آمار بازدیدکنندگان سایت

02114837
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
375
749
2615
17489
26134
2114837

آی‌پی شما: 18.210.28.227
امروز: ساعت

جنگل زایی دهه گذشته ناحیه هیرکانی محرز و جنگل زدایی متوقف شده است.

 

در جدیدترین اظهار نظر های کارشناسی در باره جدی ترین بحث در مدیریت منابع طبیعی چند تعارض در گفتار دیده می شود و عادلانه نیست و گزارش فاقد مدارک  قابل استناد است.

 

جنگل زایی دهه گذشته ناحیه هیرکانی محرز و جنگل زدایی متوقف شده است.

 

در جدیدترین اظهار نظر های کارشناسی در باره جدی ترین بحث در مدیریت منابع طبیعی چند تعارض در گفتار دیده می شود و عادلانه نیست و گزارش فاقد مدارک  قابل استناد است. بر حسب تعریف فائو  از سال 2000 به هر ناحیه ای که دارای جنگل های طبیعی و مصنوعی با شرائط زیر باشد در تعریف جنگل قرار می گیرد. الف : میزان تاج پوشش در واحد سطح بیشتر از  ۱۰ درصد و مساحت آن بیشتر از نیم هکتار باشد. ب - درختان قادر باشند به ارتفاع حداقل ۵ متر برسند

بنابراین طبق این تعریف درختانیکه هنوز به رشد نهایی خود نرسیده و می توانند رشد کنند به طوریکه به ۱۰ درصد تاج پوشش و ۵ متر ارتفاع برسند جزء جنگل محسوب می شوند. نمی شود یک بام دو هوا عمل کرد. اگر این سطوح در تعریف جنگل قرار نگیرد، پس جنگل نیست و می تواند به زید و امر واگذار شود.

اینکه گفته می شود  فائو گزارش کرده است، کشورهایی چون امریکا و روسیه جنگل زایی دارند و ایران جنگل زدایی می کند. فائو در گزارش دیگری  نیز اعلام کرده است، ایران در ده سال گذشته در حدود ده درصد به مساحت جنگل های خود اضافه کرده است. 

در جنگل های شمال بر حسب مدارک قابل استناد و ارائه در حدود  ۳۵۹۶۲۰ هکتار گزارش جنگل کاری و احیا و غنی سازی و توسعه جنگل وجود دارد. ما برای این سه عنوان سه تعریف متفاوت داریم و اگر موسسه تحقیقات بدون توجه  به مدارک قابل استناد سازمان اطلاعاتی تولید کرده است، قطعاَ دچار اشتباه شده است. بعضی اساتید فکر می کنند، باید این اشتباه را به حساب ضعف دانش در موسسه نوشت ! این اشتباه فاحش است، ضعف مدیریت در تولید اطلاعات  اتفاق افتاده  و ناشی از ضعف مالی اعتباری بوده است، نباید چنین شکافی در یک مقطع در مدیریت به وجود می آمد.

گزارش جنگلکاری به مساحت ۱۹۷۸۹۶ هکتار در آرشیو سازمان عموماً مربوط به سطوح جنگل های مخروبه و کمر بند سبز است که با اعتبار دولتی تحت عملیات احیایی قرار گرفت. در سنجش از دور یک سطوح دارای پوشش جنگلی تنک و مخروبه در دوره های پایش قبل از انقلاب در بعد از انقلاب در دوره پایش ۶۴ فاقد پوشش  دیده می شود و تا سال ۷۴ نیز به همین وضعیت خواهد بود و واضح است  که همه این سطوح تدریجاَ تحت عملیات احیایی قرار گرفته و ممکن یک سطحی در سال ۷۰ تحت عملیات بوده و در سال ۷۴ فاقد پوشش شناخته شود و مخصوصا در نوار جنگلی باشد و جنگل زدایی گزارش شود.

زمین مبنا کردن را برای همین مسائل گذاشته اند تا نقاطی با اطلاعات کمکی کامل شود. متأسفم برای برخی دوستان که می دانند نتوانستند حتی یکی دو نقطه را هم کنترل زمینی کنند و چه اصراری هست که بگویند کارشان با دقت کامل بوده است.

گزارش توسعه جنگل در شمال کشور در حدود ۴۵۱۷۱ هکتار است و مشخصاً سطوح محدودی از این مساحت در تعریف جنگل قرار گرفته اند و مساحت  ۱۲۰۲۸۲ هکتار با عنوان غنی سازی تحت احیا قرار گرفته است و مفهوم آن  این است که عملا این سطوح در  زون جنگلی قرار داشته است.

اقلیم متفاوت کشور ناحیه رویشی قابل تفکیک و تراکم جمعیت  در تقسیمات کشوری  باید برای منابع خودش توزیع به نسبت شود. نسبت سرانه جنگلی جمعیت حدود ۷ میلیونی سه استان شمال  کشور واجد منطق  تجزیه و تحلیل نیست  و نسبت پوشش جنگلی به مساحت سه استان نیز در حدود ۵۸۶۷۸۰۰ هکتار  و بیش از ۳۴ درصد  و در حدود ۱۰ درصد نسبت  پوشش ۲۵ درصدی جهان است. نسبت سرانه جمعیتی کلاَ نمی تواند ملاک مناسبی باشد چون تعادل بخشی در پهنه سرزمینی ایران نیست !

دود پالایشگاه منطقه عسلویه که تا دیروز قبل از برجام خاموش بود و به تدریج دارد به سمت تحرک اقتصادی می رود،  هنوز به رونق نرسیده با این صفر و صد کردن هاییکه در فضای مجازی باید به مشکل محیط زیستی حاد مواجه و مسئله  آتی شده و  تعطیل شود !

بدون ملاحظه به تعادل بخشی نمی توان در مورد جنگل زدایی  و جنگل زایی قضاوت عادلانه ارائه داد و خوب است عدالت را از یاد نبریم و بپذیریم  که تولید اطلاعات کمی کافی نیست و باید  اطلاعات کمی کیفی تولید کرد و با اطلاعات حاصل از سال ها کار اجرایی مقایسه نمود.نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم