آمار بازدیدکنندگان سایت

02962102
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
301
1305
6096
14859
41241
2962102

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

همه جنگلبانیم و جنگل ها رهاست

نهم مرداد روز جنگلبان گرامی باد

 

همه جنگلبانیم و جنگل ها رهاست

نهم مرداد روز جنگلبان گرامی باد

از خود باید بپرسیم ما چه جور جنگلبانیم ! جنگلبان شعاری یا جنگلبان اهل عمل !

در طول اجرای برنامه پنج ساله ششم توسعه، در رابطه با جنگل ها مرحمی مشاهده نمی شود، حتی گویا بلایی نازل شده باشد، زخم های گذشته را عمیق و عفونی کرد.

پنج سال از اجرای طرح موسوم به تنفس یا استراحت جنگل می رسد. مشکلات اجتماعی اقتصادی جنگل ها یک مسئله بسیار پیچیده است و حل این مسئله پیچیده نیازمند توجه جدی دولت و ملت در جنبه های مخالف آن است. استراحت دادن به جنگل به منظور حل مشکلات اجتماعی اقتصادی جنگل های تحت پوشش طرح جنگلداری، اولین بار به طور رسمی توسط مرحوم دکتر جزیره ای چهره ماندگار علوم کشاورزی و منابع طبیعی در کنفرانس رامسر مطرح شد، در واقع اگر بتحا اجرا قرار می گرفت یک اقدام یک جانبه محسوب می شد زیرا متولی جنگل باید علی الراس از سوی خود به اجرا می گذاشت و دولت مانند گذشته و حال، نسبت به آینده غیر متعهد باقی می ماند

در سال ۹۶ و پس از اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل، آنچه به بوته فراموشی سپرده شد همان بهانه استراحت جنگل یعنی رفع تعارض دام جنگل بود، اما متاسفانه هیچ عبارت صریحی در مورد حل مشکل اجتماعی اقتصادی جنگل در بند ف ماده ۳۸ دیده نمی شود و اینگونه است که همه ما ادعا می کنیم ، من هم یک جنگلبانم اما دستمان خالی است و جنگل ها رهاست و آنچه از دست رفت طرح های تحت اجرا بود که در طول پنجاه سال گذشته یک نتیجه مشخص و آشکار را بجا گذاشت و تجلی رفع مشکل اجتماعی اقتصادی بود. این همه شخصیت های اجتماعی - دانشگاهی - اجرایی که می فرمایند من هم یک جنگلبانم از جنگلبانان و ناظرین طرح های جنگلداری سابق نمی پرسند چند طرح بدون مشکل اجتماعی اقتصادی تحت مدیریت بود، آنها به چه دلیلی باید تحت برنامه بدون پشتیبانی مناسب دولت تعطیل می شدند !

هرگز نباید از هیچ جنگلبانی که تن به اجرای یک برنامه دیکته شده غیر فنی و غیر قانونی داد تمجید نمود، زیرا آنها مسبب شرایط بد به شرایط بدتر بوده اند

هرگز نباید ایرادات طرح جنگلداری سابق را کتمان و برای رفع ایرادات دست روی دست گذاشت !‌ دوران گذاری برای رفع ایرادات لازم بود و این امکان وجور داشت که بدون تعطیلی و رها شدن جنگل به امان خدا، این دوران گذار را مدیریت نمود.

اگر اراده کرده ایم که جنگلبان بودن خود را عنی کنیم ! و بگویییم من هم یک جنگلبانم و در گرامی داشت و پاسداری از  روز ۹ مرداد به عنوان روز جنگلبان اهتمام داشته باشیم ! یادمان باشد.

مشکلات اجتماعی اقتصادی جنگل ها یک بیماری زمینه ای است. این بیماری سبب می شود هر ناهنجاری اجتماعی یا اختلال در امور اقتصاد جنگل  به تشدید بیماری منتهی می شود و ما در هر مورد از موارد عوامل ناپایدار کننده جنگل ها در سطوحی از جنگل ها که بیشترین مشکلات اجتماعی اقتصادی انباشت شده داشتند، بیشترین پیشرفت بیماری را در گرفتن جان جنگل ها می بینیم !

ایکاش می توانستیم با اقتدار بگوییم من هم یک جنگلبانم و نوعی از کمکی را اعلام کنیم که به ساختار جنگلبانی در حفظ و حمایت از جنگل ها کمک کند !

تلاش کنیم برای جنگل ها، جنگلبانی اهل عمل باشیم ! با شعار نمی شود جنگل بانی کرد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم