آمار بازدیدکنندگان سایت

02115039
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
577
749
2817
17691
26134
2115039

آی‌پی شما: 34.204.173.36
امروز: ساعت

استحصال آب خاکستری ظرفیت درونی است و ارزانتر از انتقال آب حوزه به حوزه است

 

به همان میزانی که در هر حوزه آب قابل شرب وجود دارد، به همان میزان باید پتانسیل استحصال آب خاکستری وجود داشته باشد. 


 

استحصال آب خاکستری ظرفیت درونی است و ارزانتر از انتقال آب حوزه به حوزه است

 

به همان میزانی که در هر حوزه آب قابل شرب وجود دارد، به همان میزان باید پتانسیل استحصال آب خاکستری وجود داشته باشد. انتقال حوزه به حوزه آب ولو از حوزه هیرکانی یا دریای عمان، ممکن است قابل اجرا باشد، اما در هر حال مزیت ندارد و آب منابع ملی است. مخالفت با پیشنهاد متولی آب به محض طرح موضوع، بی اندازه میلی است.

باید تعریف امور حاکمیتی و تصدیگری در قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شود. در فعالیت دستگاه های اجرایی مسئول امور حاکمیتی کشور، اساساً روح مشارکت جویی نیست. بنابراین مدیریت نیز در اینگونه امور  به سبب اجتماع محور نشدن فعالیت ها، از پایداری لازم برخوردار نیست. در دستگاه های با وظیفه مندی امور تصدیگری نیز کور سویی از مشارکت جویی دیده می شود.

در نظام اجتماعی برجسته ترین اقدام هر جامعه، مشورت گرفتن و عمل مشارکتی  قلمداد شده است. اما در مورد انتقال آب حوزه به حوزه، حتی مخالفت هاییکه هر از گاهی از طریق فعالان اجتماعی ابراز می شود، با خود روح مشارکت طلبی ندارد، بلکه می تواند در حد نقد عملکرد تصور شود.

در هر حال اگر فعالان جامعه بتوانند تحمل کنند و ناظر بر گفتگوی متخصصین با تجربه باشند و از طریق گفت و شنود متخصصین با تجربه در بخش آب و منابع طبیعی، بر فرایند نظریه پردازی های مخالفت و یا برعکس ! نظریه پردازی های موافق تأمل کنند و با سنجش و ملاک های استاندارد در هدایت امور نقش آفرینی کنند، آنگاه می توان گفت همه با هم تصمیم گرفتند و  در اقدام  اجرایی مشارکت دارند !

باید اذعان داشته باشیم، عوامل تولیدی چون سرمایه انسانی همانند سایر عوامل تولید در دو دهه گذشته به شدت تحلیل رفته است. با وصف اینکه قرار بود دولت کوچک و چابک شود، پاها تا ناحیه شکم در ساختار دولت، به شدت متورم شده و اکنون سینه و سر این ساختار مالامال دردِ ناشی از تحمل این بار سنگین و متورم است که با روش های گوناگون استخدامی قرارداد مشخص و معین و... ، عناوین شغلی مختلف را اشغال کردند و به سبب عدم دریافت آموزش و تجربه کافی، کارایی لازم را برای تولیدخدمت ندارند.

شخصاَ نظرم دایر به لزوم تعادل بخشی جمعیت در پهنه سرزمینی است، از این رو در حد اجتناب ناپذیر، انتقال حوزه به حوزه آب را با رعایت چارچوب قیمت تمام شده رقابت پذیر تولید خدمت و کالا می پذیرم. به اعتقاد من نمی توان با هر هزینه ای هر کالا و خدمت را تولید کرد، باید در محاسبات اقتصادی اجرای هر طرحی میزان خسارت وارده به بستر حیات نیز درج شود.

می توان گفت هر بررسی  اجمالی از سوی هر طیف اجرایی – پژوهشی – دانشگاهی در مورد تفکیک منابع آبی کشور به آب شرب – آب خاکستری بی خطر برای کشاورزی – آب سیاه ، این نتیجه را خواهد داد که برنامه ریزی برای استحصال این نوع آبها در هر حوزه می توانند صرفه اقتصادی بالاتری بدون ایجاد خسارت نسبت به انتقال حوزه به حوزه داشته باشد.

همه آگاهان می دانند؛ از نگاه رقابت پذیری عملکرد هیچ دستگاه اجرایی «دولتی» رقابت پذیر نیست، چون بد ترین نوع خدمت با هزینه های سرسام آوری تولید می شود و از این جهت این تولیدات توجیه اقتصادی ندارد. سد سازی نیز مبری از این نظر نیست.

به نظر می رسد در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، یک فرصت بازسازی ساختار دولت وجود دارد، تا دولت کوچک و چابک شود. این امر مستلزم اجرای رویکرد حمایت از بخش خصوصی است، اگر از بخش خصوصی حمایت شود و بستر سرمایه گذاری در بخش های مختلف فراهم گردد، از طریق تحرک اقتصادی می توان به آزاد سازی نیروهای قراردادی اقدام و دولت را چابک نمود و در جذب نیروی انسانی فقط ضریب هوشی و تجربه اجرایی را در کسب امتیاز کتبی بدون اعمال ضریب انجام داد.

اگر از بخش خصوصی حمایت شود، استحصال آب خاکستری توسط بخش خصوصی امکان پذیر می شود. این مورد هم می تواند به منزله ظرفیت درونی اقتصاد مقاومتی قلمداد گردد، که فکر کنیم از طریق برونسپاری وظایف تصدیگری، می توان در قالب یک برنامه اقتصادی به مردم مشوق داد تا آب خاکستری تولید شده را در اختیار شبکه تغذیه منبع قرار داده و مدیریت شبکه در باز توزیع با رعایت استانداردهای لازم، شبکه توزیع ایجاد کند.  تهران نیازی به ۷۰۰ میلیون مترمکعب[i] واردات آب ندارد. وزارت نیرو - مدیریت آب و فاضلاب تهران می تواند ظرفیت های موجود را بررسی کند و به همان میزانی که باید برای انتقال حوزه به حوزه آب پیش بینی اعتبار کند، تمهیدات لازم را برای اعطای مشوق و بستر سازی سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کند.   

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم