آمار بازدیدکنندگان سایت

01974570
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
329
938
3011
18277
34729
1974570

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

انتقال آب دریا در شمال و جنوب اجتناب ناپذیر و دارای صرفه اقتصادی است.

به کار گیری دانش و عقل و تدبیر انسانی برای بهره وری از منابع طبیعی تجدید پذیر با استمرار تولید به مدیریت پایدار منتهی می شود. اقدامات یک سویه و گاه بر خلاف ضوابط و گاه ناشی از ضعف ساختاری و گاه عدم تخصیص منابع مالی اعتباری و گاه استفاده نا مناسب از عوامل 

 

 

 

انتقال آب دریا در شمال و جنوب اجتناب ناپذیر و دارای صرفه اقتصادی است.


به کار گیری دانش و عقل و تدبیر انسانی برای بهره وری از منابع طبیعی تجدید پذیر با استمرار تولید به مدیریت پایدار منتهی می شود. اقدامات یک سویه و گاه بر خلاف ضوابط و گاه ناشی از ضعف ساختاری و گاه عدم تخصیص منابع مالی اعتباری و گاه استفاده نا مناسب از عوامل تولید که با نتایج بد همراه می شود، نباید به کنار گذاشتن دانش و عقل و تدبیر منتهی گردد و اقدام اجرایی مبتنی بر احساس جایگزین گردد و فرصت ها به تهدید تبدیل گردد.

بی تردید نمی توان انسان های ساکن در فلات مرکزی و جنوب شرقی را جابجا کرد. بی تردید حتی نمی توان جابجایی را با تعادل بخشی در پهنه سرزمینی توجیه اقتصادی کرد. بی تردید نمی توان حتی با توجیه اقتصادی تعادل بخشی در پهنه سرزمینی، فعالیت­ های سازگار در مناطق جدید ایجاد کرد، که تبعات زیست محیطی نداشته باشند. بی تردید همه این منابع مالی اعتباری مورد نیاز از منابع و منافع ملی باید هزینه شود و می تواند فاقد توجیه اقتصادی تصور شود. بی تردید نمی توان نظاره گر کم آبی و بی آبی نیازهای ضروری مردم در خطه فلات مرکزی کشور بود.

اکولوژیست های جهان و کشور جز بیان تهدید و انتقاد، قادر به ارائه هیچ راه حل و پیشنهاد جایگزین قابل اجرا برای برون رفت از وضعیت فعلی نیستند. با درک اینکه ما نباید حلال تمام مشکلات جهان باشیم، اما باید اذعان نمود حفاظت از گونه ­ها و اکوسیستم­ های با ارزش برای ادامه حیات نسل بشری اهمیت دارد، ولی فدا کردن مردم به ازای حفظ اکوسیستم­ های با ارزش، هرگز ارزش زیستی در جهان هستی نخواهد داشت.

این موضوع  انتقال آب از دریای خزر را که سه بخش جدا از هم مشتمل بر دریا- مسیر انتقال- مناطق مصرف در رابطه با طرح انتقال است، باید بررسی همه جانبه نمود، مدیریت پروژه با سه نوع تبعات خسارت بار در سه اکوسیستم مختلف از هم مواجه است، کمبود آب یک مسئله آشکار است و باید بر روی بُرد نوشته شود و آحاد جامعه مشترکاً به حل این مسئله مهم بپردازند. خط زدن این مسئله مهم نیاز به علم ندارد. ! حل کردن این مسئله انتقال که مستلزم رعایت استانداردها و دانش کار است، نیاز به جلب نظرات صائب اساتید مختلف کشور دارد.

می توان روی آب غیر شرب برنامه انتقال آب را تنظیم کرد و از پساب شیرین موجود در منتهی الیه جلگه شمال، در زیر جاده ساحلی برنامه ریزی کرد و  طرح داد و از استحصال آب شور دریا صرف نظر نمود و از این طریق مسئله تشدید شوری آب را دامن نزد  و البته یک ضعف عارضی چندین ساله سازمان حفاظت محیط زیست را نیز به سمت نکته قوت هدایت نمود و از ورود آب های آلوده به ساحل دریا جلوگیری کرد و خود پالایندگی آب در سواحل را تقویت نمود.

 

 

می توان روی حریم جاده های موجود بین استانی متمرکز شد و شبکه انتقال را که به صورت پمپاژ باید انجام شود به جای یک مسیر پر تخریب از داخل جنگل ها، به سمت چند مسیر بی تخریب در حریم جاده ها هدایت نمود و تخریب ناشی از عملیات مکانیکی مسیر انتقال را کاهش داد و مسئله را حل کرد و  البته تهدید را به فرصت تبدیل نمود.

 

شرایط در سواحل دریای عمان به مراتب بهتر از شمال کشور در موضوع انتقال آب است و سه استان ساحلی که دارای اراضی واحه ای در پشت دیواره های مشرف به ساحل خلیج فارس و دریای عمان را می توان احیا کرد و شرایط موفق انتقال آب را به صورت ثقلی  به وجود آورد.

آب استحصال شده در هر حال می تواند برای احیای تالاب ها نیز اختصاص داد شود و یا با منابع آب تالاب ها جابجایی کرد یا برای تغذیه سفره ها زیر زمینی و قنات ها استفاده نمود و در هر حال می توان تهدیدات ناشی از برداشت از سفره های زیر زمینی را بر طرف و به فرصت تبدیل نمود.

می توان ارزیابی کرد و  این پیشنهادات را هم رد نمود. اما لازم است این نکته را نیز اضافه کنیم، در اراضی جلگه ای و سواحل نیز در روزهای دارای بارندگی و سیلاب مسئله  آب گرفتگی داریم. حل اینجور مسائل را نیز در نظر بگیریم.  سعی کنیم مسئله نوشته شده را حل کنیم. لازم نیست تابو بسازیم و مسئله امنیتی ایجاد کنیم . تلاش کنیم تا راه حل ایمن  و کم خطر و یا بی خطر ارائه شود.نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - رضا صالحی نزاد چایجانی بازنشسته منابع طبیعی

    جناب مهندس سلام با نقطه نظرات جنابعالی در خصوص انتقال آب به خطه فلات مرکزی ایران از طریق دریای عمان و خلیج فارس موافقم

كاربران آنلاين

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم