آمار بازدیدکنندگان سایت

01974593
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
352
938
3034
18300
34729
1974593

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

تلألؤ مدیریت علمی و عملی در جنگل های شمال روند افزایش مساحت است.

 

روند افزایش مساحت جنگل های شمال کارنامه نظام جمهوری اسلامی است، بررسی نهایی را موکول به نتایج پایش کنیم، اما در عین حال بین تجارب و اسناد قابل اعتنا با شنیده ها فرق بگذاریم. مساحت جنگل ها در شمال افزایش یافته است. باید بدانیم قدر مسلم


 

تلألؤ مدیریت  علمی و عملی در جنگل های شمال روند افزایش مساحت است.


روند افزایش مساحت جنگل های شمال کارنامه نظام جمهوری اسلامی است، بررسی نهایی را موکول به نتایج پایش کنیم، اما در عین حال بین تجارب و اسناد قابل اعتنا با شنیده ها فرق بگذاریم. مساحت جنگل ها در شمال افزایش یافته است. باید بدانیم قدر مسلم اجداد ما در شمال در گذشته در رابطه با معیشت وابسته به کشاورزی دیمکار بودند و در ارتفاعات می کاشتند و البته سنگ نمی خوردند، اما آن زمین ها اکنون در زمره یا زون مرتع یا جنگل قرار گرفته اند، شک نکنیم که اجرای ملی شدن جنگل ها و مراتع به اجمال انجام شده است. اگر شک نکردید اجازه دهید، این نکته را نیز اضافه کنم تعریف ها نیز عوض شده است. 

هیچ دلیل و سندی وجود ندارد که ما در یک محدوده سه میلیون چهارصد هزار هکتاری با قاطعیت بگوییم که همه سطوح  در تعریف جنگل قرار داشته است. نمی توان در  عین  نا دیده گرفتنِ حقوق فردی، به ادعای وجود چنین سطح جنگلی در شمال کشور مهر تأیید زد.  نباید ضرب المثل یزد دور و گز نزدیک را از یاد ببریم.  من در مورد افزایش سطح جنگل با ملاحظه تعاریف جدید و در محدوده ای با پلی گن بسته که هم جلگه و هم دامنه و هم ارتفاعات جنگلی داشت از سن بچگی تا کنون با 35 سال خدمت عمرم را گذراندم !

افرادیکه نمی خواهند بپذیرند که در قانون حفاظت و بهره برداری تعریف جنگل با تعریف اراضی جنگلی متفاوت است، بحث کردن چه سودی دارد.  واقعاً باید بپذیرند، تعریف ها متفاوت از هم، نتایج بررسی مختلف از هم دارن!

با ملاحظه تهدیدات باید اظهار نظر کرد. متقاضیان مختلف هستند و حفظ و صیانت امری پیچیده است. اگر ما تعریف جنگل را با میزان 50 مترمکعب موجودی حجم سرپا بسنجیم و مساحت اعلام کنیم، قطعاً باید پلی گن  یک محدوده را ببندیم  و در این صورت پشت درهای مدیریت جنگل باید انتظار یک فاجعه را داشته باشیم.  چون تبعات تصمیم خودمان را برای چگونگی حفظ بافر زون ها لحاظ نکردیم. در این صورت اراضی با موجودی حجم سرپای زیر 50 متر مکعب را قابل واگذاری اعلام کردیم و خود کرده را تدبیر نیست .

اگر می گویم جنگلداری نباید در معرض طوفان خرمن شود دلیلش همین نکته های ظریف است. اینهایی که  می تواند شکاف بین چگونگی حفاظت از جنگل و  پدیده تخریب محسوب شود.

بحث های در فضای مجازی به من ثابت کرد نمی توان در وجود انسان هایی که سراپا  احساس، حس جنگل دوستی هستند، حس جنگل دوستی را  مبتنی بر اندیشه های جنگلداری ارتقا داد، تا با مفاهیم چگونگی دستیابی به مؤلفه های حفاظت فنی بیشتر وقوف یابندو به نتایج دست یافته بیشتر اعتماد داشته باشند. زیرا این امر باید به موقع انجام می شد و این اتفاق ترویجی و تبلیغی نیافتاد و اکنون نیز نمی شود کوتاهی های ترویجی گذشته را جبران کرد.

احاد جامعه نیز از ما خورده نگیرند و هرگز از ما نیز انتظار عوض شدن نداشته باشند، ما نیز وجودی سراسر از تجربه اجرایی هستیم و نمی توانیم مشاهدات عینی خود را در طول خدمت ندیده بگیریم. این مشاهدات طول خدمت ما بک گراند ثبت شده در ذهن ما هستن و نمی شود آنها را پاک  کرد.

آدرس ها زیادند. من آدرس می دهم  که سطح جنگل افزایش یافته است

 

جایی که در قبل از انقلاب و در رژیم گذشته جنگل نبود، حالا جنگل است و ایجاد کننده این جنگل ها آقای مستوری و شرکت خدمات جنگل بود. این محدوده از حوزه 41 از یال پیش اسپید تا پی اسپید و کلاه موش را در عکس های هوایی 34 تا 76 و تصویر ماهواره ای پایش کنید. تمام  تپه های مشرف به جاده کندوان در مرزن اباد در حوزه ابخیز 39 را پایش کنید و اگر متوجه شدید که حرفتان با واقعیت های زمان منطبق نیست نظر خودتان را اصلاح کنید. در کلاردشت بیش از 750 هکتار جنگلکاری و کمتر از 300 هکتار واگذاری زمین وجود دارد و تراز مثبت است.

واقع بین باشیم و نگذاریم مسائل مشتبه شود. محض یاداوری اضافه می کنم در مسئله بهره برداری از جنگل همین اتفاق افتاد. در سال های 63 تا  73 اوج نشانه گذاری ملچ خشک سرپا بود. عمدتا در خارج از طرح ها . این حجم برداشت سنگین در جمع برداشت های جنگل است . در این سال ها اوج اجرای طرح کمربند سبز و طرح های احیایی با قطع یکسره بود، نگوییم حرفی را که نمی توانیم ثابت کنیم. اگردر هیستوگرام برداشت جنگل میزان برداشت تا 2 متر مکعب رشد داشته است از جمله دلایل  صدرالذکر را در نظر داشته باشد. یعنی مسئله بهره برداری در جنگل با مسئله بهره برداری  در طرح جنگلداری را غیر تخصصی مشتبه کردیم. واقعیت این است که باید حجم ها را تفریق و از میزان حجم برداشت در طرح ها کم می کریم. منصف باشیم !  مساحت طرح های جنگلداری نیز کم نشده است. مساحت جنگل ها در فرایند افزایش مساحت است و نتیجه قطعی را موکول به نتایج پایش دوره ای کنیم.


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عباس

    آخه خودت قبول داری !در حوزه نوشهر و رویان اگر واگداری ماده 31 و 32 و 34 را کنار بگداریم و کمسیون ماده واحده رو در نظر نگیریم در راستای خروج دام از جنگل ذر حدود 5 هکتار در منطقه میان بند رویان جنگل تراشیده و واگدار گردید در کاسگر محله در حدود80هکتار در نارنج بن حدود 3000متردر چلندر حدود 5000 در کیسی حدود 8 هکتار بندپی 3 هکتار خیرودکنار 5 هکتار لیره سرا 80هکتار کشکسرا 4 هکتار ولی هنوز دام در جنگل هست و جنگلکاری چقدر داشتند من اماری ندارم اگه داری رو کن

كاربران آنلاين

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم