آمار بازدیدکنندگان سایت

01470245
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
694
86
7207
36507
70849
1470245

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

آیا راه انتقال آب دریای خزر با التیماتوم استاندار استان سمنان هموار می شود ؟

 

ابتداً باید بگویم با انتقال آب از دریای خزر برای سمنان با رعایت جنبه های اقتصادی، یعنی اگر طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، در بر گیرنده منافع ملی خواهد بود و با آن موافقم !

 

آیا راه انتقال آب دریای خزر با التیماتوم استاندار استان سمنان هموار می شود ؟ 

 

ابتداً باید بگویم با انتقال آب از دریای خزر برای سمنان با رعایت جنبه های اقتصادی، یعنی اگر طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، در بر گیرنده منافع ملی خواهد بود و با آن موافقم !

ایران هنوز بیشتر با سوء مدیریت در بهره برداری منابع آب و رعایت الگوی مصرف مواجه است تا کمبود آب در کشور ! از این رو آنچه که رئیس محترم کمیسیون امنیت مجلس فرموده اند[1] باید گفت ترجیحاً باید مدیریت آب را در حوزه اقتصاد مدیریت نمایند و به حوزه امنیت اجازه ورود و دخالت ندهند.

کارشنانیکه قائل به تأثیر روند تغییر اقلیمی در کشور هستند و مدیریت منابع آب را متأثر از آن می بینند، قطعاً با امنیتی کردن بحران آب، هر کاری از جمله: اولتیماتوم یک ماهه برای نهایی شدن مجوز انتقال آب دریای خزر ! را می توانند انجام دهند.

در این صورت پاسخ منفی این سازمان در مورد طرح انتقال آب کماکان باقی است و مصوبه شورای تأمین استان نیز دایر به اجرای این پروژه خواهد بود و بدین ترتیب با تأیید شورای امنیت ملی کشور، طرح انتقال آب دریای خزر کلنگ می خورد و بالتبع آنچه که ملاک و مناط نظر کارشناسی مجموعه کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، زیر دست و پای اقدامات مأمورین اجرای بحران امنیتی له می شود و آنچه که به صورت واضح و شفاف در برابر چشمان آحاد ملت لِه می شود، پوشش گیاهی یا همان عناصر دارای ظرفیت تقابل با تغییرات اقلیمی هستند و چه راحت مباحث مرتبط با مسئله تغییر اقلیم نقض غرض می شود !.

اما سخنی برای همه !

برای حصول نتیجه سعی می کنم چند سؤال مطرح کنم تا دریافت مطلب آسانتر شود :

آیا می توان بدون بررسی یک طرح نظر موافق یا مخالف داد ؟ پاسخ این است که هر کسی قبل از تهیه طرح و آنالیز هزینه ها نظر بدهد قطعاً کارشناس نیست ؟

آیا می توان در مورد تأمین کمبود آب شرب استان سمنان مخالفت کرد ؟ پاسخ این است که باید مسئله را حل کرد، یا کوچ اجباری و هزینه های آن را دولت بپذیرد و یا با هر قیمت تمام شده ای با ترجیح نگهداری مردم در همان محل کمبود آب تأمین شود،

آیا می توان در مورد تأمین کمبود آب کشاورزی استان سمنان مخالفت کرد ؟ پاسخ این است که بله ، چه لزومی دارد در یک استان دارای کمبود منابع آب، بر خلاف منافع ملی به گسترش کشاورزی سنتی مستلزم تأمین آب دامن بزنیم،

آیا می توان در مورد تأمین کمبود آب شرب و کشاورزی و اساساً مسئله انتقال آب از دریای خزر مخالفت کرد ؟

پاسخ این است که نه خیر ! باید مسئله را بررسی کرد و کسانیکه زحمت کشیده اند و کار کارشناسی کرده اند و پیشنهادشان را ارائه داده اند، طرح آنها باید بر اساس ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی مورد مطالعه قرار گیرد و اگر انتقال آب منطبق با موازین امکان سنجی و درج محاسبات اقتصادی، دارای صرفه اقتصادی لازم بود، چرا باید فرایند اجرای یک فعالیت اقتصادی را در کشور با موانع موهوم مواجه کنیم.

اگر طرح انتقال اب از دریای خزر توجیه اقتصادی نداشته باشد، اجرای چنین طرحی به معنی اقدام بر خلاف مصالح ملی خواهد بود !

قبلا پیشنهاد داده ام ! لازم نیست برای مسیر انتقال، مسیر جدیدی انتخاب کنیم.  به عنوان مثال؛ بستر یکی از جاده های فعلی می تواند، مسیر انتقال تشخیص داده شود و علاوه بر انتقال آب یک اثر بخشی دیگری مانند اعطاء نقش پیشگیری از یخ زدگی اسفالت و جلوگیری از لغزندگی و همچنین افزایش پایداری آسفالت نیر در بستر جاده ها به آن داده شود.

اولتیماتوم قانونی نیست ! با روح تدبیر و اعتدال منافات دارد ! خیلی روشن است ! این یک اقدام ضد محیط زیستی در کشور است !

امنیتی کردن یک کار اقتصادی و سیاسی کردن یک کاری که با تعیین سیاست اجرایی، به طور اجتناب ناپذیر هزینه ملی در پی دارد و منافع ملی در بر نخواهد داشت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم