آمار بازدیدکنندگان سایت

02962096
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
295
1305
6090
14853
41241
2962096

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

هزینه های کشف قاچاق چوب

همیشه هزینه های کشف قاچاق چوب خیلی بیشتر از قیمت تمام شده ی چوبی است که کشف می شود، از این رو می توان

 هزینه های کشف قاچاق چوب

همیشه هزینه های کشف قاچاق چوب خیلی بیشتر از قیمت تمام شده ی چوبی است که کشف می شود، از این رو می توان نتیجه گرفت، مقابله و مبارزه با قاچاق منبعث از رفتار اقتصادی برای کسب نتایج اقتصادی نیست .

بر اساس خبر ایسنا از گیلان گزارش شده است قاچاقچیان چوب با نیروهای جنگلبان درگیر شده اند، این نیروهای با شنیدن در جنگل صدای اره موتور شنیدند و در حین بررسی با سه قاچاقچی چوب مواجه و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. قاچاقیان با رسیدن نیروهای کمکی متواری شده اما با توجه به اینکه دارای سابقه بوده و از عمل بر خلاف قانونشان تصویر برداری شده بود، سریعا شناسایی شدند  

از قاچاقچیان به حجم ۱.۹۷۶ مترمکعب چوب توسکا و نیم استر هیزم کشف و ضبط شد و پرونده قضایی برای متهمین تشکیل و به مرجع قضایی ارسال شد.

در این رابطه ریاست محترم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و فرمانده یگان حفاظت این سازمان به صورت جداگانه طی تماس تلفنی پیگیر سلامتی و روند تشکیل پرونده ماموران جنگلبان شدند.

به همین ترتیب قطعا مدیر کل استان نیز دو یا چند بار با مقامات قضایی و دیگر مسئولان شهرستان و استان تماس گرفته و در مورد وضعیت جسمانی نیروها و مباحث دیگر پیگیری کرده اند.

از ریل گذاری مدیریت جنگل بسیار شنیده ایم و از قطاری که از ریل خارج می شود، بسیار برایمان گفته اند و ما درگذر زمان خود به کرات تجربه کردیه ایم که هر گاه در حین رانندگی با ماشین برای خروج از جاده و رفتن به شانه خاکی تصمیم گرفته ایم، بر چه پارامترهای تمرکز داشته ایم !

شاید فکر کردیم راهنما بزنیم و از شانه خاکی بدون دست انداز استفاده کنیم

شاید فکر کرده ایم در این قسمت از جاده که فاقد شانه خاکی مناسب است، توقف نکنیم

شاید به محض اینکه برای توقف در شانه خاکی راهنما  زدیم، ماشین پشت سری با بوق و چراغ امانمان را بریدند

شاید فکر کردیم بهتر از پارکینگ در نظر گرفته شده ی جاده استفاده کنیم که امنیت بیشتری دارد

اما نقص فنی ماشین ملاحظات خودش را دارد و مجالی برای فکر کردن انتخاب منطقه مناسب نیست، باید به فکر ایجاد علائم هشدار دهنده ی ناشی از توقف اجباری بود.

ماشین مدیریت حفاظت و حمایت از جنگل ها چیزی شبیه چنان شرایطی است که همه ی اهتمام سازمانی متولی از طریق مقابله یا مبارزه همین کوچکِ بزرگ است که برای کشف حدود دو متر مکعب چوب در جنگل جلگه ای در دسترس مردم و مامورین، یعنی پیش روی آحاد جامعه به چنین وضعی افتاده است !

به این نکته  تامل کنید که جایی از جنگل ها که صدای اره موتور به گوش کسی نمی رسد، چه وضعی دارند و مقابله و مبارزه با قاچاقچیان تا چه حدی موفق است و به سازمان متولی در حفاظت از جان مامورین و  نیل در هدفگذاری چقدر کمک می کند.

غالبا بر روی این نکته باید تمرکز کرد که در همین جنگل جلگه ای که حدود دو مترمکعب چوب کشف شده است، چند صد مترمکعب درخت قطع گردیده است و محموع حجم کشفیات کلا چه میزانی بوده و آیا با این همه هزینه گشت و سرکشی و بعضا درگیری توام با خسارت جانی ! آیا وقت آن نرسیده است که برای بازنگری برنامه ی حفاظتی و حمایتی چاره اندیشی کنند !

غالبا شنیده ایم که می گویند برای حفظ هر درخت نمی شود یک مامور استخدام کرد ! اما حتی اگرچنان کاری را به صرفه و صلاح بدانند، آنها فقط برای یک نوبت حفاظتی از شبانه روز نیرو استخدام کرده اند ! بنابراین مبارزه و مقابله از طریق استخدام نیرو به تعداد کافی و تجهیز همه جانبه آنها، نه امکان پذیر است و نه صرفه اقتصادی دارد !

پیرامون جنگل ها نه دیواری کشیده شد و نه می توان دیواری کشید و نه در و دروازه ای دارد و نه می توان با در و دروازه به اهداف حفاظتی رسید.

قیمت این چوب کشف شده در بازار چوب حدود شش میلیون تا هشت تومان است. دستمزد سه نفر کارگر بیکار و کرایه یک ماشین، کمتر از یک میلیون است و مدت عملیات قطع و تبدیل پر سر و صدای چنین حجم چوبی حداکثر نیم ساعت است و البته این قاچاقچیان ناشی و یا شرور و درگیر ! شاید حتی بتوانند بی سر و صدا، چنین حجم چوبی را تهیه و تبدیل کنند، از خود بپرسند برنامه مقابله و مبارزه با  قاچاق چوب با کشف چند مورد در روز، تا حدی موفقیت آمیز ارزیابی می شود ؟ تا کی باید خسازت های جانی و مالی پرداخت کند ! وقت آن است که قطار از ریل خارج شده ی مدیریت حفاظتی و حمایتی را به روی ریل بر گردانید.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم