مصوبات دولت در جلوگیری از تغییر کاربری مکرر دیده می شود و نتیجه فوق العاده ضعیف است و مخصوصا اینکه 

در اثنا از مصوبه به عنوان پادزهد یاد شده است و گفته می شود محل ساخت ویلاهای رسمی برای مقابله با جنگل‌خواری و پاسخ به نیاز موجود برای خرید و ساخت ویلا، که در چه پهنه‌ای از اراضی شمال کشور تعیین شود؛ کارشناسان شهرسازی معتقدند به‌طور قطع مراتع، جنگل‌‌ها و اراضی ساحلی نباید به ‌عنوان محل ساخت ویلا انتخاب شوند و بنابراین اراضی زراعی و باغی باید تغییر کاربری داده شود و به همین دلیل است که نقض غرض می شود و نمی توانند توفیقی در تغییر کاربری و احداث بنای غیر مجاز داشته باشد.

مادامیکه کارشناسان شهرسازی و شورایعالی شهرسازی و معماری پیشتاز جلوگیری از تغییر کاربری و مقابله با زمینخواری می شوند، شهرسازی و مقتضیات آن را خط نمی زنند و دنبال جایی می گردند و آن جا همان جایی است که تهدیدات امنیت غذایی یا امنیت بستر حیات تشدید شده و جامعه نسبت به آن حساسیت دارد.

این مصوبه دولت نیز هزگز پادزهر جنگل خواری نخواهد شد. همه آحاد جامعه مطمئن باشند !

مصوبه دولت

وزارتخانه های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و سازمان حفاظت محیط زیست

هیئت وزیران در جلسه ۸/۶/۱۳۹۶ به پیشنهاد شماره ۱۰۹۳۲/۰۲۰ مورخ ۱۳۹۳/۴/۲۱ وزارت جهادکشاورزی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱- وزارت راه و شهرسازی با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نسبت به انجام موارد زیر اقدام نماید:

الف- شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث دهکده‌ها یا شهرک‌های گردشگری در کل کشور با همکاری وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و کشور و سایر سازمان­های مربوط ظرف شش ماه.

ب- اتخاذ سیاست افزایش تراکم ساختمانی به جای افزایش محدوده شهرها در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) با لحاظ همه جوانب تخصصی مربوط.

پ- بازنگری، اصلاح و ابلاغ اصول و ضوابط تهیه طرح‌های جامع و هادی محدوده‌های شهری و روستاهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) ظرف شش ماه.

تبصره - بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و کشوراصلاحات لازم برای اعمال اصول و ضوابط جدید مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در طرح­های هادی مصوب را ظرف شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب‌نامه تهیه و برای سیر مراحل قانونی تصویب آنها اقدام کند.

۲- وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و سازمان حفاظت محیط زیست مکلفند کلیه ظرفیت‌ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط‌زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) را به کار گرفته و وظایف خود در این زمینه را اعمال نمایند.

دستگاه‌های یادشده مکلفند تخلف از اجرای این بند و قوانین و مقررات مربوط توسط کارکنان خود و دیگر اشخاص را به مراجع صالح از جمله هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری (حسب مورد) اعلام و گزارش نمایند.

استانداران استان‌های یادشده مکلفند گزارش اجرای این بند توسط هر یک از وزارتخانه‌های یادشده، آمار تخلفات ارتکابی و نیز اقدامات و هماهنگی‌های استانداری را در مقاطع زمانی شش ماهه از طریق وزارت کشور به هیئت وزیران ارایه نمایند.

۳- به منظور تقویت و کارآمدی ضمانت اجراها و سازوکارهای برخورد و مقابله با تخلفات مربوط به تغییر کاربری و احداث بنا در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان)، وزارت کشور مکلف است با همکاری وزارتخانه­های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط­زیست، راهکارهای قانونی از جمله اصلاح تبصره (۲) ماده (۹۹) و تبصره (۱) ماده (۱۰۰) قانون شهرداری - مصوب ۱۳۳۴- و اصلاحات بعدی آن را ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تهیه و به هیئت وزیران ارایه نماید.

۴- وزارت جهاد کشاورزی مکلف است در حریم و خارج از حریم شهرهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) و در چارچوب مواد (۳) اصلاحی و (۱۰) الحاقی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها - مصوب ۱۳۸۵- اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی را که به صورت غیرمجاز و بدون اخذ مجوز کمیسیون موضوع تبصره (۱) اصلاحی ماده (۱) قانون یادشده بر روی محدوده‌های موضوع آن قانون ایجاد شده است انجام دهد و وزارت کشور با لحاظ مؤخر بودن قانون یادشده نسبت به قانون شهرداری و اصلاحات بعدی آن از ارجاع این موارد و پرونده‌ها به کمیسیون‌های موضوع مواد (۹۹) و (۱۰۰) قانون شهرداری اجتناب نماید.

تبصره – در مورد اراضی زراعی و باغ­های واقع در محدوده روستاهای دارای طرح هادی مصوب، وزارتخانه­های کشور و راه و شهرسازی مکلفند از طریق نمایندگان خود در کمیسیون موضوع تبصره (۲) ماده (۹۹) قانون شهرداری، رأی به قلع و قمع بنا را در اولویت قرار دهند.

۵- به منظور هماهنگی و برخورد مؤثر و فوری با تخلفات ساخت­وساز در شهرهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) کارگروه ویژه‌ای با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهادکشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دادستانی مرکز استان مربوط، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شهرداری‌های شهرهای مربوط تشکیل می‌شود. وزارت کشور موظف است گزارش عملکرد کارگروه مذکور را در مقاطع زمانی شش ماهه به شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و دفتر هیئت دولت ارایه نماید.

تبصره – کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند ضمن همکاری با کارگروه مذکور از ارایه هرگونه خدمات زیربنایی به ساخت وسازهای غیرمجاز خودداری نمایند.

                                                                      اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم