آمار بازدیدکنندگان سایت

01418318
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1403
3084
10803
55429
72936
1418318

آی‌پی شما: 54.198.119.26
امروز: ساعت

آتش فقر بر جنگل های کشور – ۳

جوامع محلی ذینفع هیچگاه عامل حریق غیر عمد نبود. چرا می گویند آتش افروز !!!

 

 

آتش فقر بر جنگل های کشور – ۳

 

جوامع محلی ذینفع هیچگاه عامل حریق غیر عمد نبود. چرا می گویند آتش افروز !!!

جوامع محلی یک عبارت کاربردی در حرفه جنگلبانی است و منظور همان ذینفعان دارای حقوق عرفی هستند و ذینفعان دارای فرهنگ بومی استفاده از منابع جنگلی می باشند و جنگلبانان از این ظرفیت محلی همیشه بهرمند بوده اند.

جوامع محلی که در منابع طبیعی ذینفع است هیچ وقت نمی تواند بپذیرد به عنوان مسبب حوادث حریق غیر عمد معرفی شود.واقعاً ظلم است چنین نسبتی به عوامل ذینفع داده شود. اما صیادان و گردشگران در منابع جنگلی را نمی توان جوامع محلی محسوب نمود !

کسانیکه باید فرهنگ استفاده از منابع طبیعی را فرا بگیرند، طیفی از بهره برداران جدید جامعه هستند که به علت آلودگی های محیط شهری و محیط زیستی محدوده و حریم شهرها، در تلاشند برای تمدد اعصاب و تفرج در قلب منابع جنگلی ساعاتی را سپری کنند. کوتاهی دانشگاه ها در تولید آموزه های فرهنگی برای این دسته از افراد جامعه سبب شده تا جوامع محلی ذینفع حتی به واسطه خسارات ناشی از حریق در منابع و مشارکت در اطفای حریق و حتی پشتیبانی تدارکاتی سایر نیروها متحمل هزینه شوند.

جوامع محلی هیچگاه محدودیت های در بهره برداری را نیز نپذیرفته است. بعضی ها که برای مدیریت منابع جنگلی نسخه توقف بهره برداری نوشتند، به قدری در این نکته غفلت دارند که بتوان به آنها گفت، قادر به درک نظام مالکیت و نظام بهره برداری و نقش سازمان در ساماندهی بهره برداری نیستند. این بخش از سیاست جنگل است و جنگلبانان پذیرفتند، جوامع محلی نمی توانند محدودیت های در بهره برداری عرفی و سنتی خود را بپذیرند، جنگلبانان همچنین پذیرفتند که باید به جای محدودیت های در بهره برداری، معیشت های جایگزین معرفی کنند و توانایی خود را برای ایفای این نقش به جامع محلی نشان دهند که پشتیبان و حافظ منافع عرفی آنها هستند.

متأسفانه برخی که به عنوان یک فعال در بخش آموزش محسوب می شوند، گرفتار آزمون خطا هستند و مدیریت منابع جنگلی را گرفتار اجرای ایده خود کرده اند، به تجربه ذیقیمت دیگران احترام نمی گذارند، حتماً باید خودشان در شرایطی قرار گیرند و تجربه کنند تا به باور برسند، نه جامعه تحمل نظر چنین افرادی را دارد و نه منابع حساس و شکننده جای آزمون و خطای ایده پردازان است.

بسیار واضح است که هر بیکاری جویای کار باشد. بسیار بدیهی است که پرداخت دستمزد برای اطفای حریق بستر پیشگیری در بروز حادثه حریق را خراب می کند و تعدد حوادث ایجاد می شود. اما سیاست جنگل یک دامپینگ در خود داشت و از ابزار ارفاق مصارف روستایی به عنوان مشوق مشارکت و همراهی استفاده می کرد.

جنگلبانان هیچگاه در برنامه حمایت از جنگل دستشان از تمهیدات جلوگیری – پیشگیری – کشف – اطفای حریق خالی نبوده است. آنچه که به دلیل دخالت های موازی غیر حرفه ای اکنون در جنگل های ایران دیده می شود و بر مدیریت جنگل سایه انداخته آتش فقر است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم