آمار بازدیدکنندگان سایت

02663504
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
669
576
1944
26587
37151
2663504

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

کوزه جنگلداری با سنگ تنفس شکست

سنگی پرت شد و کوزه ای شکست و آبی ریخت، آب ریخته جمع شدنی نیست و به کوزه بر نمی گردد. یعنی "

 

کوزه جنگلداری با سنگ تنفس شکست

 

سنگی پرت شد و کوزه ای شکست و آبی ریخت، آب ریخته جمع شدنی نیست و به کوزه بر نمی گردد. یعنی " آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت " !

سه گزاره ی توقف بهره برداری چوبی - رکود مالی اقتصادی - بی برنامه گی در مدیریت جنگل نشان می دهد، دیوار بی اعتمادی ایده مندان تنفس نسبت به اصلاحات لازم و ضروری تهیه و اجرای طرح و ادامه روند اجرای آن، حاصل از اطلاعات نادرست و ایجاد سود تفاهم در سه گزاره ای چون؛ واگذاری طرح - بودجه دولتی - برنامه ی جنگل در ساماندهی بهره برداری عرفی و سنتی بود ! و حتی فعالان مدنی را در رابطه با مطالبات اجتماعی به بی راهه برد.

اگر به همین میزانیکه امثال بنده هر روز بر روی بررسی نقاط قوت و ضعف مدیریت علمی عملی جنگل وقت می گذارند، در گذشته و در زمان اشتغال «به جز انجام کارهای معمول» وقت می گذاشتند ! تا دامنه ی نقاط ضعف ها و بروز خسارات و دامنه ی نقاط قوت و کسب توفیقاتِ ناشی از تهیه و اجرای طرح را برای آحاد جامعه تبیین کنند، شرایط جنگل به گونه ای نبود که اکنون مردم با آن مواجهند.

از باب توسعه و تحول مدیریت می توان به این نکته اشاره کرد که ؛ شاید امکان بازسازی ساختار عمودی تهیه و اجرای و نظارت بر طرح جهت ایفای نقش مدیریت علمی عملی به سبب اینکه امور حاکمیتی است میسر باشد، اما امکان بازسازی ساختار افقی طرح به دلیل اینکه بخش غیر دولتی در آن فعالیت داشت، من بعد دور از ذهن است !

تار و پود استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را که در ۵۲ شرکت تعاونی - خصوصی - دولتی فعال بودند، با فسخ قرارداد دهساله از هم گسستند و نوعی از بی اعتمادی را به اجرا گذاشتند، بنابراین من بعد از هر تصمیم آنها با ملاحظه به سه گزاره ی توقف بهره برداری چوبی - رکود مالی اقتصادی - بی برنامه گی در مدیریت جنگل، ناپایداری متصاعد می شود و هرگز نمی توانند برای بهبود و ارتقاء نحوه ی تهیه و اجرای طرح، ظرفیت سازی کرده و تجهیزات و امکانات لازم برای تهیه و اجرای طرح یعنی همان «سرمایه های ثابت هر شرکت» را افزایش دهند.

به عنوان مثال پس از تغییر شیوه تدریجی پناهی و اجرای به ظاهر شیوه ی نزدیک به طبیعت در طرح های جنگلداری ! می توان دو دهه اخیر تمدید قرارداد با مجریان طرح را به عنوان یکی از معضلات معرفی کرد. زیرا امکان برداشت در شیوه تدریجی پناهی متمرکز و در سطح یک چهارم از محدوده طرح به زیر ساخت ها نیاز داشت که در مدت دهساله اول احداث می شد و در دهساله دوم اجرای طرح نیازی به سرمایه گذاری نبود و محری طرح هیچگونه هزینه ای در احداث زیر ساخت ها نداشت، اما با رویکرد تغییر و اصلاح شیوه ی نزدیک به طبیعت در طرح های تجدید نظر، مجریان طرح با شرایط دیگری مواجه بودند و نیاز به زیر ساخت های اجرای طرح مستمر بود.

 این عدم تطابق فنی مهندسی البته با یک تغییر دیگری در قانونگذاری کشور همراه شد. قانون بازرسی و قانون مناقصات کشور تغییر و در نتیجه ی اصلاحات مد نظر آنها، اعمال مقررات ماده ۱۴ قانون حفاظت و بهره برداری عملاً با چالش مواجه شد، از این رو بتدریج پروسه تمدید قرارداد برای دهساله دوم منوط به آگهی مزایده شد و امنیت سرمایه گذاری مدت دهساله اول برای مدت دهساله دوم و سوم به مخاطره افتاد.

کسانیکه از پایداری در مدیریت پایدار جنگل ها سخن به میان می آورند، قطعا تا کنون به این نکته توجه نکرده اند از این رو با دقت این یک دو پاراگراف را بخوانند.

اگر شرکتی تاسیس می شد و کارکنانی جذب می کرد و با توان فنی مهندسی به وجود آمده مجوز تهیه و اجرای طرح جنگلداری کسب می کرد ! او توان فنی مهندسی خود را به عنوان مجری طرح جنگلداری پس از دهسال سابقه ی اجرا ارتقا می داد و با تمدید قرارداد خود وفق مقررات ماده ۱۴ صدرالذکر در دهساله دوم و سوم، می توانست سی سال سابقه ی فعالیت پایدار در بخش تهیه و اجرای طرح داشته باشد. بالطبع کارکنان شرکت او و کارکنان طرح جنگلداری پس از اتمام مدت قرارداد دهساله سوم، دارای سی سال سابقه ی کاری و مشمول بازنشستگی بودند !

پایداری جنگل را باید به تناسب تعریف جنگل و جنگلشناسی تبیین کرد، نه منحصر به یک درخت جنگلی ! "توان تجدیدپذیری و وجود آمیختگی و تنوع گونه ای «علفی - بوته ای - درختچه ای - درختی» در توده های طبیعی، برآیندی از پایداری جنگل است " نه کسی دست های کوتاهش را دور تنه ی یک درخت قطور توخالی باز کند و با برآورد سن و قدمت و استخراج چشمه از زیر درخت، با سن کم خود و ناتوانی در حلقه زدن به دور درخت با دست های خود، پایداری جنگل را توصیف کند !.

پایداری باید به زبان مختلف توصیف شود. با ملاحظه به سه گزاره ی صدرالذکر می توان اجمالاً گفت برنامه ی جنگل که در یک دوره بهره برداری با چندین مدت دهساله، بیش یکصد و بیست ساله دارای ریخت برنامه ای دارای هدفگذاری بود، با سه گزاره ی "توقف - رکود - بی برنامه گی" مرتبط با سنگ تنفس در هم شکستته شد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم