آمار بازدیدکنندگان سایت

01974544
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
303
938
2985
18251
34729
1974544

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 7

 

واردات چوب برای کشور امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است و کشت فرا زمینی نیز دارای مزیت هایی مناسبی است

 

علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 7

با آرزوی غفران الهی برای روح شهید فضل الله علیپور

واردات چوب برای کشور امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است و کشت فرا زمینی نیز دارای مزیت هایی مناسبی است، اما با وصف اینکه می توان از طریق جایگزینی سوخت مناسب، با هیزم مصرفی جنگل نشینان نیاز فعلی بخش صنایع چوب و کاغذ و نئوپان و mdf و... حل کرد، چرا باید بی مطالعه و پژوهش تن به تنفس بهره برداری داد و از ظرفیت های جنگل استفاده نکنیم ؟

چرا باید فرصت ها را به تهدیدات غیر قابل کنترل برای نظام تبدیل کنیم و به وضعیت اقتصادی کشور با استفاده از ظرفیت های جنگل رونق تحرک نبخشیم. ؟

شرمندگی نظام نسبت به وضع جوانان بیکار، نتیجه تأمل به اطلاعات بعضی از افراد پریشانی خاطر است که زلفشان با دست های بریده شانه شده است. جنگل به یک مدیریت حرفه ای علمی عملی نیاز دارد. مقامات نظام اسلامی نباید به افراد غیر حرفه ای در مدیریت جنگل اجازه اظهار نظر دهند. به عنوان مدیری حرفه ای برای حفاظت از منابع جنگلی و تحقق اهداف نظام، گردن گرو می گذارم. اما مقامات کشور از افراد غیر حرفه ای بخواهند، دستشان را در زیر گیوتین نظارتی نظام بگذارند.

تأمین چوب از طریق جایگزینی سوخت مناسب هیزم مصرفی جنگل نشینان برای نیاز فعلی بخش صنایع چوب و کاغذ و نئوپان و mdf و... عزت ملی و گره‌گشایی فعلی در پی دارد. این کلید واژه بیانات مقام معظم رهبری در جمع اساتید در دیدار رمضانی بود.! با حرف یک استاد دانشگاه که نباید چوب حراج به مدیریت علمی عملی جنگل زد و حتی اگر ایشان نتیجه پزوهش خودشان را ارائه می دادند هم باید به تأیید و تنفیذ سایر اساتید چهار دانشکده معتبر بخش جنگل می رسید. 

جنگل به توسعه مدیریت علمی عملی موجود نیازمند است. تنفس بهره برداری برای جنگل­های شمال سم مهلک است. توسعه مدیریت جنگل، مطالعه محور است و برنامه گرا !  هرگز نسخه از پیش تعیین شده برای جنگل مناسب نبوده است ! چه تنفس بهره برداری باشد ! چه ادامه بهره برداری !

به موجب قانون مدیریت خدمات کشوری محدودیت ایجاد کردیم و اجازه ندادیم سازمانی که باید ۸۰ درصد مساحت کشور را حفاظت می کند، در طول دهسال گذشته یک استخدام رسمی متناسب با نیاز مدیریت منابع با اهمیت جنگل و مرتع داشته باشد.

انگیزه های مادی را از کارکنان این سازمان گرفتیم. کارکنانیکه ادامه حیات جامعه در گرو خدمات آنها قرار دارد. با چندر غاز تومان دریافتی در خط فقر حقوق بگیرند و با این تبعیض فاحش در جمع دریافتی ها کارکنان دولت، انگیزه های معنوی خدمت را نیز از دست بدهند. اما بر عکس به کسانیکه در بخش خدمات کار می کنند مانند شرکت های... هستند حقوق چند ده میلیون تومانی بگیرند.

همه از ضعف نظارتی می گویند و کسی نیست از ابزارهای مادی و معنوی بگوید. استمرار حیات در گرو خدمات حفاظتی و نظارتی در حفظ احیا و توسعه منابع جنگلی قرار دارد.

کسانیکه در مورد نحوه حفاظت از جنگل­ های شمال نگران هستند، بدانند که توقف بهره برداری در طرح­های جنگلداری راه حل نیست، توقف بهره برداری حتی سبب تخریب و از دادن مدیریت موجود می شود و تشدید قاچاق در پی دارد.

کسانیکه از حفاظت جنگل های شمال نگران هستند بدانند، سالانه نزدیک به دو میلیون مترمکعب چوب هیزمی آلوده به انواع آفات که از باغات خارج از شمال استحصال می گردد، به سمت شمال کشور حمل می شود و مجموع هزینه های پژوهشی هرگز نتوانسته یک گره کوچک را باز کند و حتی سنگ لای چرخ مدیریت جنگل شد.

تعداد کارگاه های چوبری در شمال کشور ۷۷۵۰ واحد است. اینها که شناخته شده هستند و تحت آمارند. در ماه جاری یکی از مسئولین کشوری از وجود یک اره رام متعلق به یک نفر از پیمانکاران باغی خبر موثق داد. طی بیست روز اخیر هنوز محل نصب اره رام مشخص نشد. من تردید ندارم اره های سوداگری پنهان نیز وجود دارد.

با این وصف که دست کم یک درصد از آحاد جامعه با انواع ناهنجاری از جمله اعتیاد مواجه هستند و یکی از راه های تأمین وجه و درآمد مورد نیاز را می توانند برای خود، قطع و تبدیل درخت و حمل چوب بنویسند و حتی بتوانند صاحبان چوبری ها را تهدید به پذیریش و تخلیه  و تبدیل کنند، دور از ذهن نیست.

وقتی هیچ همراهی نیست چه می توان کرد. ! جنگلبان بیچاره برای حفاظت از جنگل با این همه تنهایی چه چاره ای بکند !

وقتی در و دیواری بین جنگل و مردم نیست و هر کسی می تواند از هر کجا، به هر بهانه با هر نوع وسیله و با هر نوع ابزار برنده ای وارد جنگل شود و ورودش را مجاز بداند.

چه باید کرد ! چه باید گفت ! نکنید ! نفس جنگل های باقی مانده را نگیرید !!!!

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم