آمار بازدیدکنندگان سایت

02340716
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
231
1046
10987
9753
34798
2340716

آی‌پی شما: 18.207.254.88
امروز: ساعت

پارک جنگلی و ظرفیت تفرج و مواظبت ها برای یک تفرج کم تخریب

 

 

روز طبیعت اوج بهره برداری تفرجی از جنگل های کشور است و ساماندهی این نوع بهره برداری یک وظیفه سنگین است

 


روز طبیعت اوج بهره برداری تفرجی از جنگل های کشور است و ساماندهی این نوع بهره برداری یک وظیفه سنگین است و همه باید کمک کنند تا بهترین تفرج از ظرفیت تفرجی جنگل انجام شود
سازمان توسط کارشناسان خوش ذوق خود در شمال کشور از دیر باز به موضوع احداث پارک جنگلی توجه داشت و بهترین پارک های جنگلی را در بهترین مناطق جلگه و دامنه های جنگلی مشرف به جلگه یا در حاشیه رودخانه ایجاد کرد. در بین پارک های جنگلی موجود و در بحث امکان سنجی،پارک جنگلی سی سنگان  توام با  ذوق سرشار کارشناسی می بینم که در میانه نوار جنگلی هیرکانی از غرب به شرق به واقع مانند نگینی می درخشد. درهرحال باید به ظرفیت هاییکه قبل از تکلیف قانونی که موجب بند 27 ماده 17 قانون تجديد تشكيلات و تعيين وظايف سازمان هاي وزارت كشاورزي و منابع طبيعي و انحلال وزارت منابع طبيعي مصوب12/11/1350 ایجاد شده اند، برازنده است که بگوییم این پارک ها ناشی از ذوق سرشار کارشناسی ایجاد شده اند.
در استان گیلان 43 پارک به مساحت 15823 هکتار و در مازندران 49 پارک به مساحت 16278 هکتار و در استان گلستان 17 پارک به مساحت 3559 هکتار و در مجموع 109 پارک در مساحت کل 35661 هکتار پارک های جنگلی ناحیه رویشی هیرکانی احداث شده است.
در صورتیکه ظرفیت های تفرجی در این پارک ها افزایش یابد، این پارک های جنگلی در حدود  14 میلیون نفر ظرفیت تفرجی در سال خواهند داشت. در حالیکه گزارش آماری ورودی جمعیت فقط در تعطیلات نوروزی در حدود 30 میلیون نفر در سه استان اعلام شده است.
برحسب ورودی از 7 جاده مواصلاتی به سه استان بی تردید در حداقلی اگر برای هر هفته 100 هزار نفر برای هر جاده برآورد ورودی جمعیت شود،  در 7 جاده 700 هزار نفر و در 52  هفته قطعاً سه استان شمالی پذیرای  حدود 35 میلیون مسافر هستند و در این صورت پارک های جنگلی ایجاد شده و ظرفیت های تفرجی در پارک ها توان لازم در پاسخگویی به مهمانان را نخواهند داشت.
اراده معاونت امور جنگل و مدیران استانی دایر به ایجاد پارک و ظرفیت های تفرجی در هر پارک و توسعه خدمات گردشگری در سه استان است. مقامات ارشد ملی مسئول در حوزه گردشگری و مقامات ارشد استانی در بحث توسعه صنعت گردشگری در هراستان،  باید به جمعیت ورودی مازاد بر ظرفیت در پارک های جنگلی توجه داشته باشند تا در پارک های جنگلی موجود، مدیریت پارک ها با فرایند تخریب مواجه نشوند و
ظرفیت سازی پارک جنگلی را فرصت ببینند و اگر فرصت سوزی کنند، پارک ها با تهدید مواجه می شوند. در هر حال در ظرفیت سازی عدم به مدیران منابع طبیعی استان ها کمک کنند، به سهولت می توان با کمترین حجم منابع مالی اعتباری به امکان افزایش ظرفیت رفت و جهش ایجاد کرد. 
باید از نعمت امنیت کشورکه برسر امکان توسعه صنعت گردشگری کشورسایه افکنده است، در عین هماهنگی به مدیریت یکپارچگی توجه کرد و بیشترین سود را برای حفظ منافع ملی برد.
حفظ جنگل در ایام تعطیلات یکی از نگرانی های ما در بهره برداری تفرجی است، شکستن شاخه درختان- ایجاد آتش در پای درختان- ریختن یا رها کردن زباله - رها کردن آتش و عدم اطمینان از خاموش شدن آتش، می تواند بزرگترین نگرانی جنگلبانان است. استدعا می کنم در روز طبیعت 13 فروردین بازدید کنندگان جنگل در جایگاه همیاران جنگل در مدیریت جنگل ایفای نقش مؤثر کنند

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم