آمار بازدیدکنندگان سایت

01263703
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1349
3677
17767
80669
115563
1263703

آی‌پی شما: 54.156.61.117
امروز: ساعت

واردات چوب بستنی قانونی است، شتر سواری دولا دولا نمی شود !

چرا به کسانیکه به توصیه مقام معظم رهبری تعطیلی طرح های جنگلداری و افزایش واردات چوب را قانونی کرده اند ایراد می گیرید. ؟

 

واردات چوب بستنی قانونی است، شتر سواری دولا دولا نمی شود !

چرا به کسانیکه به توصیه مقام معظم رهبری تعطیلی طرح های جنگلداری و افزایش واردات چوب را قانونی کرده اند ایراد می گیرید. ؟

معمای واردات چوب بستنی که یکی از کاندیدا ها مطرح کرد، در دو دور رقابت انتخاباتی مطرح شده است و از این رو کمی فراتر از مسئله تولید داخلی و توان تولید داخلی و مسئله مبارزه با ۴درصدی ها،  در رابطه با الزام دولت به واردات چوب پس از مصوبه دولت با عنوان برنامه صیانت در سال ۸۲ و مصوبه دولت با عنوان برنامه بهینه در سال ۹۲در مورد بهره برداری از جنگل های شمال قابل بحث و بررسی است، چرا از واقعیت ها فرار می کنید، شتر سواری دولا دولا نمی شود ؟ 

اکنون که در کاندیداها همت هزم علیه رقیب در آوردگاه انتخابات بیش از همت عزم به ارتقاء منزلت اجتماعی و منافع ملی انرژی بر است، خواندن خبر جزییات معمای واردات «چوب بستنی» تأسف آور می شود، چرا مواضع دولت یازدهم انفعالی است، ؟

چرا ایده پردازان تنفس هیچ حرفی نمی زنند و زبان به دهن گرفته اند، چرا در مورد واردات توجیه فنی اقتصادی نمی کنند ؟

چرا گمرک کشور با افتخار اعلام می کند که واردات چوب بستنی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم ۲۷۴ درصد کاهش یافت.''  چرا بر خلاف دو مصوبه « برنامه صیانت و برنامه بهینه سازی » توضیح داده می شود ؟

چرا سازمان بازرسی و سازمان محیط زیست به بهانه نظارت، دیوار مزیت دار اجرای طرح های جنگلداری در جنگل های شمال را تخریب و طرح ها را تعطیل نموده اند ؟.

چرا مجلس بدون انکه دولت در لایحه در مورد توقف بهره برداری از جنگل های شمال برنامه ای اعلام کرده باشد و یا نمایندگان طرحی داده باشند، صاحبان ایده تنفس توانستند مقرراتی را در بند ف ماده ۳۸ در برنامه ششم توسعه بگنجانند ؟.

چرا گمرک ایران در پاسخ به این نوع اظهارات زمینه صرفه جویی ۳ میلیون دلاری در این حوزه را توجیه کند، این توجیه به واضح برخلاف مصوبات دولت و مجلس است. با این توجیه مشخص می شود که حفظ بنگاه های اقتصادی دارای معیار ضریب فزاینده تولید، تا چه حدی مزیت دارد ؟.

اینگونه رفتارهای انفعالی نشان می دهد مباحث مربوط به اجرای ایده تنفس جنگل، مبنای کارشناسی نداشته و دقیقاً بر خلاف نظر مرکز پژوهش های مجلس و نتیجه بررسی سرمایه گذاری در شرائط تحریم اقتصادی توام با محدودیت واردات با عنوان ” سنجش میزان  آسیب پذیری بخش‌های مختلف اقتصادی از محدودیت واردات “ توجه نشده و اینگونه پژوهش ها تشریفاتی است و جز هزینه هیچ نتیجه یگری ندارد، زیرا نتایج پژوهشی هرگز در برنامه ریزی دخالت داده نمی شود.

بسیار تأسف بار است که همه ارکان نظام حتی شورای محترم نگهبان در مورد مفاد ماده ۳۸ با استناد به سیاست های کلی محیط زیستی و عدم توجه به سیاست های کلی منابع طبیعی، در مورد مصوبه ایراد بگیرد و برای اصلاح به مجلس اعاده نماید.

در هر حال روند واردات چوب بستنی در سال ۸۴ بیانگر وارداتی بالغ بر ۱۶۱۴ تن به ارزش ۱۴۸۴هزار دلار صرفاً از کشور چین بوده است و طی سال های پس از آن نیز منجر به واردات ۱۸۴۳تن به ارزش ۴۴۰۱ هزار دلار در سال ۹۱ گردید. این میزان در سال۹۲ در وزن به ۲۳۰۹ تن ثبت سفارش با افزایش حدود ۲۵ درصدی مواجه بوده است.

 اینک که مصرف أنواع چوب با توجه به ظرفیت های ایجاد شده در صنایع چوبی کشور، در حدود ۱۳میلیون مترمکعب برآورد می شود و بدین ترتیب با ملاحظات تعطیلی طرح های جنگلداری و عدم امکان زراعت چوب در اراضی زراعی و باغ ها، نیاز چوبی باید از طریق واردات تأمین شود، باید با مواضع محکمتری از ایده تنفس جنگل و افزایش واردات دفاع شود.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم