آمار بازدیدکنندگان سایت

02711777
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
26
1691
1717
26
42800
2711777

آی‌پی شما: 3.239.192.241
امروز: ساعت

طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی !

بی تردید انتقال آب از سواحل جنوب در دریای عمان و در سواحل شمال در گیلان می تواند یکی 

بی تردید انتقال آب از سواحل جنوب در دریای عمان و در سواحل شمال در گیلان می تواند یکی از اقدامات عمرانی دولت برای منافع ملی تلقی می شود. آثار اجرای طرح های عمرانی توسط دستگاه های مختلف اجرایی ناشی از رها سازی زخم های ایجاد شده در پیکر منابع طبیعی سبب شده است، دستگاه های متولی بخش منابع طبیعی و محیط زیست و میراث فرهنگی و بخش های نظارتی، عدم رعایت استانداردهای اجرایی توسط پیمانکاران و دستگاه های اجرایی را برنتابند و مخالفت های جدی خود را به اجرا بگذارند.

نظام اسلامی برای چشم انداز[1] افق 1404 هدفگذاری هایی کرده است و هر یک از فرازهای افق در بر گیرنده توسعه و تحول است. علی القاعده راهبرد نظام نیز با همین ویژگی برای تحقق هدفگذاری ها فرایند تسهیل را در سیاست های اجرایی در قوانین مختلف به عنوان احکام بالادستی تبیین کرده است، اما متأسفانه در بخش اجرا به طور واضح در بدنه نظام اسلامی دو رفتار مخالف و غیر هم جهت برای تحقق هدفگذاری ها دیده می شود.

حتی این رفتار دوگانه گاهی ابزار ایذایی طیف های قدرت بر علیه هم شده است. قدر مسلم در این رفتار دوگانه بدنه نظام تدبیر حاکم نیست  و منافع ملی دنبال نمی شود.

ظاهراً بسیار تأسف بار است که در مجلس ارزیابی زیست محیطی اجرایی پروژه های عمرانی رای نیاورد. اما جای بسی تأمل است که از یک طرف با تشکیل شرکت های مشاوره ای خاص جهت تدوین گزارش ارزیابی زیست محیطی شغل درست می شود و از طرف دیگر برای اعلام مخالفت با اجرای پروژه از عنوان ارزیابی زیست محیطی، استفاده ابزاری می شود.

منافع ملی ایجاب می کند دستگاه های اجرایی به عنوان خادمین مردم برای ارائه انواع خدمت به مخدومین، مروری به عملکردهای خود در تولید کالا و خدمت داشته باشند. دستگاه ها با این رفتار دو گانه هم ظرفیت ها را می سوزانند و مانع تحقق هدفگذاری ها در افق 1404 می شوند و هم کالا و خدمت تولید شده خود را با قیمت سرسام آوری به مردم ارائه می کنند و این اختلاف قیمت تولید کالا و خدمات نیز سبب می شود مردم نیز دریافت کالا و خدمات وارداتی را ترجیح دهند.

ظرفیت های شمال کشور کشاورزی است، اما الگوی کشت می تواند تحت شرایط مدیریت پایدار به بحث و بررسی گذاشته شود. از حیث اقتصادی به لحاظ کوچک شدن واحد مدیریت زراعی، فعالیت کشاورزی زراعت برنج، برای کشاورزان شمال از مزیت افتاده است. لاجرم باید به سمت کشت های دیگر رفت.

در شمال کشور الگوی بارش - شدت و میزان ریزش نزولات جوی از غرب به شرق نوسان قابل توجهی دارد و به همین صورت از غرب به شرق در جلگه به لحاظ کاهش تراکم جمعیت و افزایش عرض جلگه در نوار ساحلی، واحدهای زراعی نیز افزایش مساحت پیدا می کند و همچنین به جهت ضریب کشت بالاتر، مدیریت واحدهای زراعی از لحاظ اقتصادی با توجیه بهتری مواجه است.

ارزیابی زیست محیطی کرانه خزری در شناگاه ها حکایت از آلودگی آب برای شنا داشته و به لحاظ اینکه عمده ظرفیت های بهره برداری در غرب نوار ساحلی تمرکز دارد، اقتضائات مترتب بر استفاده از آب پاک برای شنا باید در دستور کار قرار گیرد.

ورودی آب و تعدد آبراهه ها نیز در محدوده غرب بیشتر از محدوده مرکز و شرق است و عمق دریا در این ناحیه بیشتر و ارتفاع قلل البرز و راه های دسترسی کوتاه تر است. از تجربه انتقال آب غرب به شرق مازندران درس بگیریم. طرح انتقال مزبور در پای جنگل بیشترین تخریب را در پی داشت و اگر از ناحیه جلگه هدف جمع آوری آب و انتقال را دنبال می کرد، با موانع کمتری مواجه بود.

امنیت غذایی ایجاب می کند که بر روی اراضی مستعد و قابل بهره برداری کشاورزی در استان های زنجان - قزوین - مرکزی - البرز  تمرکز داشته باشیم و بسیار ضروری است که از نظرات احساسی پرهیز کنیم و اقدام مدبرانه را در دستور کار قراردهیم.

باید بر این نکته تمرکز داشته باشیم، خط زدن بر ضرورت طرح انتقال آب از دریای خزر با آب نا متعارف از سواحل دریای خزر برای کشاورزی اراضی چهار استان مذکور به جای انتقال آب از ناحیه کم باران تر شرق ناحیه رویشی هیرکانی به استان سمنان و در ناحیه کویری، بدون بحث و بررسی همه جانبه و جامع نگر در مدیریت یکپارچه برخلاف منافع ملی است.

زیرا جمع آوری آب شیرین و نا متعارف در محدوده غرب ناحیه رویشی هیرکانی، برای حل مسئله آب گرفتگی معابر و ماندابی و کنترل آلودگی در فصل غیر زراعی می تواند ظرفیت قابل بحث و بررسی  جهت کسب فایده ملی بیشتر باشد. 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم