آمار بازدیدکنندگان سایت

02962119
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
318
1305
6113
14876
41241
2962119

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

بی آبان

۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد روز جهانی “ بی آبان “ گرامی باد.

بی آبان

 

۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد روز جهانی “ بی آبان “ گرامی باد.

 

در این اقلیم خشک تا نیمه خشک ایران که از قضا در این دهه تبعات خشکسالی را تجربه می کند، قدر مسلم باید فهم درست از واژه ی “بیابان” به طور کلی “ بی آبان “ باشد که در ترم تخصصی و تشخیص مفهومی، این منابع تجدیدپذیر استاندارد علمی اجرایی دارد، اما در فعالیت ممیزی منابع و ثروت های طبیعی مختلف، به تبع بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک با دیگر سطوح بیابان زایی شده، مشتبه گردیده است.

سطوحی از مراتع درجه سه کشور که در نتیجه ی تشدید بهره برداری های مختلف دوره ای، بیابانی شده اند و یا می شوند، قطعاً منطبق با ترم تخصصی و استانداردهای تشخیص “بی آبان“ نیست، در تداول عامه و خودمونی واژه بیابان، اساساً فرایند پس رفتِ و زوال زیست بومی و یک امر خود کرده است.  

 “خود کرده را تدبیر نیست “

بدین ترتیب که می گویند روزانه ۴۰ هکتار به سطح بیابان ها اضافه می شود و عملیات بیابان زدایی و احیا نیز سنگین است، اساسا در مفهوم “بی آبان“ و ممیزی آن، با فهم دقیق مان باور داریم که تجدیدپذیر است. لذا با بیابان زایی که مستلزم صرف منابع مالی اقتصادی در سطوح غیر “بی آبانی“ انجام می باشد، راه حل و تدبیر درستی نیست و قطعا ناپایدار و مختل کننده فرایند تجدیدپذیری است. از منابع طبیعی تجدیدپذیر “بی آبان “ با درک درستی حفاظت کنیم !

در هر صورت همه بیابان ها از هر نوع آن اعم از سنگی یا شنی یا رسی، به هر حال دارای فصل مشترک کم آبی هستند. تعریف بیابان با دیدگاه های مختلف متفاوت است. از نظر جغرافی دان ها و اقلیم شناس ها، بیابان های واقعی به سرزمینی گفته می شود که متوسط بارش سالانه آن کمتر از  50 mm  است. اما گیاه شناس ها به مناطقی عنوان  بیابان می دهند که از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر باشد. اما از اکولوژیست ها بر کاهش فعالیت های بیولوژیکی تمرکز دارند !

و نکته آخر اینکه نباید منابع بی آبان را با منابع کویر مشتبه کنیم ! عامل شوری وجه تمایز مناطق بی آبانی و کویری است و استقرار گونه های شور پسند، نماد کویری بودن مناطق بی آبانی است.

آنچه در این یادداشت بدین مناسب مورد توجه و تاکید است، باید بین مناطق بیابانی و مناطق بیآبانی تفاوت قائل شویم و همانطور که برای نیل به حفاظت مطلوب بر کاهش میزان بهره برداری یا توقف بهره برداری مازاد تاکید می کنیم، بر حسب توان اکولوژیک ، عملیات های تحت اهداف حفظ و احیای چنان مناطقی را منطبق با توان اکولوژیک آن ساماندهی و نظارت کنیم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم