آمار بازدیدکنندگان سایت

01350044
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1206
3355
12328
60091
106919
1350044

آی‌پی شما: 54.80.115.140
امروز: ساعت

آتش فقر بر جنگل های کشور - ۴

ناظرین آگاه جامعه ایرانی اسلامی اگر به مثلث حریق توجه کنند، آتش فقر را می بینید !!!

 

آتش فقر بر جنگل های کشور - ۴   

  

ناظرین آگاه جامعه ایرانی اسلامی اگر به مثلث حریق توجه کنند، آتش فقر را می بینید !!!

توجه به مثلث حریق برای حمایت از جنگل یک الزام و ضرورت است ! به قدری مواد قابل اشتعال به صورت پیوسته در سطح جنگل وجود دارد، که بگوییم حادثه حریق در جنگل های ایران دنبال بهانه می گردد، به محض افزایش حرارت یا ایجاد و باقی گذاشتن و رها کردن آتش، شعله ور شود و جنگل را در کام خود فرو برد.

فقر مدیریت جنگل چه از حیث مالی اعتباری و چه از حیث سرمایه انسانی و چه از حیث ضعف برنامه ای در راهبرد و سیاست اجرایی و طرح و فعالیت و عملیات، بسیار واضح است. هیچ نقطه روشنی و هیچ مصادیق قابل ارائه مدیریت جنگل در کشور باقی نمانده است که مایه فخر و مباهات در قاموس جنگلبانی باشد.

اگر چه هنوز ته تغاری های انگشت شماری وجود دارند و سرمایه انسانی جنگلبانی محسوب می شوند و شاید اگر بادی به سمت کانون این ته تغاری ها بوزد، خاکستر غفلت از بهینه سازی مدیریت را کنار بزند و انرژی بخش شود.

آتش در جنگل همیشه بود، گاهی مشتعل و گاهی زیر خاکستر ! و هیچگاه خاموش نمی شود، بی احتیاطی نیز در کنار اقدام احتیاطی معنا دار خواهد شد، بی احتیاطی زمانی برای جامعه انسانی هزینه می تراشد که دولت ها از انجام اقدامات احتیاطی غفلت کنند و مدیریت غیر حرفه ای رجحان دهند. من این غفلت را آتش فقر مدیریت جنگل می دانم که دامنگیر جنگل شده است.

جنگل همیشه از پیوستگی مواد قابل اشتعال آسیب و خسارت را متحمل شده است. زمانی آتش سوزی جنگل خسارت زا و غیر قابل جبران می شود، که دولت ها از روی غفلت بدوه هیچ آمادگی قبلی، با حادثه مواجه شوند، لاجرم در چنین وضعی حد توان مقابله، اتخاذ مواضع انفعالی است.

دولت ها در کادر سازی و آموزش و پرورش نیروی انسانی ماهر و توانمند برای مقابله با حوادث حریق جنگل غفلت می کنند. آتش فقر مدیریت چنین نسخه ای را برای دولت ها نوشته است و جامعه انسانی را درگیر ماجراها و وقایع مربوط به حریق نموده است.

دولت ها سرمایه گذاری ضعیفی برای توانمندسازی ساختار سازمان متولی دارند و به طور واضح غفلت کرده و می کنند، نه توانایی مقابله زمینی به وجود آمده است و نه توانایی مقابله هوایی با اطفای حریق ایجاد شد و هر چه بود به نحوی از دست رفت.

آثار غفلت است که بلا فاصله در اخبار می آید که منطقه صعب العبور است و تقاضای چرخبال می شود. کدام سطح از سطوح جنگل صعب العبور نیست، نیرویی انسانی که فیزیک مناسبی ندارد، در هیچ کلاس آموزشی ضمن خدمت شرکت نکرده است، درس آکادمیک مناسبی نگرفته است، مصادیقی از آثار غفلت دولت ها و جامعه ایرانی و اسلامی در حفظ و نگهداری منابع جنگلی هستند، که می توان اجمالا بیان نمود.

کسی درس آکادامیک جنگلداری را خوانده و جنگداری را به تعطیلی کشانده است بداند، این نکته یعنی جنگلداری را از استادش به درستی درس نگرفته است، جنگلداری یک برنامه بلند مدت است.

برنامه بلند مدت جنگلداری در سیاست عمومی جامعه متداول نیست و بر حسب سیاست جنگل تعریف و بیان شده است. سال اجرای آن تابع شروع دوره رویش سالیانه و خاتمه آن انقضای فصل سرد زمستانه است و مانند سال مالی با سال تقویمی معمول مغایرت داشته و متفاوت است مدت بر حسب قرارداد دهسال و دوره بهره برداری به تناسب سن دیر زیستی اقتصادی تعیین می شود که بیش از ۱۲۰ سال است و با چند مدت به اجرا گذاشته می شود.

جنگلداری برنامه محور را تعطیل کرده اند و با سلیقه فرد فرد و منتزع از هم، مدیریت جنگل را به بن بست کشاندد، اکنون همه نظاره می کنند !!! هیچ چهره کاریزما و فنی تخصصی برای نجات جنگل از این بن بست های ناشی از فقر در مدیریت جنگل نیست.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم