آمار بازدیدکنندگان سایت

02962032
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
231
1305
6026
14789
41241
2962032

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

دریای بی فایده هیرکانی

نسل انسانی در قرن های ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ نشان داد کلاً سر به زیر بود و بر

 

دریای بی فایده هیرکانی

نسل انسانی در قرن های ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ نشان داد کلاً سر به زیر بود و بر همین اساس بیشتر به کشف منابع جدید در زیر و اعماق زمین پرداخت و با اشتهای سیری ناپذیری، همه ی ذخایر زیر زمینی شناخته شده را بی مهابا بهره برداری کرد، در حالیکه قائل به حقوق همه نسل های انسانی بود. اکنون نسل انسانی در اوایل قرن ۲۱ در برخی مناطق از کره زمین با چالش های مواجه شد و شاید باید بر ضرورت هایی که متضمن استمرار حیات است تمرکز داشته باشد و من بعد سر به هوا باشد.

چند سالی است که سواحل دریای هیرکانی در فرایند پس رفت قرار گرفته است. با این شرایط سواحل دریا برای من خاطرات دوران نوجوانی تا جوانی دهه پنجاه را زنده می کند ! دهه شصت اوج تخریب سواحل دریا بود و با مجوزهای کمیسیون شن ماسه با برداشت ویرانگری مواجه بود ! دهه هفتاد تلخ کامی دیگری شروع شد و سواحل و حریم دریا و بخشی از اراضی ساحلی در کام دریا فرو رفت و خسارت های مالی به برخی اشخاص وارد شد.

اینک از نتیجه تحقیقات دیگری که توسط آقای رضا رهنما محقق پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی در مورد شکوفایی ماکروجلبک ها با عنوان سواحل رامسر تا ۱۰ سال آینده غیر قابل استفاده می‌شود، گزارش شد نمی دانم چرا معنای استفاده را یک جانبه و صرفا حفاظت از نوع محیط زیستی می بینند ؟ چرا یک اکوسیستم پیچیده را با شناخت های موردی، ساده می انگارند در حالیکه هر یک از عناصر زنده و غیر زنده در دریا تاثیرات متفاوتی بر هم و یا تاثیری متفاوتی از هم و یا تاثیر متفاوتی در هم و یا تاثیر متفاوتی را با هم در این محیط طبیعی بجا می گذارند !

 همه ی مردم می بینند که دریای هیرکانی هیچ فایده ای برای نسل کنونی ندارد، حتی نمی تواند از انرژی بادی و یا امواج دریا برای تولید برق استفاده کند. اگرچه فعالیت دریا نوردی و شیلات به صورت سنتی کم و بیش رو به افول هست. در واقع برای هر نوع فعالیتی در کشورهای مختلف ! مقایسه ها تفاوت بسیار معنا داری را نشان می دهد و عمدتا مرتبط با ضعف ساختاری و مدیریت ها است و مردم این کشور در جهان توسعه یافته کنونی، داری نسبت  بهره برداری های بسیار ضعیفی هستند، با این وصف این دریا برای مردم چه فایده ای دارد ؟.

در سال هایکه این کشور نه تنها در سواحل دریای هیرکانی، بلکه حتی در سواحل جنوب هیچ کاری نکرده است. در سواحل کشورهای مختلف عربی و همچنین سواحل کشورهای حاشیه دریای خزر، هر کاری برای اقتصاد دریا محور انجام شده است، تا آن کشور از دریا سهمی در رونق اقتصادی داشته باشند.   

پر واضح است که با این نوع مدیریت های سنتی در این کشور، حتی نمی توان با تاسی از کشورهای آسیای جنوب شرقی که از ماکرو جلبک ها در تولید مکمل‌های غذایی و همچنین برای تولید داروهای خاص استفاده می‌کنند، از تهدید شکوفایی ماکرو جلبک ها فرصت بسازند.  

واقعا دریا هیچ فایده ای برای مردم ندارد. حتی شناگاه ها به نحوی ساماندهی نمی شوند، تا پساب و فاضلاب محیط شهری وارد ساحل نشود و مردم واقعا در آب دریا شنا کنند نه در آب کدر پساب و فاضلاب شهری !!!

 گزارش سواحل رامسر تا ۱۰ سال آینده غیر قابل استفاده می‌شود را بخوانید و به حال مردم و دریا و مواهب خدادادی و فرصت های بی شماری که در ظرفیت های طبیعی بالقوه و بالفعل دریا نهفته است و از دست رفته و محسوب می شود و یا از دست می رود ! باید به مناسبت روز ملی دریای خزر از مقامات کشور پرسید، دریا و سواحل آن چه فایده برای مردم دارند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم