آمار بازدیدکنندگان سایت

01470219
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
668
86
7181
36481
70849
1470219

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

آتش فقر بر جنگل های کشور – ۱

وع پوشش و تراکم پوشش جنگلی و وضعیت ها از حیث توپوگرافی و دسترسی به جنگل های و همچنین طولانی شدن فرایند کشف حریق و طولانی شدن فرایند مدت اطفای حریق در جنگل های ایران با جنگل های جهان نکات بسیار متفاوتی در خود دارد.

 

آتش فقر بر جنگل های کشور – ۱

نوع پوشش و تراکم پوشش جنگلی و وضعیت ها از حیث توپوگرافی و دسترسی به جنگل ها و همچنین طولانی شدن فرایند کشف حریق و طولانی شدن فرایند مدت اطفای حریق در جنگل های ایران با جنگل های جهان نکات بسیار متفاوتی در خود دارد.

حادثه حریق جنگل های پرتقال در صدر اخبار حوادث محیط زیستی است، آتش از روز شنبه مصادف با ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ جنگل های ناحیه پیدرگو گراندی این کشور را در کام خود فرو برد و اکنون به مدت ۳ روز در خود می سوزد و ۱۱۷ کشته و زخمی به جا گذاشته و هنوز اطفا نشده است.

ضمن اعلام همدردی با بازماندگان حادثه و تقدیر از تلاش جنگلبانان کشور پرتقال در حفظ جنگل باید اشاره کنم که کشور پرتقال دارای جنگل کوهستانی صعب العبور نیست و بلند ترین نقطه این کشور کمتر از ۲۰۰۰ متر ارتفاع و این محدوده حادثه دیده کمتر از  ۵۰۰ متر ارتفاع دارد.

ناحیه زویشی جنگل های پرتقال مدیترانه و عناصر رویشی آن غالبا سوزنی برگ دست کاشت و متراکم و حساس به حریق است. مساحت جنگل این کشور در حدود ۳،۸۰۰ هزار هکتار و در فهرست کشورهای دارای جنگل در ردیف ۷۸ قرار دارد.

آنچه که بررسی آن در این حادثه حریق با اهمیت تر و برای مدیریت جنگل های ایران درس عبرت و پند آموزی است، توجه به چگونگی مقابله با آتش فقر آگاهی عمومی است که انسان بر خرمن حیات خود می افکند.

بدین ترتیب در یک مدیریت علمی عملی برای جنگل باید به این اشاره نمود؛

آیا کنترل نفوذ انسان باید به درون زون جنگل مورد توجه در مدیریت جنگل باشد ؟

آیا جلوگیری از نفوذ جنگل به مناطق مسکونی باید بیشتر مد نظر قرار گیرد ؟

آیا توان عملیاتی در اطفای حریق باید افزایش یابد ؟

آیا به افزایش توان تمهیداتی در جلوگیری از بروز حریق باید توجه شود ؟

آیا همه آحاد جامعه می توانند در حمایت از جنگل در رابطه با بروز حریق کمک کنند ؟

آیا همه آحاد جامعه می توانند در عملیات اطفای حریق کمک کنند ؟

آیا همه تمهیدات انسان در حمایت از جنگل فیزیکی و عملیاتی است ؟ یا تمهیدات دیگر فنی اجرایی تحت مدیریت علمی عملی به جنگل کمک می کند، خطرات طبیعی را پشت سر بگذارد

آنجه من در کشورهایی مانند ایران می بینم، آتش فقر است که منابع را می سوزاند !!!

واضح است که سیاست عمومی جامعه، عرصه عملیاتی سیاست جنگل را غصب کرده است !!! این عبارت به قدری ساده است که متوجه شویم یک درخت با عمر طولانی خود، به یک برنامه مدیریت طولانی مدت نیاز دارد و بر عکس به قدری پیچیده است که سیاستمداران جامعه تن به خواسته ها و مشی سیاست جنگل ندهند و تحمل نداشته باشند و نیاز خود به عرصه جنگل یا محصول چوب جنگل را مستمسک قرار داده و بر خلاف نظر جنگلبانان عمل کنند.

در هر صورت هرگز اتش قهر طبیعت به جنگل صدمه جدی نزده است و جنگل همیشه با آتش فقر جامعه انسانی، دامنش را شعله ور در کام آتش تجربه کرده است. رمز گشایی این عبارت این است که اگر عاملیت انسان در هر حادثه ضعیف تصور و یا نفی و رد شود، نقش منجی انسان به نحوی برجسته است که تاریخ آن را در صفحات خود ثبت می کند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم