آمار بازدیدکنندگان سایت

01263707
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1353
3677
17771
80673
115563
1263707

آی‌پی شما: 54.156.61.117
امروز: ساعت

پاشنه آشیل بازار کار معدن

در اندوه مرگ معدنچیانِ آزادشهر ؛ روحشان قرینِ رحمت و غفران الهی !  نرخ بیکاری در حدود ۱۲،۴ درصد گزارش می شود.

 

پاشنه آشیل بازار کار معدن

در اندوه مرگ معدنچیانِ آزادشهر ؛ روحشان قرینِ رحمت و غفران الهی !

نرخ بیکاری در حدود ۱۲،۴ درصد گزارش می شود. اما علاوه بر بیکاری چالش‌های ناشی از مشاغل موقت – حقوق پایین – بی نظمی در پرداخت – ضعف خدمات بیمه ای – به کار گیری نیروی کار در مشاغل سخت و پرداخت حقوق غیر منصفانه – به کاری نیروی کار به صورت شیفتی یک شب بخواب و عدم پرداخت حق شیفت به یک فرد دارای شغل مانند یک فرد بیکار تهدید می‌کند.

اکنون که با حادثه معدن زمستان یورت مشخص شده است، این معدنچیان ۱۸ماه حقوق نگرفته اند و در یک مسیر تونل که از ایمنی مناسبی برخودار نبوده است و بارها به مسئولان معدن در شهرستان و استان عدم ایمنی کار اعلام شده بود، این حادثه رخ داده است.

اما بسیار جالب است که روی سکه سهل انگاری کارگران در این رخداد برجسته تر از روی دیگر سکه یعنی الزام به مهارت و ایمنی کار نشان داده می شود.

اکنون مصداقی از چالش ها و پاشنه آشیل بازار کار ۸۰۰ هزارتومانی ایران رخ نشان داده است، هر چند که بیکاری منجر به بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روحی و روانی می‌ شود و خدشه بر نهاد خانواده که بنیان جامعه است وارد می کند.

ریشه بیکاری را باید در سیاست‌های نادرست اقتصادی و آموزشی جستجو نمود. به محض بازگشایی یک خیابان تعمیرگاه – قهوه خانه – رستوران و سوپر و... بر جاده جدیدالاحداث را پر می کنند، این نکته بیانگر بیکاری پنهان و سیاست گذاری نا درست است که نیروی کار در اموری به کار گرفته شود که بازده نیروی کار و توانمندی و تولید، نه در بهره وری توجیه دارد و نه در تولید نا خالص ملی !

درد رکود ان است که ندانسته فقط بر روی میزان حقوق دریافتی و عدم پرداخت حقوق به موقع بحث کنیم و هیچگاه در رابطه با عدم امکان پرداخت حقوق کارگران، به واسطه کمبود نقدینگی و عدم فروش مواد معدنی و ضعف بازار حاضر به شنیدن یک گزارش و نتیجه بررسی نباشیم.

نمی دانم این معدن خصوصی است یا دولتی ! قدر مسلم رونقی نداشته و متأثر از رکود اقتصادی مدیریت سخت و طاقت فرسای مالی اداری دارد.

وظیفه ما نوحه خوانی نیست، برشمردن ضعف ها و بزرگنمایی نیست، وظیفه ما معرفی پاشنه آشیل ها و إصرار به امکان سنجی و توجیه اقتصادی یک فعالیت است. اگر یک معدن توجیه اقتصادی ندارد، تخریب ناشی از بهره برداری آن آسیب های اجتماعی را تشدید می کند.

اگر معدن ذغالسنگ آزاد شهر به لحاظ رکود اقتصادی در شرایط نا مناسب مالی اداری است، چرا باید معدن گلندرود نور فعال شود و مراسم افتتاح داشته باشد

اگر یک بررسی میدانی انجام شود و طی آن مزیت و اولویت های سرمایه گذاری نشان داده شود، که کدام بخش اقتصادی دارای اولویت سرمایه گذاری است، قطعاً بخش کشاورزی و زیر بخش های آن با توجیه بیشتری برای سرمایه گذاری توصیه و توجیه می شوند. صنعت - معدن هرگز نمی توانند در اولویت بوده و دارای مزیت باشند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم