آمار بازدیدکنندگان سایت

02114983
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
521
749
2761
17635
26134
2114983

آی‌پی شما: 34.204.173.36
امروز: ساعت

مهاجرت معکوس و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

 

رکود اقتصادی بر روی روند معیشتی کارگران و سایر حقوق افراد روزدمزد، فاقد قرارداد مدت دار به شدت تأثیر سوء گذاشته است

 

 

مهاجرت معکوس و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

 

 

رکود اقتصادی بر روی روند معیشتی کارگران و سایر حقوق افراد روزدمزد، فاقد قرارداد مدت دار به شدت تأثیر سوء گذاشته است. این دسته از افراد که از اقشار آسیب پذیر جامعه محسوب می شوند،در پدیده سوء مهاجرت با حاشیه نشینی در شهرها و در مهاجرت معکوس ناشی از بیکاری عارضی، با دنبال کردن ممر معیشتی جدید و یا احیا و ادامه ممر معیشت های گذشته، حامل پتانسیل ناهنجاری های مختلف هستند.

 مهاجرت معکوس عموماً مثبت ارزیابی می شود، اما گزارش[1] افزایش روند مهاجرت معکوس شهر به روستا برای مدیریت منابع طبیعی، به هیچ وجه مثبت ارزیابی نمی گردد. امروز با یکی از جنگلبانان بازنشسته که از منطقه ییلاقی  آمده بود دیداری داشتم و از رکود اقتصادی صحبت به میان امد، این کهنه سرباز جنگلبانی از بازگشت و استقرار چند نفر از اقوام خود در روستا خبر می داد. می گفت از  کارگران فنی یا استادکارهای روزمزد بگیر بودند، می گفت به لحاظ توقف و رکود ساخت و ساز، از بیکاری مفرط زندگی شهری در منطقه ییلاقی مستقر شدند تا همان پیشینه سابق یعنی دامداری  مشغول شوند.

گزارش وضعیت شهرنشینی و مهاجرت داخلی در ایران، که در سه سال گذشته از جا به جایی حدود یک میلیون نفر در مرزهای کشور و افزایش روند مهاجرت معکوس از شهر به روستا خبر داد. بی تردید برای مدیریت منابع طبیعی بحران زا خواهد بود. زیرا بی هیچ آمادگی و بستر سازی بخشی از تعارض رفع شده که منجر به کاهش بهره برداری مازاد منتهی گردیده بود، اکنون با بحران پذیرش اجتناب ناپذیر مواجه است.

شاید یکی از دلایل افزایش وقوع حریق در منابع طبیعی متأثز از پتانسیل ناهنجاری این اقشار آسیب پذیر به صورت بروز اختلافات در سامانه عرفی گذشته ، ناشی از مهاجرت اجتناب نا پذیر و اجباری معکوس رخ می دهد.

کاهش نرخ مهاجرت نیز به تبع این ناهنجاری نباید به هیچ وجه مثبت تلقی شود. اگر بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک را، متأثر از بهره برداری اجتناب ناپذیر معیشتی بدانیم، حتی توقف پدیده  مهاجرت نیز برای مدیریت منابع طبیعی با تبعات بسیار بد ارزیابی می شود.

پدیده مهاجرت در ایران از دیدگاه های مختلف اجتماعی- اقتصادی- سیاسی یک پیام منفی دارد، در این سرزمین استمرار زندگی و توانایی ادامه حیات نیست. گر چه پدیده مهاجرت از دیدگاه دینی به تصریح آیات مختلفی از قرآن کریم توصیه شده است و حتی اگر در راه خدا باشد، اَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللّه‏ِ گوشزد شده است.

 اما جغرافیای سیاسی با محدودیت های خود اعلام می کند توان اکولوژیک محدود است ! بدین ترتیب ادامه حیات را محدود به مؤلفه های زیستی می کند.

تخریب منابع طبیعی مشمول مرور زمان نمی شود، از این رو مدیریت منابع طبیعی به دو صورت با عارضه مهاجرت معکوس درگیرند؛

 الف - فروش اراضی رها شده و قرار گرفتن این اراضی در فرایند ساخت و سازهای خوش نشینی که لاجرم تبعات ناشی از این نوع ساخت و سازهای لجام گسیخته خارج از برنامه، سبب افزایش روان اب سطحی در هنگام ریزش های جوی و تدریجاَ پدیده سلخیزی می شود.

ب – فقر سبب مهاجرت گردیده بود و  مجدداً فقر سبب مهاجرت معکوس اجباری شده است

در هر حال همه آگاهان جامعه باید طبعاً واقف هستند، تبعات پدیده مهاجرت خارجی متفاوت از مهاجرت داخلی است. پدیده مهاجرت داخلی عموماً با ناهنجاری های مختلف مواجه است و کنترل این ناهنجاری ها، هزینه های سنگینی  برای کشور دارد و پدیده مهاجرت خارجی با فرار سرمایه مغزی و سرمایه مالی به از دست دادن منافع ملی منتهی شده و خسارت جبران ناپذیری چون از دست دادن فرصت ها مرتبط می شود، اما با اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی، طبیعتاَ می توان با حمایت از برنامه های مدیریت منابع طبیعی، سامانه های اقتصادی مردم بنیاد را پایه گذاری نمود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم