آمار بازدیدکنندگان سایت

01470234
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
683
86
7196
36496
70849
1470234

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

واگذاری آشوراده برای اجرای طرح گردشگری، اراده فرا سازمانی است !

دهسال است که اعلان کرده اند از آشوراده بهره برداری گردشگری شود.

 

واگذاری آشوراده برای اجرای طرح گردشگری، اراده فرا سازمانی است !

دهسال است که اعلان کرده اند از آشوراده بهره برداری گردشگری شود. اتفاقاً چون اراده ای خارج از برنامه و سیاست جنگل چنین پیشنهادی می دهد، نباید به بخش خصوصی واگذار شود. تصمیم واگذاری آشوراده کلاً به استناد تبصره ۴ ماده ۳۱ قانون حفاظت و بهره برداری ممنوع می باشد و به تصریح تبصره ۵ ماده واحده اصلاح ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره برداری[1] مصوب ۸۶ ، اگر به شخص حقیقی واگذارشده باشد، باید اعاده گردد.

آیا این همه إصرار از روی عدم اطلاع به مقررات است ؟ یا پروژه زمینخواری در جریان اجراست !

کسانیکه فکر می کنند با وصف تصریح  عبارت « قابل  واگذاري  به  غير نيست» در تبصره ۴ ماده ۳۱ قانون حفاظت و بهره برداری [2] می توان بخشی از منطقه حفاظت شده میانکاله را  به شخص حقیقی واگذار نمود بدانند؛ هرگز قادر به تفریق أمور حاکمیتی از أمور تصدیگری نشده و نمی شوند !!!

به آنهاییکه اینگونه مباحث برایشان علی السویه است، چه انتقادی می توان کرد ! در حالیکه آب در این کشور می تواند سربالا برود  !!!

کسانیکه إصرار به بهره برداری گردشگری در آشوراده دارند، لطفاً بفرمایند در کدام ماده از مواد قانون حفاظت و بهره برداری اشاره شده است که در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست می توان از طریق تصدیگری شخض حقیقی بهره برداری نمود.

بعضی ها آدرس های غلطی از دیگر قوانین می دهند، چگونه می توان بر حسب قوانین جاری دیگر دستگاه ها، قرار داد اجرای طرح منعقد نمود و بر فرایند اجرای طرح نظارت مطلوب کرد !

برای تنویر افکار عمومی می توان به تلاش ده سال گذشته زمینخواری در آشوراده اشاره کرد که برونداد آن تلاش ها در آن مقطع زمانی، مصوبه دولت در سفر استانی بوده است.

❊❊❊ مصوبه دولت به شماره شماره‌.19560ت 31121 ﻫ  تاریخ : 1384.04.01

تعیین‌ سازمان حفاظتمحیط زیست ‌به‌ عنوان‌ نماینده‌ دولت‌ در مناطق‌ چهارگانه ‌مذکور در بند الف ‌ماده‌ (3) قانون‌ حفاظت ‌و بهسازیمحیط زیست

شماره‌.19560ت 31121 ﻫ  تاریخ : 1384.04.01

سازمان حفاظت محیط زیست ـ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وزارت جهاد کشاورزی هیأت‌وزیران در جلسه مورخ 1384.3.8 بنا به پیشنهاد شماره 11804 مورخ 1384.2.31 معاونت حقوقی و امور مجلس رییس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ‌ایران و ماده (16) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ـ مصوب 1353ـ تصویب نمود:

به منظور حفاظت کامل از مناطق چهارگانه مذکور در بند "الف‌" ماده (3) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ( پارک های ملی‌، آثار طبیعی ملی‌، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت‌شده‌) مستند به ماده ‌(16) قانون یاد شده و تأمین دلایل و مستندات قانونی کافی برای ارایه به مراجع قضایی هنگام تجاوز و تخریب منابع ملی و دولتی واقع در مناطق مزبور، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت در مناطق مزبور از لحاظ مالکیت بر منابع و اراضی ملی و دولتی تعیین می‌شود.

                                                    محمدرضاعارف - معاون اول رییس‌جمهور

مجلس در مورد مصوبه دولت  ایراد گرفت و به دولت ابلاغ نمود و پس از آن همه تلاش، دولت یازدهم نشان داد که در مبارزه با زمینخواری جدی است و مصوبه را وفق نظر مجلس اصلاح و ابلاغ نمود.

❊❊❊ متن اصلاح تصویب نامه شماره 19560/ت31121 ﻫ  مورخ 1/4/1384

شماره 80044 / ت 52306 ﻫ  1394/6/21

اصلاح تصویب نامه شماره 19560/ ت31121 ﻫ مورخ1/4/1384سازمان حفاظت محیط زیست - وزارت جهاد کشاورزی - سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

هیات وزیران در جلسه 11/6/1394به پیشنهاد شماره 2319/43366 مورخ 1394/5/25 معاونت حقوقی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در تصویب نامه شماره 19560/ت31121 ﻫ  مورخ  1/4/1384   عبارت (( از لحاظ مالکیت بر منابع و ارضی ملی و دولتی )) حذف شود.

                                              معاون اول رئیس جمهور – اسحاق جهانگیری

کسی مخالف توسعه صنعت گردشگری در کشور نیست !  اما برخی همیشه آماده سوار شدن بر اسب نعل کرده و زین شده هستند و اسم خودشان را سوار کار می گذارند !

اکنون که به یمن اجرای ایده تنفس جنگل، این همه جنگل های خارج از طرح و طرح های جنگلداری تعطیل شده وجود دارد و شرایط برای سرمایه گذاری فعالیت های گردشگری مهیا شده است !!!

اینکه بگوئیم آشوراده دارای ظرفیت و بُرد اکوتوریستی است، زیره به کرمان نبرند قطعاً تشخیص آنها از درجه اهمیت لازم برخوردار نیست. صنعت گردشگری  دارای شاخه و زیر شاخه های مختلفی است، بدین ترتیب شاید همه مناطق چهارگانه کشور در یکی از زیر شاخه های صنعت گردشگری دارای یک یا چند ظرفیت مرتبط با صنعت گردشگری باشند. بنابراین قطع نظر از امکان یا عدم امکان استفاده از بُرد اکوتوریستی جزیره آشوراده از طریق تهیه طرح و طی فرایند تصویب، باید اذعان نمود؛

با توجه به اینکه هیچ آگهی مزایده واگذاری اجرای طرح، از سوی سازمان جنگل ها منتشر نشده است، بنابراین موافقت با اجرای طرح و همچنین  انتخاب سرمایه گذار و گزارش از فاز اجرایی، مضحک به نظر می رسد.۱ - تبصره  ۵ ماده واحده اصلاح ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۸۶ : واگذاري اراضي موضوع تبصره(4) ماده(31) اصلاحي قانون حفاظت و بهره‌برداري  از جنگل ها و مراتع مصوب 14/3/1354 در مناطق مذكور در بند ( الف) ماده (3) قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست مناطق چهارگانه تحت حفاظت مصوب 28/3/1353 ممنوع بوده و نسبت به استرداد زمين اقدام خواهد شد.

۲ - تبصره  ۴ ماده ۳۱ قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۴۶ و اصلاحیه های بعدی : آن  قسمت از اراضي جنگلي  جلگه اي و مراتع و بيشه هاي طبيعي كه به منظور حفظ وحمايت نسل شكار از طرف سازمان  محيط زيست با رعايت  قوانين و مقررات مربوط به عنوان  پارك وحش يا منطقه حفاظت شده اعلام گرديده يا خواهد شد و در اختيار سازمان مزبور قرار داشته و يا بعد قرار خواهد گرفت  قابل  واگذاري  به  غير نيست .

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم