آمار بازدیدکنندگان سایت

02114999
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
537
749
2777
17651
26134
2114999

آی‌پی شما: 34.204.173.36
امروز: ساعت

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و قاچاق چوب - ۱

 

دل مشغولی ها در اجرای سیاست های مقاومتی در مورد قاچاق بی علت نیست و البته بسیار بجا و شایسته است و از حیث اقتصادی نیز دارای پایه و مبنا است.

 

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و قاچاق چوب - ۱

 

دل مشغولی ها در اجرای سیاست های مقاومتی در مورد قاچاق بی علت نیست و البته بسیار بجا و شایسته است و از حیث اقتصادی نیز دارای پایه و مبنا است. آن تأملی که مقام معظم رهبری در سرفصل اول بحث خودشان در هفته دولت بیان فرمودند، نیز بسیار دقیق و موشکافانه است.

تولید داخلی باید در بازار تقاضا داشته باشد، طبعاً کالای قاچاق سبب از دست رفتن تقاضای تولید کننده داخلی خواهد شد، ایکاش یک عزم ملی برای خرید کالای داخلی شکل گیرد و مردم فقط به کالای داخلی اقبال نشان دهند و نسبت به کالای خارجی روی گردان شوند. اما فقر و رکود جامعه ممکن است فعلاً مانع اجرا و بسط این فرهنگ گردد. زیرا کالای قاچاق در بازار با قیمت پایین تری عرضه شده و به سرعت با دامپینگ و آن خواستگاه کشور ثالث همسو می شود.

قاچاق کالای خارجی بیشتر در مورد تولیدات کشاورزی و البسه مطرح است و برخی تبادلات مرزی که مرزنشینان لاجرم باید داشته باشند، اما در مدیریت جنگل و مرتع برخی کالا ها نظیر چوب و محصولات فرعی که برخلاف مقررات قانونی تهیه و تبدیل و حمل می شود، در زمره کالای قاچاق محسوب می شوند. شرایط کشور در سال های رکود نیر دو عارضه حاشیه ای نیز در پی داشت. رکود اقتصادی سبب روی آوری به سمت مشاغل کاذب مانند توسعه قهوه خانه ها شد و بیکاری سبب قهوه خانه نشینی گردید. تبعات رکود فقط از همین زاویه، مصرف ۳۰ تنی روزانه ذغال در ۱۰۰۰ واحد قهوه خانه ای تهران است و این بازار کاذب سبب شده است تا جنگل های زاکرس و جنگل های دست کاشت تاغ به شدت غارت شوند. کاهش بهره برداری و توقف تولید ذغال در جنگل های شمال و همچنین توقف بهره برداری بتدریج شرایط اسف بار تری را برای جنگل های کشور و مجاری قاچاق برهم می زند و سبب افزایش قاچاق چوب در بازار مصرف می شود.

بهره برداری چوب چه در قالب اجرای طرح جنگلداری و چه در خارج از طرح جنگلداری و یا بهره بردای برخلاف مقررات قانونی، در یک محیط باز و دور از مناطق شهری و روستایی،در عمق جنگل های کشور انجام می شود. عوامل قاچاق کننده چوب در شمال، درخت را به بدترین شکل قطع و  با بیشترین افت تبدیل می کنند و برای خود هیچ تعهدی در پاک کردن ضایعات قطع نمی نویسند. عوامل کنترل قاچاق چوب نیاز به یک نظارت سیستمیک دارد. در طرح های جنگلداری جنگل های شمال اگر نیروی انسانی از لحاظ آموزشی در شرایط مناسب باشند، تحت این سیستم نظارتی امکان قاچاق چوب در حدود صفر است.

اکنون به واسطه زیر پوشش قرار گرفتن نیمی از جنگل های شمال در قالب مدیریت طرح جنگلداری، حدود ۱۴۳ کارشناس و حدود ۲۱۸۴ نفر نیروی انسانی با عناوین قرقبان و راهدار و انباردار و... از طریق منابع درآمدی حاصل از جنگل مندرج در تراز مالی این طرح ها مشغول به کار هستند. در چهار اداره کل منابع طبیعی شمال کشور نیز در حدود ۲۷۹۰ نفر انسانی مشغول کارند، تصور بفرمایید عدم شناخت و ضعف مدیریت تا چه حدی عمق دارد، به واسطه اجرای طرح جنگلداری و به جریان افتادن یک مدیریت علمی عملی، به ازای هر ۱۰۰۰ هکتار ۲/۲ نفر ظرفیت جذب نیروی انسانی در منابع جنگلی شمال به وجود آمده و با نیروهای موجود در چهار اداره کل کمک می کند و اگر سایر مساحت جنگلی نیز به زیر پوشش مدیریت علمی و عملی جنگل برود، نیروی انسانی آینده حفاظت و نظارت جنگل های شمال کشور مجموعاَ در حدود ۷۴۴۴ نفر خواهند شد.

گفتمان سازی یکی از نکات مورد تأمل مقام معظم رهبری در سرفصل اول بیانات هفته دولت ۹۵ بود. توصیه به شناخت و بیرون کشیدن ظرفیتی از دل ظرفیت های موجود، فکر عبث و بیهوده ای نیست. همه آگاهان و متخصصین جامعه، اگر در دل رشته تخصصی خود کاوش کنند، می توانند ظرفیت درونی متعددی را بیابند، آنها باید بتوانند از دل ظرفیت های موجود یک ظرفیتی را پیدا کنند که در چارچوب اقتصاد مقاومتی معنی دار است و جهش اقتصادی ایجاد می کند.


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم