آمار بازدیدکنندگان سایت

01408612
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1097
2469
17629
45723
72936
1408612

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

انتخابات و پاشنه آشیل تولیدات داخلی در بخش کشاورزی - ۴

وعده های انتخاباتی در رابطه با بهبود معیشت غیر قابل تحقق است، زیرا سهم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به نسبت دیگر بخش ها پایین است.

 

انتخابات و پاشنه آشیل تولیدات داخلی در بخش کشاورزی - ۴

 

وعده های انتخاباتی در رابطه با بهبود معیشت غیر قابل تحقق است، زیرا سهم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به نسبت دیگر بخش ها پایین است. پایین بودن سهم سرمایه گذاری در این بخش  سبب شده تا غفلت های دیگری که مرتبط با روند کاهش تولید داخلی و  پدیده مهاجرات و گسترش هزینه بر ناهنجاری های اجتماعی شده است. اما اگر به توسعه همه جانبه بخش کشاورزی و زیر بخش های آن در منابع طبیعی توجه شود، کشور با توسعه سفره جمعیت روستایی خود مواجه می شود.

 

کوچک شدن سفره روستایی از جمله نگرانی های دولت ها است. عمده این نگرانی نیز مرتبط با تفاوت قیمت مزرعه تا بازار است. می گویند '' اصلاحات ارضی، نظام همیاری را مضمحل کرد، شهری شدن نظام کار روستا، همیاری در نظام کشت را تغییر داد، ورود ماشین  کار گروهی را کاهش داد و رفتار جمعی دیگری هم جایگزینش نشد.''

 

اما اگر إصلاحات ارضی انجام نمی شد، کشور در چه وضعی بود. آیا زارعین دارای زمین بودند و انگیزه کشت و کار در چه وضعی بود. ؟ آیا اربابان با همان رفتار اجازه می دادند و یا در وضعیت سد جوع بستری فراهم می شد تا رعیت در بین فرزندان دانش آموخته ای داشته باشند. وقتی ساز مخالف می زنیم باید به جنبه های مثبت نیز توجه داشته باشیم.  شهری شدن روستا در چه مواردی همیاری در نظام کشت را تغییر داد ؟ یکی از جنبه های شهری شدن روستاها توسعه شبکه امور زیر بنایی است و یکی از شبکه أمور زیر بنایی شبکه آب شرب است، چرا در این مسئله همیاری وجود دارد و روستائیان علی الراس به ایجاد شبکه آبرسانی اقدام کردند و دولت بعد از چند سال برخی از این شبکه ها را تحویل گرفت. هنوز شبکه آب تحت همیاری روستایی وجود دارد. چرا به موازات شبکه آب شرب روستاها، در ارتباط با توسعه شبکه آبیاری اراضی و باغات اقدامات همیاری چشمگیر نیست و کمتر مشاهده می شود که در روستایی آبیاری تحت شبکه و دارای کنتور است و به صورت قطره ای - نشتی و یا بارانی انجام می شود.

 

چرا می گوئیم ورود ماشین کارگروهی را کاهش داد و رفتار جمعی دیگری جایگزینش نشد. اگر حتی بر روی فرایند رشد یافته، شخم با گاو و یا شخم با اسب و شخم با دوگاو و یا دو اسب و یا ساخت ارابه تمرکز کنیم متوجهمی شویم که این ماشین نیست که مانع کار گروهی است، ضعف آموزش و کمبود تولید آموزه های در خور نیاز هم سان و همجهت با توسعه است.

 

اگر ماشین اختراع شد، ایجاد جاده ضرورت پیدا کرد و با افزایش سرعت ماشین، تکنولوژی ساخت جاده نیز ارتقا یافت و جاده تعریض و در رابطه با تسطح و تثبت از آسفالت و بتن سود برد و برای کاهش تصادفات تقاطع ها را روگذر زیر گذر کرد و برای کاهش ترافیک تمهیداتی را به کار می بندد، اینک بخش کشاورزی بگوید برای بازار رسانی محصولات ارگانیک خود در روستاهای دور دست چه تمهیداتی دارد، قطعاً متولی بخش می گوید تولیدات در حد خود مصرفی است و زارع باید تولیدات خود را به صورت خشکبار به بازار عرضه کند و اینگونه به نظر می رسد که اندیشه های متولی بخش نیاز به حک و اصلاح دارد و برای اینگونه روستاها برنامه اقتصادی ندارد و نمی تواند نقش هدایت کننده و رهنما را ایفا کند.

 

یک ساختار وابسته وسیع با کارشناسان با مقاطع تحصیلات تکمیلی، برای اینکه تزاحمی با مدیران نداشته باشند و درخواست ارتقاء شغلی ندهند در مؤسسات تحقیقات استانها و مرکز برای کارهای پژوهشی سر گرم هستند و هیچ خروجی مناسبی در اینگونه مباحث ندارند، چون می خواهند کار آکادمیک انجام دهند و نتیجه پژوهش آنها مقاله شود و در مجلات بین المللی چاپ شود و رزومه علمی خود را کامل کنند، برایشان هیچگاه اهمیت ندارد نتیجه پژوهش آنها به اجرا گذاشته شود، همین کافی است که در قفسه کتابخانه جای گرفته است، این شکاف به حدی عمیق است که برای وعده های انتخاباتی پرتگاه است

 

غالب روستاهای دور دست با کمترین راهنمایی می توانند محصولات صد در صد ارگانیک تولید کنند که بازار در عطش آن می سوزد، اما همین محصولات ناب در سطح جهان با نازلترین قیمت باید خریداری شود و در بدترین وضعیت نگهداری شود و به بدترین شکل حمل و به بازار محلی با کمترین قیمت عرضه شود. با این وضعیت چگونه می توان فعالیت کشاورزی را اقتصادی مدیریت و نگهداری نمود.

 

وعده های انتخاباتی نه در زمینه توزیع عادلانه زمین تبلیغی داشت و نه در مورد احیای همیاری مرتبط و نه در مورد بهبود همیاری در نظام کشت و نه توانست با وجود ماشین از ترویج ارتقاء نظام کار گروهی ایراد سخن کند و برای کاندیدا جایگاه تبلیغی بسازد.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم