آمار بازدیدکنندگان سایت

01263699
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1345
3677
17763
80665
115563
1263699

آی‌پی شما: 54.156.61.117
امروز: ساعت

نامه سر گشاده برای شما که بهره برداری از جنگل را متوقف کرده اید !

 

 

نامه سر گشاده برای شما که بهره برداری از جنگل را متوقف کرده اید !

سلام و آرزوی سرافرازی و منتهای عزت ! از آن جهت که اقتصاد مقاومتی مسئله اصلی کشور شده است، اما پرداخت یارانه بحث داغ انتخابات است، مرا واداشته اید که برایتان بنویسم، آنچه که به مدیریت حفظ و حمایت از جنگل شمال تحمیل کرده اید. 

یادتان باشد ! و تردید نکنید جنگلبانان جنگلبانی ایجاد کرده اند، نه دولت ها ! همان خواسته هاییکه اکنون سازمان های مرم نهاد دنبال می کنند، جنگلبانان آن را در دو سه قرن اخیر در جهان به اجرا گذاشتند.

چرا این مسئله اکنون به مانند تف سربالا شد !

پاسخ این است؛ آنهاییکه منافع جنگلخواران را به مخاطره انداخته اند، باید از اریکه قدرت به زیر کشیده شوند و اطلاعاتشان بسوزد. آنها بی تردید از سازمان های مردم نهاد استفاده ابزاری می کنند. زیرا سازمان های مردم نهاد عموماً با تخصص های مختلف و دور از پیچیدگی های بخش اجرا، با حس ضرورت ایجاد یک وضع مطلوب، خواستگاه های خود را تنظیم می کنند.

در حالیکه نسل گذشته به سمتی پیش رفت تا ساختارهای تشکیلاتی مناسب دانش بنیانی برای حفاظت از جنگل ها برای جلوگیری از تهدیدات زیستی ایجاد کند، نسل فعلی از طریق ساختارهای مردم نهاد مبتنی بر احساس، میدان مناسب تری برای جنگلخواران ایجاد نمود تا به سمت جنگلبان زدایی از جنگل گام بر دارند !

جنگلداری بیش از دو قرن در جهان سابقه اجرایی دارد. اما جنگلداری که در طول دو قرن اخیر پیوسته با یک هدف و برای استحصال چوب به اجرا گذاشته شد، باید با ملاحظات مالکیت جنگل ها بررسی شود.

مالکیت بخشی از جنگل­ های بیشتر کشورهای اروپایی خصوصی بود. از این رو مقتضیات حفاظتی ایجاب می کرد در رابطه با جلوگیری از تبدیل جنگل ­های خصوصی به انواع اراضی، به نحو مقتضی اقدام می شد.

چون اقتضای جنگلبانان اولیه حفظ جنگل ­ها بود و اقتضای مالکین خصوصی جنگل، درآمد از جنگل ! بدین ترتیب جنگلبانان باید به مالکین جنگل ­ها، انگیزه­ های برجسته­ ای برای حفظ جنگل می دادند. جنگلبانان اولیه در کشورهای اروپایی توانستند، با دو اصل استمرار تولید و درآمد حداکثر به مالکین خصوصی انگیزه حفاظت از جنگل بدهند. جنگلبانان از مؤلفه دیر زیستی و درجه آمیختگی استفاده کردند و به جای فروش چوب های کم قطر، برای مالکین جنگل شرایط تولید و فروش چوب­ های قطور و با کیفیت ایجاد کردند.

اما جنگلبانان نتوانستند از درجه آمیختگی و تنوع گونه ای به تنوع هدف در اجرای طرح ها برسند و طرح های جنگلداری کماکان با یک هدف و یک محصول چوبی تحت اجرا درآمد. اگر چه جنگلداری عمدتاً برای یک هدف به اجرا گذاشته شد، اما غالباً استحصال محصولات فرعی و یا شکار و صید را نیز به صورت انتزاعی انجام داد، ولی در هر حال جنگلداری با اهداف متنوع کارنامه منسجم اجرایی ندارد.

شاکله سازمان جنگلبانی در ایران با تهیه و اجرای طرح جنگلداری در شمال بنیان نهاده شد و با گسترش اجرای طرح جنگلداری توسعه پیدا کرد، قدمت این سابقه اجرای طرح ها که تنها با تعیین یک هدف تهیه و اجرا شده است، اکنون در حدود ۵۰ سال است و حتی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی که مساحت طرح­ها در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد افزایش و به بیش از یک میلیون و دویست هزار هکتار رسید، فقط با یک هدف تهیه و اجرا شد.

جنگلبانان باید به چه جرمی یک فعالیت دانش بنیان را متوقف کنند، آنهاییکه به صاحبان ایده تنفس جنگل و توقف بهره برداری میدان گسترده داده اند تا ایده را در دوران رکود اقتصادی به قانون تبدیل کنند، در وضعیت اختلال در مدیریت جنگل چه می خواهند ! چه می خواهند از صاحبان ایده تنفس که یک روز در فعالیت های اجرایی جنگلداری در میدان عمل نبوده اند و اکنون از زیر دستشان باشد گوهر منافع ملی دور ریز شود.

آقای کاندیدا ! - آقای رئیس جمهور – آقای رئیس مجلس !

وظیفه شما و وظیفه ما یارانه دادن نیست ! شناسایی ظرفیت ها و تبدیل آنها به فرصت های شغلی مطمح نظر است. فرصت های شغلی در ظرفیت های منابع طبیعی که نیازی به اعتبار دولتی ندارد، بیش از ۵۰ هزار نفر بر آورد می شود. چه کسی مسئول فرصت سوزی است ! حفظ میراث انقلاب اولین تکلیف هر یک از مقامات کشور است.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم