آمار بازدیدکنندگان سایت

01974616
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
375
938
3057
18323
34729
1974616

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 6

 

 

کسادی بازار چوب متاثر از رکود اقتصادی است و می گویند شرکت شفارود، بازار چوب را کساد کرد فعالیت شرکت شفارود در اجرای طرح های جنگلداری چندان رونقی ندارد که موجب کساد بازار چوب استان گیلان شود !

 

علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 6

 

 

با آرزوی غفران الهی برای روح شهید فضل الله علیپور

 

کسادی بازار چوب متاثر از رکود اقتصادی است و می گویند شرکت شفارود، بازار چوب را کساد کرد فعالیت شرکت شفارود در اجرای طرح های جنگلداری چندان رونقی ندارد که موجب کساد بازار چوب استان گیلان شود !

مشکل این است که بعضی ها نمی دانند چه می خواهند و یا چه بخواهند.

دولت باید از طریق وزارت بازرگانی موانع وارداتي انواع چوب آلات خام را رفع می کرد. این کار انجام شد وتعرفه واداتی صفر شد و ثبت و سفارش انجام می شود،  اما دولت نباید ضوابط قرنطینه را حذف کند یا معافیت عوارض قانونی و سود بازرگانی بنویسد. !  واردات چوب مزیت دارد اما اگر دولت برای همه فعالیت های مزیتدار منابع درآمدی خود را حذف کند، چگونه باید اداره شود لابد توصیه می کنند با فروش منابع ملی زمین و نفت و سایر معادن اداره شود و این همان نقض غرض[1] است. باید بدانیم چه می خواهیم و چگونه باید به خواسته خود برسیم و منابع مالی یا هزینه هایمان برای تحقق خواسته چه میزانی است و از کجا تأمین می شود.

توسعه زراعت چوب نیازمند تدبیر است. بازار چوب نیازمند تنظیم است. نیازهای تولیدکننده گان چوب – نیازهای مصرف کننده گان چوب  نیازهای مصرف کنندگان مصنوعات چوبی متنوع است.

یک حجم برداشت حدود 45000 مترمکعبی توسط شرکت شفارود ودرمجموع یک حجم برداشت 73000  مترمکعبی در حوزه استان گیلان، چگونه می تواند سبب کساد بازار چوب گردد و عضو کمیسیون عمومی مجمع «صنوبر» نسبت به وضعیت زراعت چوب هشدار دهد.

با ملاحظه 270.000 مترمکعب ظرفیت اسمی کارخانه های صنایع چوب و ایجاد 1.150.000 مترمکعب ظرفیت جدید صنایع چوب، علی القاعده نباید مشکلات موجود رکود را به شفارود ربط دهند.

اگر تنظیم بازار برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اهمیت دارد، به ضوابط و مقررات نظام نظارتی محمولات جنگلی اهمیت دهند. اهرم تنظیم بازار چوب در دست سازمان است. اگر به تولید ثروت اهمیت می دهیم . اگر به تحرک اقتصادی اهمیت می دهیم. اگر برایمان رونق تولیدات داخلی و موضوع رقابت در بازار با اهمیت است، بی تردید نیاز به توجه و تأمل بر گفته و نوشته ها و رفتار خودمان داریم و لازم است هم جهت با سیاست های اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

 اگر از حجم تقاضای بازار و تنوع تقاضای بازار اطلاعات دقیقی نداشته باشیم، بی تردید در عرضه کالا مرتکب اشتباه شده ایم وبه سبب فقدان تقاضا، اسباب تنزل قیمت را فراهم کرده ایم. وقوف بر تنوع نیازهای بازار نیز واجد چنین خصوصیتی است که حتی ممکن است گاهی به دلیل فقدان کشش در یک نوع، نوع دیگری از کالای عرضه شده بتواند جایگزین کالای فاقد کشش گردد.

به نظر نمی رسد بتوان با رفتار گاهی به میخ، گاهی به تخته ! موضوع تأمین ماده خام اولیه صنایع چوب کشور را ساماندهی کرد.در ابتدا این بحث به وجود می آید آیا سازمان جنگل ها مسئول تأمین نیاز ماده خام اولیه صنایع چوبی است، یا هر یک از واحدهای صنعتی دارای مرجع متولی قدری چون وزارت صنعت معدن تجارت هستند و این وزارت باید به تناسب و با ملاحظه مفاد موافقت خود در صدور پروانه استقرار صنعت به ساماندهی تنظیم بازار چوب به عنوان ماده خام صنایع چوبی بپردازد.

به طور مشخص سه مسیر تأمین ماده اولیه وجود دارد و هر یک دارای ظرفیت ها فرصت ها محدودیت ها اولویت ها مزیت هایی هستند که می توان راجع به آنها دامنه بحث را باز نمود.

اما اجمالا در این مجال به معرفی سه مسیر می پردازم.

تأمین ماده خام اولیه از طریق جنگل های طبیعی؛ به طور مشخص محدودیت اکولوژیکی و قانونی وجود دارد و راه مدیریت جنگل و مدیریت صنعت از یکدیگر جدا است و جنگل با مساحت محدود کشور دارای اقلیم خشک تا نیمه خشک نمی تواند، منبع تأمین ماده اولیه قلمداد شود. بنابراین مدیریت جنگل هیچ تعهدی را در این زمینه نمی پذیرد که به چه میزانی از جنگل های طبیعی تولید چوب داشته باشد

تأمین ماده خام اولیه از طریق زراعت چوب؛ شاید معدود افرادی حرفه اولیه آنها در این زمینه بوده است و محل یا منطقه ای به واسطه این حرفه قطب  این فعالیت شده است، اما همه آگاهان جامعه بدانند موضوع زراعت چوب در کشوری با اقلیم خشک تا نیمه خشک کار عبث و بیهوده و به واسطه عملکرد و درآمد پایین در واحد سطح غیر فنی و غیر اقتصادی است وضریب افزایش بهره وری بسیار پائینی خواهد داشت.

در موضوع زراعت چوب یک دسته فعالان دارای مشاغل مختلف به عنوان شغل چندم برای نگهداری زمین میراثی خود به فعالیتی که مجموعا در مراحل مراقبت و نگهداری به زارع نیاز حداقلی دارد، به واسطه ترغیب و ترویجی که با ارائه تسهیلات بانکی هر چند ناچیز و نا پیوسته از طریق سازمان، اقبال نشان داده اند ولی روش های تلفیقی و کشت پیرامونی مزارع تحت عنوان باد شکن و... در همه نوع اراضی با انواع گونه های دارای محصول چوب می تواند مورد توجه باشد.

تأمین ماده خام اولیه از طریق واردات؛ با وصف وقوف به توانایی تولید انواع مصنوعات چوبی که هریک دارای فرصت شغلی متعدد هستند، بسیار پسندیده است که برای توسعه این صنایع با تمهیداتی به سمت تأمین ماده اولیه گام برداریم و از این رو واردات چوب یک مزیت محسوب می شود و در بین انواع کالاهای وارداتی باید در اولویت قرارگیرد، چون کالای مصرفی نبوده و ماده اولیه محسوب می شود و چرخه فراوری داشته و در تولید ثروت نقش دارد.

اما مقررات قرنطینه ای به عنوان خط قرمز در موضوع واردات چوب باید مراعا نگاه داشته شود. نمی توان از محدودیت های مرتبط با موضوع قرنطینه صرف نظر کرد. در هر حال اعمال مباحث قرنطینه ای با سیاست های ملی و دستگاه تخصصی، شرایط مناسبی را تا کنون ایجاد نکره است که بتوان با وصف غنای مناسب منابع سلولزی در کشور همسایه، به سهولت در توسعه واردات ایفای نقش نمود و نگرانی مرتبط با کمبود ماده اولیه صنایع چوبی را رفع کرد.

کشوری مانند چین در یکی از شهرهای خود حجمی معادل 30 میلیون متر مکعب واردات چوب دارد تا نیاز بخش­های مختلف صنعت چوب این شهر را بر طرف نماید. باید توانایی انواع مصنوعات چوبی را یک ظرفیت ببینیم و برای فرصت های شغلی درون این ظرفیت برای تسهیل امر واردات تلاش کنیم

تأمین ماده خام اولیه از طریق کشت فرا سرزمینی و واردات؛ با ملاحظه محدودیت های زراعت چوب در کشور و ضرورت تأمین ماده خام سلولزی مطمئن و همچنین مزیت کشت فراسرزمینی که در خود واردات آب مجازی دارد، لاجرم باید به کشت فراسرزمینی نیز توجه کرد. اما با عطف توجه به این نکته که محصولات کشت فرا سرزمینی نیز باید تحت موضوع واردات چوب و رعایت مقررات قرنطینه ای وارد کشور گردد.[1] - غرض دولت مردم  در موضوع تنفس جنگل و منع بهره برداری به معنی از دست دادن منابع درآمدی حاصل از فروش چوب استنظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم