آمار بازدیدکنندگان سایت

01470224
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
673
86
7186
36486
70849
1470224

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

چرا هندوانه شنا نکند ؟

 

 

 

آنگاه که در کانون امپریالیستی تحولات در کشورهای عربی بهار عربی خوانده شد و جمهوری اسلامی آن تحرکات در کشورهای عربی را بیداری اسلامی نامید

 

چرا هندوانه شنا نکند ؟

 

آنگاه که در کانون امپریالیستی تحولات در کشورهای عربی بهار عربی خوانده شد و جمهوری اسلامی آن تحرکات در کشورهای عربی را بیداری اسلامی نامید، کسی فکر نمی کرد تحولات جهانی در آن کانون ترامپ را از آستین خارج کند و در کانون کشورهای عربي ایجاد ناتوی عربي به حدي جدي شود كه، برای ترامپ سفر زمینه سازی کند و با سفر ترامپ ناتوي در حل شکل گیری، كه بايد به نماد ابزار اتحاد تبديل مي شد، يكباره به ابزار شکاف بین کشورها تبدیل شود.

کسانیکه فکر می کنند در موضوع صادرات هندوانه به کشور قطر باید به عنوان خطر و تهدید صادرات آب مجازی انتقاد و موضع گیری کنند، بدانند که ترامپ عامل تشکیل دهنده ناتوی عربی در جیب خودش خرید چند صد میلیارد دلاری گذاشت و رفت.  او در مورد تشکیل ناتوی عربي نشان داد توسعه بازار اقتصادی با اهمیت تر است، از این رو نقد کنندگان به صادرات هندوانه درک کنند که فرصت بازاری که چند سالی در أمواج اشفتگی بود با شکاف ایجاد شده بین کشورهای عربی، از خروش افتاد و دریای بین ایران و قطر به سمت ساحل آرامش در حرکت است. چرا با این وصف هندوانه کشاورزی ایرانی روی آب خلیج و در بازار بورس قطر شنا نکند.

تجار ایرانی باید از قبل آماده می بودند که هیچگاه نیستند، چون تجارت نیز دانش بنیان نیست و سنتی است و اجازه می دهد بازار پیش رو از دست برود و هر از گاهی اجازه می دهد، افرادی صادرات خاک را بهانه کنند و بر پیکر فعالیت تولید کنندگان گل کوبند و یا دریا خواری را بهانه کنند و بر سر صنعت گردشگری خراب شوند. 

حماقت است بی توجه به منافع ملی در شبکه های اجتماعی در مورد مرجوع شدنِ محموله صادراتی هندوانه به عمان آن خبرِ غیر دقیق را دست به دست کنیم و به خود بخندیم ! نتیجه اعمال و اجرای صادرات سنتی همین است، تاجر سنتی بیش از این از توسعه صنعت تجارت نمی داند ! مدعیان دانایی، به جهل خود نخندیم ! 

برای از دست ندادن فرصت ها تلاش کنیم ! ایرانی دانا؛  بدانید که در پیرامون کشور خودش با  ۱۵ کشور از طریق راه دریایی یا هوایی یا زمینی یا هر سه شکل یا به دو شکل راه مستقیم، با ۷ درصد از جمعیت جهان و ۱۵ درصد از خشکی جهان ارتباط دارید. شاید اهمیت ژئو پلتیکی را درست متوجه نشده اید که به جهل خود می خندید !! 

     هر فعالیت اقتصادی می تواند به دلایلی غیر اقتصادی توجیه شود، اما مسئله صادرات هندوانه به قطر از کشوری که با کمبود آب مواجه است، مسئله با اهمیتی است، اما همین مسئله با اهمیت را می توان بررسی و اینگونه تحلیل کرد.         

درست است که هندوانه محصولی پر آب است، اما مدیریت جالیزی بوته هندوانه تافته جدا بافته ای نیست. اینکه می گویند برای تولید هر کیلوگرم هندوانه حدود ۲۴۰ لیتر آب مصرف می‌شود.، برای دیگر محصولات جالیزی نیز چنین حجم مصرف آبی خارج از تصور نیست و بنابراین نباید بالکل گوجه و بامجان فلفل و کدو و... کاشت. 

اینکه الگوی مصرف آب و بهینه سازی آن در کشور تا چه حدی می تواند از طریق تجهیز و نوسازی در کاهش مصرف آب تأثیر داشته باشد، باید به نتایج پژوهشی توجه کرد. 

در هر حال در بحث صادرات هندوانه به قطر باید به این نکته توجه داشت، که آیا زارعین ایرانی ما می دانستند کشور قطر « در بهار عربی » در اوج قدرت خود با بحران مواجه می شود و هندوانه می خواهد ؟ 

بنابراین تصادفا یک تعداد از کشاورزان که دارای تجربه تولید هندوانه هستند و یک فصل کشت آنها از سال زراعی برای هندوانه اختصاص پیدا می کند. این دسته از کشاورزان و هم چنین متولی بخش کشاورزی ! نه پیش بینی تحریم و حصر عربستان و نه در تحریم، در هیچ یک چه  دخالت داشتند و حتی نه زمان شروع فصل کشت با این نکته همراه بوده و نه کشاورزی ایران تا این حد برنامه گرا و آینده نگر است. 
با این وصف در بحث صادرات آب مجازی مرتبط با هندوانه باید توجه لازم داشت، اما نباید بدینگونه قضاوت کرد.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم