آمار بازدیدکنندگان سایت

01974585
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
344
938
3026
18292
34729
1974585

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

قنات شاهکار سازه آبی و اقدام مدبرانه و امید بخش نسل قدیم

 

به طراحان و سازندگان سازه های آبی نسل جدید احترام بگذاریم، آنها سرمایه انسانی کشورند. با احترام به این سرمایه های انسانی در نسل حاضر، باید احداث قنات را اقدام مدبرانه و امید بخش و اثر ماندگار مبارزه با سر سختی طبیعت و یک شاهکار سازه آبی بدانیم که هنوز هم زنده و پا برجا هستند.

مخزن سازه های نسل 

 

 

 

قنات شاهکار سازه آبی و اقدام مدبرانه و امید بخش نسل قدیم


به طراحان و سازندگان سازه های آبی نسل جدید احترام بگذاریم، آنها سرمایه انسانی کشورند. با احترام به این سرمایه های انسانی نسل حاضر باید احداث قنات را اقدام مدبرانه و امید بخش و اثر ماندگار مبارزه با سر سختی طبیعت و یک شاهکار سازه آبی بدانیم که هنوز هم زنده و پا برجا هستند.

مخزن سازه های نسل حاضر با فرسایش خاک پر می شود ، اما سازه قنات ها تحت تأثیر اثر فرسایش خاک اراضی بالادست نیستند. با وصف اطلاعات مهندسی  نسل فعلی سازه سد ها نیز یک عمر محدود دارند. اما سازه قنات هایی مانند قصبه گناباد بیش از 2500 ساله هنوز زنده است.

کسانیکه از کمبود آب در ایران حرف می زنند، شاید با مفهوم اقلیم خشک تا نیمه خشک انس نگرفتند. البته من از سوء مدیریت موجود طفره نمی روم و اصلاح الگوی مصرف را یک ضرورت می دانم و با توجه به لزوم اجرای احکام افزایش بهره وری، بهینه سازی مصرف را اجتناب نا پذیر و سرمایه گذاری در بخش مدیریت آب را یک نیاز جدی تلقی می کنم.

در جغرافیای سیاسی ايران بيش از 36 هزار رشته قنات حفر شده است.  یازده شاهکار خدمت و اثر ماندگار نسل قدیم با احداث کاریز (قنات) از تدبیر سخن می گوید و به همه ما امید می دهد، اگر دوره هخامنشيان  و در 2500 سال پيش قنات گناباد در دل زمين حفر شد و همچنان تنها منبع تامين آب گناباد است و اکنون به عنوان کهن‎‎ترين و عميقترين قنات جهان با معماري زيبا و دالان‏هايي گنبدي و هلالي شکل به عنوان شاهکارِ سازه‏هاي آبي ثبت جهانی شد و ایرانی آن زمان توانست تا عمق 300 متری در طول 33.113 متر با 470 حلقه چاه تونل حفاری کند « ناصرخسرو عمق اين قنات را هفتصد گز و طول آن را چهار فرسنگ ذکر کرده است».

لازم است نسل حاضر و جدید و آتی باید برای ادامه حیات مبارزه کند. زیرا همه شرایط مطلوب ادامه حیات هرگز برای او مهیا نخواهد ماند. اگر چه نسل فعلی نسبت به نسل قبلی میراث خوار محسوب می شود و در این سه دهه اخیر به میراث ماندگار خانوادگی خود « زمین » چوب حراج زد. اما در برخی تغییرات بلند مدت محیطی خارج از کنترل نسل حاضر است و در هر حال سوء مدیریت منابع مختلف عارضی و غیر قابل انکار است و مردم در برخورداری از منافع منابع مختلف با سوء مدیریت مواجه هستند! اما واقعیتی را باید بپذیریم که در طول سه دهه از ذخایر و اندوخته ها مصرف کردیم و لازم بود برای تولید برنامه ریزی کنیم و به میزان تولید خودمان مصرف کنیم. برخی آموخته ها به ما دارای آموزه های نحوه دسترسی به منابع بود، نه نحوه تولید و اداره کردن !

عموماً در بخش سد سازی ما برای کنترل نزولات و سیلاب برنامه ریزی می شود. اکنون قشر آگاه جامعه  سدسازی با مخزن وسیع را یک عیب بزرگ می داند، اما سال ها همین قشر از جامعه در حسرت دستیابی به تکنیک سد سازی بود و در طول سال های مدیدی ظرفیت سازی کرد و اکنون این همه سرمایه انسانی در دانشگاه ها و شرکت ها ایجاد شد و حالا به بدون ملاحظه به حفظ منافع ملی به یکباره می خواهند سد سازی را خط بزنند.

همه جریان رودخانه ای را شریان حیاتی می دانند. اما  به نظر می رسد همه روی سدسازی های کوچک تفاهم دارند. حال اگر جریان رودخانه ای را به شریان اصلی و شریان فرعی تقسیم کنیم و سد سازی بر روی شریان فرعی تجویز و به یک سد چندین سد کوچک بسازیم. شریان های اصلی بدون دست خوردگی با کارکردهای طبیعی خود وسدسازی های کوچک با عملکرد سازه ای خود می تواندپشتوانه رژیم آبی رودخانه و منابع آب زیر زمینی شود.

این ایده جدید است که بر روی جریان اصلی رودخانه سد نسازیم. این ایده تا کنون به بحث گذاشته نشد. خوب است به بحث گذاشته شود و محاسبه اقتصادی گردد و اگر هزینه فایده آن مثبت شد به اجرا گذاشته شود.

در حيطه حاکميت کشور تاریخ گواهی می دهد که دانش و هنر معماری در خدمت معیشت نسل بشری بوده است و خرده فرهنگ های دیروز ماندگار باقی ماند و به ثبت اثر فرهنگ ملی  و جهانی امروز متخول گردید.

يازده قنات از مجموع 36 هزار رشته قنات  به فهرست ميراث جهاني يونسکو راه یافت. نسل فعلی و آتی بداند باید میراث دار باشد و از وادادگی گریزان باشد و از منظر مقاومت و پایداری راه نسل گذشته را به تدبیر ادامه دهد و با سر سختی طبیعت، نه برای استیلا و چیرگی، بلکه برای امید به ادامه حیات مبارزه کند.  


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم