آمار بازدیدکنندگان سایت

02115022
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
560
749
2800
17674
26134
2115022

آی‌پی شما: 34.204.173.36
امروز: ساعت

اقتصاد مقاومتی یک بام است با دو هوا سازگار نیست.

 

دیروز جناب آقای مهندس جهانگیری معاون اول محترم دولت، در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی فرمودند؛ دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی شوخی ندارد !

 

 

 

اقتصاد مقاومتی یک بام است با دو هوا سازگار نیست.


دیروز جناب آقای مهندس جهانگیری معاون اول محترم دولت، در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی فرمودند؛ دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی شوخی ندارد ! من با درک اینکه اقتصاد مقاومتی بر بام اقتصاد ملی نشسته است و به الزاماتی چون؛ تحرک اقتصادی - افزایش تولید داخلی – کاهش نرخ بیکاری تأکید دارد، توصیه می کنم!

اگر دولت واقعاَ شوخی ندارد و در اجرای این مهم جدی است. لازم است بر کار دو دستگاه اجرایی یعنی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نظارت جدی تری داشته باشد.

اطلاعات تولید شده در مورد جنگل کلاَ اشتباه است. شاید برخی نیز بی غرض و صرفاَ از روی دلسوزی ! اما این اطلاعات غیر واقعی که از وفاق فکری تعداد معدودی مسئول و متخصص مسلم، اما متخصص غیر مرتبط ! یا متخصص فاقد تجربه میدانی در بخش جنگل ! و در هر حال متفذ در ارکان نظام تولید شده است، دقیقا اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را با شوخی مواجه کرده است. اگر دولت محترم شوخی ندارد و در انجام این مهم جدی است، بهتر است نظارت خود را با افراد مجرب تقویت کند، تا فرصت موجود در بخش جنگل به تهدید تبدیل نشود.

اجرای برنامه صیانت نشان داده است که وزارت جهاد کشاورزی نمی تواند با موضوع قرنطینه شوخی کند و با ورود و شیوع یک بیماری و سپس یک آفت، که گونه شمشاد را نابود کرده است، حتی نباید به این میزان هم در مورد واردات چوب انعطاف نشان می داد.

زراعت چوب یک شوخی بیش نیست. عاقلانه نیست در کشوریکه باید برای تولید مواد غذایی استراتژیک برنامه ریزی کند. اراضی آبی خود را برای زراعت چوب اختصاص دهد.

وعده موهوم . عاقلانه نیست مالکینی که می توانند در اراضی زراعی خود درآمد هرساله داشته باشند. تا ۱۰ سال دوره انتظار برگشت سرمایه به یک وعده موهوم درآمد بیشتر دهیم، برنامه ایکه در این کشور هرگز نمی تواند تضمین خرید داشته باشد.

عاقلانه نیست برای یک فعالیت اقتصادی، به یک بنگاه اقتصادی آدرس زمین‌های دورتر از مناطق و بازارهای مقصد که موجب افزایش هزینه‌ و بالا رفتن قیمت‌ها داده شود.

عاقلانه نیست مواد خام مورد نیاز یک بنگاه اقتصادی را به واردات موکول کنیم که حداقل با تجربه اجرایی موجود، هرگز قابل تحقق نبود.

اگر آقای مهندس جهانگیری به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی شوخی ندارند !. آقای مهندس حجتی با صدور دستور توقف بهره برداری بهینه سازی مدیریت جنگل های شمال و سیاست های اقتصاد مقاومتی را شوخی گرفتند. زیرا حداقل تا حل مسئله چگونگی ایجاد تحرک اقتصادی – چگونگی افزایش تولید داخلی چگونگی کاهش نرخ بیکاری، نباید دستور توقف بهره برداری را صادر می کردند.

توقف انعقاد قراردادها به معنی برهم خوردن و اختلال در یک برنامه بلند مدت است. در کجای سیاست های اقتصاد مقاومتی چنین حکمی مندرج است.

در حالیکه دانش آموختگان بخش منابع طبیعی و کشاورزی سال های پشت درهای انتظار کار بیکار هستند و در عین حالیکه همه مردم در مورد ضعف حفاظت و نظارت بر بهره برداری های جنگل می گویند، در عین حالیکه می توان بدون نیاز به اعتبار دولتی  و نیاز به کسب مجوز خاص از دولت نسبت به جذب آنها اقدام کرد، توقف بهره برداری شوخی با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

در خالیکه در بهره برداری فعلی از جنگل، در هر هکتار یک درخت در چارچوب عملیات پرورشی و بهداشتی برداشت می شود و این حجم کمتر از ۷ متر مکعب «یعنی در هر دهسال به ازای  ۰.۷ متر مکعب در هر سال» در قالب برنامه زمانی مکانی به اجرا می شود، توقف بهره برداری یک شوخی با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

در حالیکه ادامه فعالیت هر واحد صنعتی چوب و... فعال با ظرفیت اسمی ۳۰۰۰۰ تنی، با اتکای به تولید داخلی از طریق زراعت چوب، نیاز به ۱۰۰۰ هکتار زمین دارد و با توقف بهره براداری برای مصرف مواد سلولزی جایگزین ۶۰۰ هزار مترمکعبی از جنگل، در حدود ۲۰ هزار هکتار زمین نیاز است و اختصاص چنین مساحتی از اراضی ملی شمال هرگز امکان پذیر نیست و اختصاص  اراضی زراعی آبی نیز نه امکان پذیر است نه عاقلانه ! پس زراعت چوب به نحو معمول و متعارف، یعنی شوخی ! شوخی گرفتن با سیاست های اقتصاد مقاومتی !

در حالیکه اگر دولت اراده اعطای یارانه برای زراعت چوب داشته باشد، اکنون باید به ازای اقتصاد کشاورزی در اراضی آبی با محوریت تولید برنج در شمال، برای هر هکتار دو تن تولید هر ساله به ازای درآمد ۱۴۰ میلیون ریالی، به بخش صنعت تسهیلات اختصاص دهد. در چنین وضعیتی باید سالانه ۲۸۰ میلیارد ریال تضمین خرید سلف داشته باشد. به نظر می رسد نه توان مدیریتی و نظارتی برای این برنامه عملیاتی وجود دارد نه اعتماد مدیریتی در بین کشاورزان نسبت به برنامه دولت وجود دارد ! در چنین وضعیت بی اعتمادی، زراعت چوب شوخی است و شوخی با سیاست های اقتصاد مقاومتی !

 

به دستور جناب آقای مهندس حجتی احترام می گذاریم ! اما از هر زاویه ای که نگاه کنیم. می بینیم که با احکام مندرج در سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل همخوانی ندارد و با مسائل مبتلا به مردم یعنی رکود اقتصادی که به گمان مقام معظم رهبری مسئله اقتصاد را در اولویت قرار دادند و  فرمودند؛

در مسئله اقتصاد، آن چیزیکه مهم است و اصل است؛

مسئله تولید داخلی است

مسئله ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است

مسئله تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود است.

 

به نظر می رسد به نحویکه معاون اول محترم سیاست های اقتصاد مقاومتی را جدی گرفته اند، دستگاه های اجرایی هرگز نه تنها با این جدیت به این مهم نپرداخته اند، بلکه بر عکس ! مطمئناَ بر خلاف جهت اجرای سیاست ها اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند. زیرا کم و بیش یک اقتصاد درونزا در یک فعالیت دارای بنیان علمی و عملی را به اقتصاد ملی وابسته به نفت وابسته کرده اند و این نکته مهمی است که آنها نه به بهینه سازی مدیریت فکر نکردند! نه به کاهش وابستگی اقتصاد به درآمد نفتی !

سیاست های اقتصاد مقاومتی باید بر روی بام اقتصاد ملی بنشیند، یک بام دو هوا هرگز نمی شود در اقتصاد مقاومتی جدی ماند، قطعاَ شوخی است !

 نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم