آمار بازدیدکنندگان سایت

02711787
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
36
1691
1727
36
42800
2711787

آی‌پی شما: 3.239.192.241
امروز: ساعت

تجاوزات جدید منجر به دریاخواری و ویلاسازی نداریم

 

   


تجاوزات جدید منجر به دریاخواری و ویلاسازی نداریم/ مصرف چوب در کشور رو به افزایش است.معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای مصرف فعلی نیاز به واردات چوب داریم و جنگل‌های طبیعی نمی‌توانند بهره‌برداری مازاد بر تحمل اکولوژیک داشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، بهزاد انگورج بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دفع و دفن زباله در جنگل، اظهار کرد: زباله‌ریزی یکی از رفتارهای خسارت‌بار انسانی در داخل جنگل است بنابراین جلوگیری از زباله‌ریزی را باید در راستای بهبود مدیریت مصرف و تولید پسماند مورد توجه قرار داد.

وی افزود: زباله‌ریزی در جنگل را نباید صرفا به شهرداری‌ها مربوط دانست، در مجموع فرهنگ مصرف ما از منابع طبیعی مناسب نیست و ما از منابع طبیعی استفاده صحیحی نکرده و رفتار نامناسبی با بستر حیات خودمان داریم.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در بهره‌برداری از منابع طبیعی باید به هر طریق جنبه‌های مختلف حفاظت را مدیریت کنیم، تا انسان از منابع طبیعی در بستر حیات خویش به‌خوبی نگهداری و از آن استفاده مطلوب کند.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان مردم را از استفاده منابع طبیعی منع کرد، افزود: چگونه استفاده کردن از منابع طبیعی بسیار مهم است و باید به مردم بیاموزیم و نمی‌توان پیرامون منابع طبیعی را دیوار و فنس‌کشی کرد، تا کسی داخل نشود، اداره کردن انواع بهره‌برداری‌ها در منابع طبیعی مدیریت را معنا می‌دهد.

انگورج با بیان اینکه بهره‌برداری‌ها از منابع طبیعی سنتی است و مدیریت برای بهبود و استفاده بهره‌برداری می‌تواند فرهنگ‌سازی شده و ارتقاء پیدا کند، تصریح کرد: بخشی از مردم در حال حاضر می‌دانند که چگونه از منابع طبیعی استفاده کنند، بی‌آنکه آسیبی به منابع طبیعی وارد شود که این بخش از مردم که به این سطح از آگاهی رسیدند، حاصل تلاش‌ رسانه‌‌ها و فرهنگ‌سازی است و جای قدردانی از اصحاب قلم است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارشات برخی منابع، کاهش سطح تخریب جنگل در حال برجسته شدن است و من هرگز با نصب تابلوی ایست و توقف در بهره‌برداری موافق نیستم و ما نمی توانیم به نتایج دلخواه حفاظتی خود برسیم، در هر حال باید بر روی چگونه بهره‌برداری کردن از منابع طبیعی  فکر کنیم.

این مسئول با بیان اینکه مردم در داخل منابع طبیعی انواع بهره‌برداری را دارند و مدیریت منابع طبیعی در راستای حل تعارضات اجتماعی اقداماتی انجام داده و در حال مدیریت کردن خسارت‌ها در جنگل است، تصریح کرد: تعارضات به اشکال مختلف وجود دارد و در فعالیت‌‌های متداول انسان برجسته شده و مدیریت جنگل نیز برای رفع تعارضات نیز برنامه‌هایی ارائه داده و برخی را اجرا کرده‌است.

وی با اعلام اینکه مدیریت تعارضات اجتماعی ناشی از زباله‌‌ریزی از موضوعات جدی ما در جنگل است، خاطر‌نشان کرد: ما علاوه بر جنگلبان بودن و شغل حرفه‌ای خود، شهروند یکی از این شهرها هستیم، باید شکل و ماهیت بحث زباله‌ریزی را متفاوت بدانیم.

انگورج با بیان اینکه با ماهیت زباله‌ریزی در جنگل کاملا مخالف هستیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه از لحاظ شکلی به اکراه و اجبار برای انتخاب زباله‌دانی جایی دورتر از محدوده شهری را انتخاب کرده‌اند، بنابراین  باید به شکل مناسبی به دنبال رفع این نوع تعارضات در داخل جنگل‌‌ها باشیم، به ماهیت بحث توجه بیشتری کنیم و برای رفع مشکل به تفکیک از مبدا و فرهنگ‌سازی و فراوری مدیریت زباله بیشتر اهمیت دهیم.

وی تصریح کرد: عملکرد شهرداری‌های شمال کشور در بحث زباله ضعیف است و حتی نمی‌توانند ارزیابی درستی درباره موضوع دفع بهداشتی زباله یا  فراوری آن به عنوان طلای کثیف ارائه کنند، در حالی که بازار زباله در کشورهای مختلف دنیا پر رونق است، در کشور ما برای جمع‌آوری آن مشکل و مسئله مدیریتی و مالی اعتباری داریم و علت بروز این نوع مشکلات نیز بیشترفرهنگی است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تأکید بر اینکه فرهنگ جمع‌آوری و تفکیک زباله از مبدأ باید توسعه و گسترش یابد، گفت: مدیریت منابع طبیعی هرگز با اقبال، یک عرصه را برای دفن بهداشتی زباله اختصاص نداد و جنگلبانان همیشه در شرایط اکراه و اجبار عرصه ای را دراختیار مدیریت شهری قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه به طور نسبی در هیچ ‌یک از زباله‌دانی کشور دفع زباله بهداشتی انجام نشده است، افزود: زباله‌ها از فضای شهری جمع‌آوری و از محدوده شهری خارج و در گوشه‌ای دیگر رها می‌ شود، در حالی که در برنامه زباله‌دانی، هرگز زباله‌ریزی مطرح نبود، اما شهرداری‌ها به دلیل ضعف مالی اعتباری به سمت زباله‌ریزی در حرکت هستند.

انگورج با اشاره به اینکه پای انسان در هرجای جنگل رسید، زباله هم در آنجا دیده می‌شود، گفت: زباله‌ریزی شهرداری‌ها یک حجم قابل توجهی است، اما چون پراکنده نیست، شاید به نحوی در فرایند بهبود مدیریت قرار گیرد و قابل تحمل باشد، ولی پراکندگی زباله در هر جای جنگل تحت دسترسی نیازمند توجه جدی مردم به استفاده درست از منابع طبیعی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث دریاخواری در سواحل شمال کشور پرداخت و بیان کرد: در سواحل شمال، قانون ثبت فروش اراضی ساحلی، قانون اراضی ساحلی و قانون اراضی مستحدث و ساحلی اجرا شد و براساس قانون اراضی مستحدث و ساحلی مصوب 54، بر مبنای آخرین پیشرفتگی آب در سال 42 حد 60 متر حریم دریا پیاده شد و نقشه اجرایی وجود دارد بنابراین نباید بر اساس مشاهدات گفت که به حریم دریا تجاوز شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تنها سازمانی است که به موجب قانون سمت مالکیت اموال عمومی را دارد، ادامه داد: دریا، ساحل اموال عمومی غیرقابل واگذاری و منابع طبیعی کشور هستند همان‌طور که اقدامات اجرای قانون اراضی مستحدث و ساحلی انجام شد، اقدامات مربوط به کاداستر نیز به اجرا گذاشته می‌شود، اما در اراضی ساحلی مردم ساکن بوده‌اند و در راستای اجرای این قانون  بخشی از تصرف و تملک مردم بر مبنای پیشرفتگی آب در سال 42  باطل و یا در حریم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه  قانون‌گذار مسئولیت اراضی ساحلی و حریم دریا را به سازمان جنگل‌ها داد و تشخیص حریم با سازمان مذبور است، تاکید کرد: در راستای اجرای قانون اراضی مستحدث و ساحلی، تجاوزات جدید منجر به دریاخواری و ویلاسازی نداریم، تمامی تجاوزات جدید، در حد ریختن سنگ در ساحل برای جلوگیری از پیشروی آب دریا به سمت املاک مردم براساس تصمیمات مدیریت حوادث و بحران استان‌ها به جریان افتاد و برخی تبعات سوء مدیریت نیز بود، اما به موجب ماده 6 قانون صرف ریختن سنگ اعیانی نبوده و دیوار اعیانی نیست، بنابراین دادستان‌های استان کمک کنند برخی از موانع فیزیکی در نوار طولی دریا واقع در حریم دریا برداشته شود.

انگورج با اشاره به اینکه هیچ یک از مجوزهای صادر شده از طریق منابع طبیعی صادر نشده است، گفت: هیچ‌کدام از این مجوزهای صادر شده که با تأکید مدیریت حوادث و بحران در دهه 70 انجام شد، حتی با اقبال مدیریت منابع طبیعی مواجه نبوده و با اکراه و اجبار پذیرفته شد و قضات، ریختن سنگ در ساحل را که برای جلوگیری از پیشروی آب دریا ریخته شد، اعیانی ‌نبینند و آن را موکول به رسیدگی قضایی، نکنند.

وی درباره تصرفات در سواحل در قبل از اجرای قانون، خاطرنشان کرد: این مبحث مربوط به کسانی است که قبلا کنار دریا بودند اما در ادامه اجرای قانون، با تعیین حریم دریا بخشی از تصرفاتشان در حریم قانونی قرار گرفت و این نکته از لحاظ حقوقی در مقاطعی تحت رسیدگی بود، اما با توجه به تصریح مواد 7 و 8 و 9 قانون باید اسناد اصلاح می‌شد و اکنون در مراحل انتقال سند دنبال می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه آنچه از سندهای صادره گفته و شنیده می‌شود، در حقیقت انتقال سند محسوب می‌شود، گفت: ما در ارتباط با انتقال سند صدور موافقت‌ را منوط به اصلاح سند می‌کنیم.

وی درباره بحث بهره‌برداری از جنگل در زمینه فرآورده‌های چوبی، اظهار کرد: میزان تولید چوب در کشور 6 میلیون مترمکعب است و مصرف چوب در کشور رو به افزایش است، ولی این رشد مصرف نباید نگران‌کننده باشد، زیرا سرانه مصرف چوب کشور هم پایین است و چوب کالای غیرآلاینده یا به عبارتی کالای مصرفی سبز است.

انگورج در پایان گفت: برای مصرف فعلی نیاز به واردات چوب داریم و جنگل‌های طبیعی نمی‌توانند بهره‌برداری مازاد بر تحمل اکولوژیک داشته باشند و بنابراین باید کمبود ناشی از مصرف را در برنامه واردات پیش‌بینی کنیم و البته باید نسبت به افزایش واردات در راستای کنترل آفات و امراض نیز برابر استانداردها قرنطینه‌ای به حفاظت و حراست از منابع جنگلی کمک کنیم.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم