آمار بازدیدکنندگان سایت

01408695
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1180
2469
17712
45806
72936
1408695

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

برنامه جامع مقابله با آتش سوزی، بود و نبود واکنش سریع !.

هوا گرم می شود و حوادث حریق جنگل پر تکرار و نیاز به تجهیزات زیاد و خبر ساز !

 

برنامه جامع مقابله با آتش سوزی، بود و نبود واکنش سریع !.

هوا گرم می شود و حوادث حریق جنگل پر تکرار و نیاز به تجهیزات زیاد و خبر ساز ! اما وعده های داده شده برنامه جامع و واکنش سریع، واهی و آشکارتر می شود !

تابناک می گوید ؛ '' نه تلاشی برای پیشگیری از وقوع حریق صورت گرفته، نه خبری از بالگرد و هواپیمای مخصوص اطفای حریق در میان است و نه حتی وقوع حریق و طولانی شدن زمان اطفای آن موجب شده بسیج عمومی در نهادها و ارگان ها برای پایان دادن به این حادثه شکل گیرد. انگار نه انگار که ثروتی ملی در حال از دست رفتن است و اثرات شوم آن، مستقیم و غیر مستقیم گریبان همه مان را خواهد گرفت.''

تابناک می گوید ؛ '' با گذشت سه روز از وقوع حریق در جنگل های دو استان، کمبود «بیل» رفع نشده است '' در واقع بام جنگل های مرزی نشان که بین دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد واقع است، به سه روز می سوزد و دودآلود است.

مسئولیت پذیری بین مقامات کشور با مقامات دیگر کشورها بسیار متفاوت است ! مقامات ما حتی شهامت عذر خواهی ندارند و نمی گویند ملت ما اشتباه کردم ! دروغ گفتم نیروی واکنش سریع نداریم ! من می دانستم که نمی توانیم تجهیزات اطفای حریق را به موقع به مناطق مورد حادثه در جنگل « نشان » ارسال کنیم ! می دانستم نمی توانیم به موقع پشتیبانی هوایی با چرخبال را انجام دهیم !

گفته می شود حریق جنگل‌های «آب بهاره» و «مله باریک» نیز پس از دو سه روز سوختن، مهار شد و بخش عمده ای از پوشش گیاهی این مناطق از دست رفت. این تراژدی بدین نحو پایان ندارد.

در حالیکه به گرم‌ترین روزهای سال نزدیک می‌شویم، با وعده های واهی و توهم نیروی واکنش سریع چه کنیم ! چه کنیم که نگهداری جنگل های ما که در جنگلداری علمی عملی هر چند نسبی دارای برنامه بود با عبارتی مانند صیانت که وعده های در دهسال گذشته پوچ بود و ایده تنفس که موهوم تر و پوپولیستی تر است منابع جنگلی ما را دود نکند و به یغما نبرد.

گفته بودم دایه دم از دلسوزی می زنند، اما جنگلبانان غصه مادری در دل دارند، نکنید کاری را که حتی عاقبت اندیشی ندارد.

آری آنچه شرق تحت عنوان '' اقدامات محیط‌ زیست برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل ها [1]'' نوشت، خبری از آن نیست و هوای جنگل و مدیریت جنگل و مقابله با آتش سوزی در جنگل واقعاً دود آلود است.[1] - '' رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست آخرین تمهیدات این سازمان را برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها در فصل گرما تشریح کرد. معصومه ابتکار در حاشیه جلسه هیئت دولت درخصوص تدابیر سازمان حفاظت محیط ‌زیست برای جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها با توجه به گرمی هوا گفت:

این موضوع دلایل مختلفی دارد. یکی از آنها حضور گردشگران است و ما تأکید داریم که در تابستان و خشکی هوا به ‌هیچ‌ عنوان نباید آتش روشن شود. وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی این موضوع بسیار مهم است، چرا که جنگل‌های ما بسیار اهمیت دارند. از سویی اقدامات عامدانه وجود دارد که با متخلفان برخورد می‌شود و ما به ‌شدت در این موضوع برخوردهای لازم را انجام می‌دهیم. رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست خاطر نشان کرد:

دولت در این رابطه ساز و کاری نیز به ‌عنوان برنامه جامع مقابله با آتش‌سوزی اعلام کرده و یک ستاد با همکاری وزارت دفاع، ستاد مدیریت بحران، سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان حفاظت از محیط‌ زیست برای واکنش سریع فعال است و ۴۳ بالگرد و هواپیما در ۱۴ نقطه کشور مستقر هستند و هرجا که لازم باشد فورا اعزام می‌شوند. ابتکار در پایان گفت: برنامه واکنش‌سریع و مانورهای مقابله با آتش نیز بعد از ماه مبارک رمضان در اولین فرصت برگزار می‌شود.''

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم