نباید طبیعت بیابان بزاید

در این چند سال اخیر تلاش دولت برای مهار بیابانزایی با ادامه مالچ پاشی توام با انتقاد، اقدامات نه چندان اثر 

 

 

نباید طبیعت بیابان بزاید 

 

۲۷ خرداد روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی !

در این چند سال اخیر تلاش دولت برای مهار بیابانزایی با ادامه مالچ پاشی توام با انتقاد، اقدامات نه چندان اثر بخشی بجا گذاشت و در هر حال به دلیل کمبود بودجه از سرعت و وسعت لازم برخوردار نیست، مخصوصاً با توجه به اینکه ایران از کشورهای دارای توان عملیاتی و دانش مهار عوامل تخریب است و در مقابله با بیابان زایی پیشتاز بود، انتظار می رود آغاز گر حرکتی توام با تحول و توسعه و نوآوری در مقابله با بیابانزایی باشد.

زایش در طبیعت یک امر عادی است، اما زایش در بیابان غیر عادی است. هر زایشی توام با حیات است، ولی زایش بیابان مخل حیات تلقی می شود.

تنها نقشه راه موفقیت آمیز در مقابله با بیابان زایی، کاهش بهره برداری است و کاهش حجم بهره برداری منوط به افزایش بهره وری و افزایش بهره وری منوط به دانش بنیان کردن فعالیت ها ی جاری جامعه انسانی است که خود منوط به توانمندسازی است.

خشکسالی یک عامل قهری و طبیعی است و مقابله با خشکسالی در واقع مقابله با اثرات خشکسالی است و کاهش حجم مصرف آب ، بازچرخانی آب که در هر حال در حول محور افزایش  بهره وری منوط به توانمندسازی است.

با نگاهی به گذشته های دور و تجارب حاصل نسل بشری، امید به موفقیت تقویت در مقابله با بیابانزایی و خشکسالی می شود.

مهار بیابان زایی را می توان به گونه های مختلف به اجرا گذاشت ! در ایران اما شرایط درخور توجه تری وجود دارد ! زیرا این کشور دارای منبع سرشار انرژی خورشیدی است و علاقمندان زیادی برای سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر  دارد و مقررات و ضوابط و دستگاه های مسئول و پشتیبان مشخصی در گستره ملی دارد.

❊- در راستای محرومیت زدایی  تقاضا برای مصرف انرژی برق تجدیدپذیر در بازار محلی که مستحق مصرف انرژی پاک و ارزان وجود دارد.

❊- مصرف استفاده از انرژی های پاک برای کاهش آلودگی هوا در اجرای قانون هوای پاک، اقتضایی و ترجیحی و مزیت دار است و تقاضای مصرف در بازار ملی وجود دارد.

❊ - در کشورهای همسایه واردات انرژی برق نیز دارای سابقه است و بر این اساس که تقاضا در کشورهای همجوار وجود دارد تولید به صرفه و صلاح است

❊ - طیف گسترده ای از جامعه با نصب مانیرهای غیر قانونی برای تولید رمز ارزها، مصرف برق غیر قانونی دارند، که در قالب یک مدیریت بهینه سازی شده می توانند جهت سرمایه گذاری برای نصب پنل های خورشیدی در مناطق بیابانی ساماندهی شوند !

نصب پنل های خورشیدی می تواند با اقتصادی درونزا، بدون نیاز به بودجه دولتی ! به عاملِ کنترل و مهار انتشار ریزگردها و فرسایش بادی و مانع حرکت شن های روان تبدیل شود.

اگر نسل بشری در گذشته های دور توانسته است، با بیابانزایی و خشکسالی مقابله کند و استمرار حیات را عینیت ببخشد، نسل بشری با گسترش و توسعه دانش و ابزار و امکانات در عصر کنونی باید تلاش کند و امید برای کسب موفقیت را از دست ندهد.

در حالیکه امیدی به احیای مدیریت دارای طرح و برنامه جنگل در کشور نیست، شاید در بیابان کوه غرید و موش زایید !

گفته شد؛  چین به دلیل کمبود فضای خاکی پنل های خورشیدی را روی دریا قرار داده است. در حالیکه یک سوﻡ خاک ایران بیابان است و اگر به پنل هاﻯ خورشیدی مجهز شود می تواند انرژی تمام مردﻡ دنیا را تامین کند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.