تهدیدات زیاد و فرصت های اندک

برای مردمیکه اجداد و نیاکانشان خالق حفر قنات بودند و با قنات زندگی کردند و در این عصر به

 

 

تهدیدات زیاد و فرصت های اندک 

 

برای مردمیکه اجداد و نیاکانشان خالق حفر قنات بودند و با قنات زندگی کردند و در این عصر به وجود قنات به عنوان آثار تاریخی و سرمایه ملی افتخار می کنند، جنگ آب جنگی روانی است. مسئولیت اجتماعی ایجاب می کند در راستای تهدیدزایی در این کشور با اقلیم خشک جامعه شناسان نقش راهبری اصلاح الگوی مصرف را به عهده بگیرند و آحاد جامعه را با افزایش سواد رسانه ای در مسیر تهدیدزدایی قرار دهند.

به طور واضح مشخص است که متخصصان امور آب، توان انتقال دانش اصلاح الگوی مصرف آب را در بین مصرف کنندگان ندارند، تهیه و پخش فیلم ها و تیززهای تبلیغاتی که عمدتاً هزینه زاست و پخش و باز پخش آن برای این رسانه درآمد زاست، نه رسالت رسانه ملی است و نه اثر بخش ! در خواسته و مطالبات مردمی در رفع تهدیدات ناشی از جنگ روانی آب ! به اصلاح الگوی مصرف منتهی نمی شود.

اگر جامعه شناسان شبکه اجتماعی را مکرر با تولید محتوی راهبری نکنند، مصرف کنندگان در اصلاح الگوی مصرف به توانمندی نمی رسند، تا با دقت لازم حساب دخل و خرجشان را در منابع آب داشته باشند و ورشکسته نشوند و در راستای مدیریت پایدار آب از طریق بهینه سازی تجدیدپذیری در این اقلیم ایفای نقش کنند..

همه آگاهان می دانند که مدیریت کلان کشور، اگر از چنان کارآمدی برخوردار نباشد که تهدیدات موجود را تحت کنترل داشته و در رفع تهدیدات، مورد به مورد اقدام عملی انجام دهد و فرصت های اندک را مغتنم بشمارد و از آنها با دقت بهره برداری نماید، قطعا محیط زیست کشور را به فنا می دهد.

این شرایط کاملاً مشهود و ملموس است که مدیریت کلان کشور ! نه توان سرمایه گذاری لازم و کافی را دارد و نه ابتکار عمل لازم و کافی ! از سوی دیگر اجداد و نیاکان ما با ابزار ابتدایی از طریق حفاری به دنبال آب در زیر زمین بودند و مسیر چند ده کیلومتری را طی کردند و به آب رسیدند و میراث ماندگاری بجا گذاشتند، اما با وصف اینگه ابزار و امکانات نسل گذشته با امکانات نسل جدید قابل مقایسه نیست و با تغییر و تحول شگرفی مواجه شده است، تغییرات ناشی از توسعه، ناپایدار و تهدیدزا ظاهر شده اند.  

مقایسه بهره برداری پایدار از قنوات و بهره برداری ناشی از توسعه ناپایدار با حفاری چاه !، باید به همهِ دست اندرکاران و ذینفعان، توان تغییر رویکرد و نقشه راه بدهد، آگر نیاکان این ملت از زیر زمین آب مورد نیاز خود را تامین کردند و نسل جدید با توسعه حفاری به نحو عمودی دچار اشتباه عمیقی در حفر چاه های عمیق شده اند، نسل کنونی باید برای جلوگیری از ورشکستگی و ناترازی دخل و خرجش، سد سازی و حفاری چاه عمیق را محدود و منسوخ کند و از روی زمین و از طریق بارش ها در استحصال آب اهتمام نماید.

توان عملیاتی در همه زمینه ها از جمله ذخیره سازی آب - بازچرخانی آب - ایجاد پوشش گیاهی یا بهبود و تقویت آن برای افزایش جذب و نفوذ افزایش یافته است. ادامه برداشت آب از ذخایر و سفره های زیر زمینی و سدسازی بر روی رودخانه ها و انتقال حوضه به حوضه، تهدیدات مخلتفی از جمله  فرونشست زمین بجا گذاشت. باید از ادامه دست اندازی در جریان های طبیعی و ادامه برداشت از ذخایر و سفره ها اجتناب نمود و برای استحصال آب از طریق ریزش های جوی و انتقال آن تلاش کرد.

باید توان مهندسی سدسازی کشور را برای استحصال آب باران بکار گرفت، اگر سطوح عایق مانعِ جدی در جذب و نفوذ نزولات جوی محسوب می شوند، اگر افزایش روان آب و سیلخیزی و آب گرفتگی معابر، تهدید جدی محسوب می شوند، توان مهندسی وزارت نیرو باید برای رفع این نوع تهدیدات و تبدیل آنها به فرصت بکار گرفته شود.

کسانیکه مطالبات مردمی را در شبکه های اجتماعی راهبری می کنند، باید در بین مصرف کنندگان نسبت به افزایش ضریب نفوذ دانش مصرف بر حسب الگوها و استانداردها تلاش می کنند ؟

اگر نسخه جامعه شناسان کشور، جهانی شدن و افزایش سواد رسانه ای و توسعه شبکه اجتماعی و تبدیل تهدید به فرصت است ! چرا در جامعه و در بین متولیان آب و حقابه داران و مصرف کنندگان، برای تبدیل تهدید به فرصت، کمتر، همراهی و هم افزایی دیده می شود ؟ و متخصصان امور آب در شناخت و رفع آسیب ها کوتاهی می کنند و جامعه شناسان در افزایش ضریب نفوذ دانش آستحصال و مصرف آب اهتمام لازم را ندارند !.

مدیریت منابع آب از جنبه اجتماعی به سمت ناناپایداری و تهدیدزایی سوق یافته است و جامعه شناسان باید این ضعف ها را راهبری کرده و پوشش بدهند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.