میانکاله در آتش و دود

حریق از ساعت ۲۱ دیشب در ضلع شمالی و بخشی از محدوده ساحلی میانکاله رخ داد. شاید

 


میانکاله در آتش و دود 

 

حریق از ساعت ۲۱ دیشب در ضلع شمالی و بخشی از محدوده ساحلی میانکاله رخ داد. شاید هنر مدیریت این است که بتوانیم در بهشتی چون میانکاله !  دوزخی برای پرندگان بسازیم !

بنجامین فرانکلین می گوید: سرمایه گذاری بر دانایی بالاترین نرخ بازدهی را دارد. اما مدیریت ایرانی ما می گوید باید برای حل مسئله سعی کرد، خطاها نیز بخشی از دستاوردها در تولید خدمتند و سعی و خطا در راستای بومی سازی دانش و یا خلق دانشی بومی ! توجیه اقتصادی دارد.    

منطقه حفاظت شده میانکاله به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت. مساحت ۱۱۰ هزار هکتاریش در بعد از انقلاب هر سال تغییر کرد و مرتب کاهش یافت و اکنون به حدود ۶۷۰۰۰ هکتار رسید ! و هیچ تضمینی وجود ندارد که مساحت به همین نحو کاهش نیابد !

تعریف منطقه حفاظت شده مندرج در ماده ۵ ایین نامه اجرایی را مرور می کنیم

«« ماده ۵ – منطقه حفاظت‌شده به محدوده‌اى از منابع طبیعى کشور اعم از جنگل و مرتع و دشت و آب و کوهستان اطلاق مى‌شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشى یا حفظ و یا احیاء رستنی‌ها و وضع طبیعى آن داراى اهمیت خاصى بوده و تحت حفاظت قرار مى‌گیرد. »»

سپس در مقابل نیل به اهداف حفاظتی، عوامل تخریب را مد نظر قرار داده و موانع دستیابی به اهداف حفاظتی را مورد ارزیابی قرار می دهیم و از خودمان می پرسیم؛  آیا توقف هر گونه بهره برداری در مناطق حفاظت شده و یا عدم انجام عملیات بهداشتی در آن و در کل، اصرار به نگهداری پوشش مرده در رویشگاه های طبیعی، تاکنون برای ما دستاورد حفاظتی در پی داشت ؟

تعریف پناهگاه حیات‌وحش مندرج در ماده ۴ اصلاحی سال ۷۴ ایین نامه اجرایی را مرور می کنیم

«« ماده ۴ پناهگاه حیات‌وحش به محدوده‌اى از منابع طبیعى کشور اعم از جنگل و مرتع و بیشه‌هاى طبیعى و اراضى جنگلى و دشت و آب و کوهستان اطلاق مى‌شود که داراى زیستگاه طبیعى نمونه و شرایط اقلیمى خاصی براى جانوران وحشى بوده و به‌منظور حفظ و یا احیاء این زیستگاه‌ها تحت حفاظت قرار مى‌گیرد. »»

سپس به مامن بودن. یک محدوده و عوامل ناامن شدن تمرکز می کنیم و ظرفیت یک محدوده را برای پناهگاه حیات وحش مورد ارزیابی قرار می دهیم !

در بررسی علل و چرایی کاهش مساحت این محدوده بی بدیل - عدم تحقق اهداف حفاظتی - نا امن شدن و از دست پناهگاهی میانکاله ، مروز محاوره یک فرمانده با یک افسر تک تیرانداز برای من تامل بر انگیز شد، که آن فرمانده از افسر تک تیرانداز پرسیده است ؛

آیا تک تیرانداز دشمن در کارش مهارت دارد ؟ آن افسر پاسخ داده بود. خیر قربان ! در کارش خیلی هم ناشی است !

فرمانده به کنایه از پرسید؛ پس چرا تا حالا موفق به کشتن او نشدی ؟ و آن افسر پاسخ داد؛ قربان می ترسم او را بزنم و بعد یکی بهتر از او را بیاورند و همه ما را بکشند. به نظرم زنده بماند به نفع ماست قربان !

بهشت پرندگان در میان آتش و دود است نه منطقه حفاظت شده است و نه پناهگاه حیات وحش ! اگر برای دانایی سرمایه گذاری شود و میانکاله با بالاترین نرخ بازدهی در حل مسئله مواجه شود ! در این محدوده بی بدیل آتش و دود نابود می شود و من بعد مساحتش کم نمی شود و بهره برداری سازگار در حد توان اکولوژیک خواهد داشت و سعی و تلاش برای اطفاء حریق به سعی و تلاش برای عدم بروز حادثه میل خواهد کرد و با بروز خطاهای انسانی مواجه نخواهد بود و همه ی عوامل تخریب را خواهد کشت !

چنین نتیجه ای هرگز برای مدیریت کشور ما مناسب نیست و نمی توانیم از دل چنان مدیریتی قهرمانانی حفاظتی خلق کرده و به جامعه معرفی کنیم !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.