آمار بازدیدکنندگان سایت

02114874
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
412
749
2652
17526
26134
2114874

آی‌پی شما: 18.210.28.227
امروز: ساعت

علم و عقل ما را به سمت مصرف معقول آب می برند

دانش انسان با عقل انسان کامل می شود، غلبه دانش بر عقل انسان همیشه تخریب محیطی در پی داشته است.


 

 

علم و عقل ما را به سمت مصرف معقول آب می برند   

 

 

دانش انسان با عقل انسان کامل می شود، غلبه دانش بر عقل انسان همیشه تخریب محیطی در پی داشته است. وقتی انسان به توانایی حفر قنات و کاریز دست یافت و توانست با ایجاد طولانی ترین مسیر و شبکه زیر زمینی به استحصال آب دست پیدا کند و یا هنگامی که به توانایی حفر چاه های عمیق دست یافت و توانست از ذخایر زیر زمینی، حتی عمودی دانش خود را به اعماق زمین رسوخ دهد و برای رفع کمبود آب استفاده کند و یا با فن آوری متفاوت به توانایی احداث سد بر روی رودخانه ها دست یافت و توانست با کنترل آب های سطحی سیلاب ها، به میزان حجمی بسیار زیاد برای نیاز خود آب ذخیره نماید، انسان از علم و عقل خود استفاده کرد و توانایی خود را برای رفع نگرانی ها به کار گرفت، تا تهدید را به فرصت تبدیل نماید.

 نباید تصور شود توانایی های سبب تخریب منابع طبیعی می شود، چرا از ولع انسانی که سبب تشدید مصرف و چنین تصوری شده است، سخن نمی گویید. کسی که نمی تواند مصرف شخصی خودش را اصلاح کند، نسبت به توانایی انسان انتقاد می کند، اما نمی تواند معلم خوبی برای خود و پرورش دیگران باشد و قوه عقل را تقویت کند تا بر نفسش غلبه کند و حریص نشود.

می دانند مصرف بی حد و حصر آب منابع جبران کمبود ندارد، به جای اینکه به علت توجه کنند، بر روی معلول تمرکز دارند و برای انسان حریص و آزمند برنامه ریزی اصلاحی می دهند، از عطش فزونی یافته روز به روز خودشان غافل می شوند و به سمت منکوب کردن توانایی های انسان در کنترل آب می روند.

اگر انسان توانست تکنیکی و دانش محور در حل مشکلش پیشینه مدقنی داشته باشد، می تواند مدیریت خود را توسعه دهد و در بازیافت آب و باز گرداندن آن به صورت آب نا متعارف برای برخی مصارف کمک کند.

انسانیت فرد فرد جامعه باید تخطئه شوند نه مدیریت آب سطحی یا مدیریت آب زیر زمینی !  اگر ولع انسانی تخطئه شود، شامل همه گروه ها می گردد. گروه های پیشنهاد دهنده و گروه های تصویب کننده و گروه های سازنده ! که ولع مصرف بی حد و حصر اعتبار دولتی و مصرف آب دارند ! عقل انسانی را به سوال بکشید که چرا از دانش خود سوء استفاده کرده است. چرا کنترل آب های سطحی را که ناشی از دانش انسان برای رفع کمبودها و برداشتن تهدیدات سیلخیزی برنامه داده است به سوال می کشید.

تامین آب سالم و شرب همه نگرانی انسان برای ادامه حیات است. اما انسان برای رفع نگرانی های مربوط به تولید غذا و حفظ بهداشت با بیشترین مصرف آب بیشترین میزان تخریب منابع طبیعی را دارد. انسان در اقلیم های متفاوت مدیریت های متفاوتی را تجربه کرده و دریافته است و می تواند پراکنش نا منظم نزولات را در مناطق خشک و کم آب جبران کند،  اما حتی اگر انسان در انتخاب روش و نحوه جبران کمبود آب احتیاط نکند و عاقل نباشد سبب تخریب می شود.

انسان زمانی به توانایی شناخت جریان های زیر سطحی دست یافت و توانست با ایجاد موانع فیزیکی سد زیر زمینی بر روی جریان های زیر سطحی ایجاد کند و آب بیشتری بهره برداری نماید و به نحوی کمبود آب مورد نیاز خود را جبران نماید. همه تکنیک های خوب و مورد تأیید هم در برخی مواقع زیر تیغ إحساس قطع می شود.

 

انسان وظیفه ای سنگین تر از آنچه که در حیطه مصرف می گنجد دارد و مسئول است و باید به اشکال گوناگون مانع از هدر رفت نزولات آسمانی گردیده و افزایش نیاز خود را از کاهش هدر رفت و افزایش بهره وری برای کاهش مصرف جبران  کند.

اگر انسان به توانایی جمع آوری و استحصال آب دست یافت، باید توانایی استفاده از روش های نوین آبیاری را برای تولیدات مختلف به کار گیرد، این حکم عقل انسانی است.

چرا توجه به آبیاری قطره ای و دیگر روش های کم مصرف ندارند، چرا فکر می کنند فعلا و هر جا که  آب دارد باید به هر نحو مصرف کنند و برای فردای خود بی چاره باشند و دست نیاز دراز کنند و یا به استیصال بیفتند.

وظیفه با اهمیت انسان که برای او کم هزینه تر از احداث سدها در زیر زمین و روی زمین است. حفظ پوشش گیاهی و احیا و توسعه آن برای افزایش نفوذ پذیری و کاهش فرسایش و رسوب است.

برنامه کنترل آب های سطحی را که کنترل نزولات و افزایش زمان تمرکز در آبراهه ها و رودخانه ها در پی دارد خط نزنیم، همه یا هیچ نکنیم !

راه پیش روی انسان مصرف کم و افزایش پوشش گیاهی برای نفوذ پذیری و استحصال آب های سطحی است.


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم