آمار بازدیدکنندگان سایت

01470230
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
679
86
7192
36492
70849
1470230

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

آتش فقر بر جنگل های کشور - ۲

 

مدیریت سلیقه ای مدیریتی خود محوری است و یکی از عواقب خود محوری لجاجت است.

 

آتش فقر بر جنگل های کشور - ۲

مدیریت سلیقه ای مدیریتی خود محوری است و یکی از عواقب خود محوری لجاجت است. جنگل های ایران علاوه بر آتش فقر، انگار در آتش لجاجت هم می سوزد ! یکی باید عملکردها را مرور کند و مصوبات مرتبط در موضوع مقابله با حریق جنگل جلسات را ورق بزند.

جنگل ها در آتش فقر و لجاجت می سوزد، فقر جوامع محلی چوب جنگل را می سوزاند و دو سوم آن را از روی فقر دود می کند و یک سوم محصول آن ذغال است که سیاهی آثار لجاجت را در خود دارد تا شررهای آن دل ها و جگرها را کباب کند !

در یک مدیریت علمی عملی برای جنگل باید بر روی این عبارت واضح تمرکز داشت که؛ آیا کنترل نفوذ انسان به درون جنگل باید پیوسته مورد توجه باشد ؟

مزیت های نسبی در انواع بهره برداری انسان از جنگل برای استمرار حیات در کره مسکون چیست !

در ایران تجربه اجرایی طرح های جنگلکاری مبتنی بر ایجاد آتش بر بوده است و این روش کلاسیک در تمامی سطوح جنگلکاری قبل از انقلاب به اجرا درآمده است، با این وصف این سؤال مطرح است ، چرا در جنگل های کشور پرتقال آن شبکه راه دسترسی و آن آتش بُرهای موجود، بُرد اجرایی مناسبی در کنترل پیشروی حریق نداشته است. تصاویر و فیلم های دریافتی و اخبار حکایت از محاصره وسایل نقلیه در جاده های محدوده تحت حادثه داشته و حدود ۲۴ کشته مربوط به خسارت جانی در جاده است.

با اینکه گفته می شود جاده می تواند نقش آتش بر داشته باشد، چرا جاده نقش آتش بر ایفا نکرده است. بسیار بدیهی است که نباید امور مختلف فنی اجرایی را به حال خود رها کرد و در عهده طبیعت قرار داد و نشست و نظاره کرد و نتیجه مطلوبی انتظار داشت.  

اکنون می توان این پاسخ روشن را داد که آیا آن جنگل حادثه دیده، جنگل طبیعی و دست نخورده و بکر بود، یا یک جنگل دست خورده و غیر طبیعی ! سکونتگاه ها عرصه جنگلی را تصرف کرده اند، سکونتگاها جنگل را احاطه نمودند. هیچ جنگل وسیع پیوسته در کشور پرتقال در تصاویر ماهواره ای دیده نمی شود، از این رو نمی توان برای آن لکه های جنگلی زون جنگلی تعریف و برای هر لکه زون سپر و زون هسته مرکزی تعیین نمود. 

فواصل کاشت درخت در عکس ها و کلیپ ها کم و تراکم بالا و نوع حریق تاجی و سرعت پیشروی آتش، مرتبط با سرعت جریان باد بالا و آنچه سوخت، سر شاخه و حیات درخت بود و آنچه به جا گذاشت دود و حرارت و خاکستر !.

ملاحظه جنگلکاری حاشیه جاده نشان می دهد، جاده ها کم عرض و تاج پوشش درختان بر عرض جاده گسترده بود.  اگر فواصل درختان در عملیات پرورشی زیاد می شد و تاج پوشش تنک و به هم متصل نبودند، از حمایت فنی بهتری برخوردار بوده و نقش آتش بر شدن جاده را آشکار می ساختند.

اکنون با مصداق قرار دادن تصاویر دریافتی از کشور پرتقال باید این سئوال مشخص را از تعطیل کنندگان طرح جنگلداری پرسید ؛ چگونه می توان مساحتی بیش از ۳۵۰ هزار هکتار پوشش متراکم جنگل دست کاشت حساس به حریق را که در قالب طرح جنگلداری، در طول سی سال گذشته کاشته شده اند و آن عملیات موفق به یادگار مانده از جنگلبانان را با خود محوری در تصمیم گیری و فقر و عدم آگاهی ، طعمه یک حریق ناشی از عدم احتیاط نمود و هیچ کس پاسخگوی خسارت به منافع ملی نباشد.

- چقدر برای مدیریت سنتی جنگل های کشور اسف بار است، اگر جنگل نشینانی که در زون جنگل سکونت دارند، صرفا به واسطه تعارض همه اعتمادهای معمول نسبت به آنها سلب شود و یا تحت حمایت نباشند و با معیشت وابسته به جنگل غیر برخوردار بمانند، جنگل در چه وضع مدیریتی اداره می شود.

- اگر شرایط دیگری برای مدیریت جنگل به وجود آید و جنگلنشینان تحت توسعه مدیریت به عنوان جزئی از اکوسیستم جنگل و اهرم عملیاتی و حامی جنگل محسوب شوند و همیشه با توان عملیاتی آنها در جنگل استفاده شود، حمایت از جنگل چه وضع مدیریتی خواهد داشت.

بنابراین مشخص می شود، کاشتن درخت یک اقدام اولیه است و نگهداری آن به نحویکه درآمد زا نباشد، هزینه بر خواهد بود و بر این أساس با توجه به مساحت کاشت هر ساله هزینه ها افزایش می یابد. در حالیکه منابع مالی اعتباری محدود است، چگونه می توان رابطه بین افزایش هزینه ناشی از احیا و مراقبت را برای تحقق هدف بزرگی چون افزایش سهم سرانه عملیاتی نمود.

بدین وصف آنچه بیش از هر چیز با درجه اهمیت بیشتری به عنوان یک مزیت و اولویت باید برای حفظ و نگهداری جنگل مد نظر قرار گیرد، اعمال سیاست بلند مدت و تهیه یک برنامه اقتصادی حفظ و نگهداری جنگل از کاشت تا برداشت است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم