آمار بازدیدکنندگان سایت

01974504
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
263
938
2945
18211
34729
1974504

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 5

فروپاشی نظام نظارتی  برای جنگلداران دور از ذهن نیست. می دانم در مورد افزایش مساحت جنگل در شمال برخی هرگز نظر سازمان را نمی پذیرند و نقد و بررسی دارند. اما هرگز نقد و بررسی آنها دقت لازم را ندارد. در مساحت 3.4 میلیون هکتار مورد مطالعه برای ارزیابی کیفی ، نکات کلیدی زیادی برای بحت و رد نظرات مدعیان وجود دارد. تردید نکنید در ارزیابی کیفی سال جاری باید در همین محدوده مساحت عملیات را انجام داد. 


علائم فروپاشی نظام نظارتی محمولات جنگلی - 5

 

با آرزوی غفران الهی برای روح شهید فضل الله علیپور


مادامیکه زمین سرمایه است و پول های سرگردانی که در دست متمکنین جامعه است و بیکاری و فقر در مناطق کوهستانی جولان می دهد، قطعاً باید ناشی از تبلیغات سالیان متمادی در مورد آب و هوای ییلاقی متأثر باشیم . با بروز تهدیداتی مانند ریزگرد ها و خشنود از اجرای پروژه مهاجرت معکوس و ترغیب برخی مهاجرین دایر به توجه اصالت خود، تلاش نکنیم به این نیازها آز بنامیم ! برخی تغییر کاربری ! برخی تجاوز به منابع ملی !  خودکرده است و تدبیر ندارد !!!

آیا کسی به واقعیات جامعه توجه کرده است.

حساسیتم در فصل پایانی سال 94 افزایش یافت. متوجه شدم مؤسسه تحقیقان جنگل ها قراردادی با سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پایش جنگل های شمال دارد. نتیجه را تا حدودی بسیار متفاوت با گزارشات مدیران چهارگانه شمال دیدم، البته بسیار هم درست بود. آنها به هر دلیل فنی مساحت بسیار متفاوتی را اعلام کردند. ما در دفتر مهندسی مطالعات سازمان در محدوده مساحت 2070000 هکتار هستیم و هر چند قائل به نتیجه پایش دوره ای هستیم و هنوز تأیید نهایی نمی کنیم. اما هرگز راجع به کاهش مساحت جنگل ها با سازمان حفاظت محیط زیست هم نظر نیستیم و ادعا می کنیم در مسیر افزایش مساحت جنگل قرار داریم و حفاظت از جنگل های شمال با همه کم توجهی در سرمایه گذاری از ناحیه دولت و همراهی دیگر دستگاه ها با  سازمان، از مطلوبیت خوبی برخوردار است.

برای تبیین بحث کاهش مساحت جنگل های شمال، بر شانتاژ خبری چند ساله در رابطه با تجاوز و تخریب جنگل در کلاردشت متمرکز شدم. اگر چه در سال 85 در پاسخ به ریاست وقت سازمان نیز با همین محوریت بحث پیشنهاد نصب بنچ مارک را دادم و اکنون به بنچ مارک­ های منصوبه، عنوان میخ اقتدار سازمان برحدود منابع ملی شده نسبت می دهم و از این رو همه را به تأمل بر جدول تراز احیا و توسعه و تخریب بخش مرکزی کلاردشت دعوت می کنم.

تراز توسعه و تملک جنگل در بخش مرکزی کلاردشت

ردیف

نوع مقررات اعمال شده

مساحت

                          هکتار

کاهش

افزایش

1

اصلاح ماده 34 قانون

5.9

2

اجرایی ماده واحده اراضی اختلافی

43.9+

3

تخریب دامسرا و خانه سرا در طرح خروج دام

-

4

پرداخت حقوق مابازاء به صورت زمین

26.6

5

اجرای طرح خرید مستثنیات

39.6

6

احیا و توسعه جنگل

743

7

واگذاری اراضی در اجرای کمیسیون ماده 31 و 32 و...

190.7

8

اجرای طرح های عمومی و عمرانی

≈  20

9

≈   400

782.6

با وصف اینکه می دانم،میزان کاهش کمتر است. تراز درحدود380هکتارمثبت می باشد

 

همه مردم باید بدانند که آنچه در مورد تغییر کاربری اراضی در کلاردشت اتفاق افتاد و می افتد، در محدوده اراضی زراعی مستثنی از منابع ملی بوده و هست. اما چرا باید تاوان این فرایند تغییر کاربری را مدیریت منابع طبیعی پرداخت کند. میخ اقتدار سازمان در حد نگاری منابع ملی شده را بررسی کنند و تغییرات را ببینند. من در کلاردشت طبق نقشه منابع ملی شده میخ اقتدار سازمان را کوبیدم.

فرایند ساخت و ساز در محدوده روستاها مسئول دارد. در محدوده شهرها و حریم شهرها مسئول دارد . در خارج از محدوده حریم شهر ها و روستاها مسئول دارد. همه این مسئولین تحت نظارت شورای شهرسازی و معماری هستند. چرا با کلمات بازی می کنند. در مبارزه با زمینخواری هم ظاهراً جدی نیستند. این مبارزه را هم به یک شوخی تبدیل کرده اند. تبصره ماده 7  اصلاح آیین نامه  احداث بنا مصوب 91  حاوی این پیام است. پیشنهاد اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی و تغییرتاریخ تصرف 65 به تاریخ 85  حاوی این پیام است. پیشنهاد الحاق اراضی ساحلی محدوده شهرها حاوی این پیام است.

مدیریت محدوده شهری از کمبود درآمدها و افزایش هزینه ها که ناشی از سوء مدیریت های شهری است رنج می برد و دنبال گنج  یا منابع درآمدی می گردد.

اگر توان بازی کردن در زمین مدیریت حفظ و نگهداری اراضی زراعی و باغ ها را نداشته باشیم و یا اگر توان بازی کردن در مدیریت زمین شهری نداشته باشیم. لاجرم در این زمین کوچک حدود 20 میلیون هکتاری به راحتی ، بازیکنان توپ بازی در زمین منابع طبیعی می اندازند. جمع کردن و بیرون انداختن توپ بازی در زمینی به وسعت هشتاد درصد از گستره ملی، کار ساده نیست.  مخصوصاً اینکه مدیریت زراعی و شهری تعمداً بخواهد، توپ بازی را مکرر در زمین منابع طبیعی بیاندازد.نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم