آمار بازدیدکنندگان سایت

01470242
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
691
86
7204
36504
70849
1470242

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

بهره برداری لجام گسیخته مخرب است، جنگل ها را در يابيد.

بسیار بدیهی است که هر کسی با هر دانشی که دارد این توانایی را نیز داشته باشد.

 

بهره برداری لجام گسیخته مخرب است، جنگل ها را در يابيد.

بسیار بدیهی است که هر کسی با هر دانشی که دارد این توانایی را نیز داشته باشد، در جنگل محدوده زندگی خود یک ظرفیت قابل بهره برداری و تبدیل به فرصت غیر چوبی را شناسایی و به جامعه معرفی کند.

بهره برداری لجام گسیخته آثار تخریب به شدت مخربتر از بهره براری عرفی مازاد بر توان اکولوژیکی در جنگل به جا می گذارد.

می گویند 50 درصدمشکل اشتغال با جهانگردی قابل رفع است، بله شاید همینطور باشد، اما اگر برنامه محور نباشد و جنگل سهمی از درآمد آن برای بهبود و ارتقای مدیریت نداشته باشد، ۵۰۰ درصد سرعت رشد تخریب را شدید می کند.

اگر بهره برداری در جنگل اعم از چوبی و غیر چوبی برنامه محور نشود، تحمل بهره برداری عرفی برای بقای جنگل به مراتب بهتر از بهره برداری لجام گسیخته موسوم به اکوتوریستی است که هر گروهی سرش را بندازد پایین و برود در قلب جنگل و هر آنچه که نباید را به اجرا بگذارد.

اگر چه پوپولیست ها می گویند با توقف اجرای طرح جنگلداری بهره برداری چوبی متوقف شده است، اما شما نپذیرید ! واقعیت این است که جوامع محلی نمی تواند بدون سرمایه گذاری یا مدیریت بهینه جنگل از مصرف متنوع چوب پرهیز کند !

دامدارها چگونه می توانند سوخت جایگزین هیزم برای خود تهیه و تأمین کنند، چگونه مردم فقیر دارای مشکل معیشتی یارانه بگیر جنگل نشین یا حاشیه نشین جنگل، در حالیکه چند فرزند بیکار در خانه دارد می تواند از سوخت مجانی هیزم جنگلی صرف نظر کند.

پوشش جنگلی کشور اگر چه در اداوار گذشته بیش از مساحت فعلی بوده و با روند بطئی تخریب ناشی بهره برداری سنتی مداوماً از درون و برون، هم از لحاظ سطحی و هم از لحاظ موجودی حجم سر پا در هکتار و هم از لحاظ تنوع گونه ای، گونه های با ارزش تر را چه به لحاظ تنوع زیستی و چه به لحاظ مقاومت در برابر ریسک های طبیعی و غیر طبیعی و چه به لحاظ توان تجدید پذیری از دست داده است. چگونه می توان از این واقعیت گریزناپذیر گریخت !!! با وجود تصاویر ماهواره ای که مانند دم خروس نمایان است، قسم حضرت عباس باورکردنی نیست.

باید پذیرفت که قبل از ملی کردن جنگل ها مساحت جنگل ها، مخصوصا در خارج از شمال کاهش یافت و در جلگه شمال کشور مساحت قابل توجهی از جنگل ها حتی بعد از ملی کردن جنگل ها، تبدیل و در اختیار دستگاه های دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفت.

اما نباید از اثر بخشی مدیریت جنگل در اجرای طرح های جنگلداری غافل شد. هر محدوده جنگلی که در قالب یکی از عناوین طرح قرار گرفت، بدون کاهش مساحت باقی ماند و اکنون در ارزیابی دوره ای کمی کیفی این امکان وجود دارد که وضعیت گذشته را با وضعیت فعلی مقایسه کنند و عملکرد را تحلیل کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم