آمار بازدیدکنندگان سایت

02663501
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
666
576
1941
26584
37151
2663501

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

اعطای حقوق مالکیت برای هر نوع کاربری

حقوق ما به ازای خروج دام از جنگل حقوق مالکیت برای هر نوع کاربری است. حقوق مابه ازا در این اراضی را نمی توان...

اعطای حقوق مالکیت برای هر نوع کاربری

 

حقوق ما به ازای خروج دام از جنگل حقوق مالکیت برای هر نوع کاربری است. حقوق مابه ازا در این اراضی را نمی توان مشمول تغییر کاربری متداول دانست. اگر چنین تصوری حاکم شود، یقینا خیار شرط - خیار عیب - خیار غبن بر قرارداد فی مابین سازمان و دامداران در اجرای طرح خروج دام حاکم می شود.

قانونگذار امکان ایجاد تاسیسات در خارج از محدوده قانونی را ممنوع نکرده است ! آیین نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها مصوب ۱۳۹۱ در مورد ایجاد تاسیسات در خارج از محدوده قانونی حکم مصرح دارد.

متاسفانه وقتی برخی فعالان مدنی که تحت فشار نقد و نظر قرار می گیرند، می گویند قانون موجود و جاری کشور ! اما وقتی با استناد به قانون به بحث و تبادل نظر پرداخته می شود، اظهار بی اطلاعی می کنند !!! فعال مدنی باید هر مطلبی را که دنیال می کند، در باره ی آن اطلاعات عمومی داشته باشد و برای رساندن و اعلام نظر خود و مطالبه به حقش بتواند پافشاری کند.

باستناد ماده ۳ آینن نامه مزبور یکی از راه های احداث هر گونه ساخت و ساز در خارج از محدوده قانونی طبق دستورالعمل مورخ ۱۳۸۶،۱۲،۲۷ ترویج شهرک سازی در کشور مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می باشد، طبق مفاد ماده ۱۵ این دستورالعمل «حتی شهرک های موسوم به اقماری گذشته یعنی احداث غیر مجاز» عطف به ما سبق شدند و می توانند پروانه دریافت کنند !

به موجب تبصره ۲ ماده ۴ آیین نامه مزبور محدوده مراکز سکونتی دارای جمعیت کمتر از 20 خانوار (آبادی ها) و روستاهای فاقد دهیار از لحاظ احداث بنا و تأسیسات مشمول ضوابط این آیین نامه می باشند.

به موجب ماده ۵ آیین نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مکلف است پس از مطالعه امکان سنجی و مکان یابی ایجاد روستاهای جدید که به منظور اسکان عشایر، جنگل نشینان و همچنین اجرای طرح های جابجایی روستاها به تأیید شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسیده اند، را با رعایت طرح توسعه و عمران (جامع) ناحیه ای مربوط طرح هادی روستایی را تهیه و به تصویب مراجع ذی ربط برساند

بنابراین اراضی اختصاص یافته به عنوان حقوق مابه ازای آزاد سازی و رفع تعارض حدود ۵۵۰،۰۰۰ هزار هکتار از جنگل های محدوده طرح جنگلداری، مستلزم رعایت حفظ حقوق مالکانه است ! نه دوربین انداختن و بزرگنمایی تغییر کاربری با ویلا سازی های مجاز یا غیر مجاز !

اگر ادامه فعالیت دامداری و تعلیف دام در جنگل فعالیتی سنتی و غیر اصولی و بدی است و همچنین اختصاص اراضی جنگلی به میزان ۳۶۳۲ هکتار کار بدتری است. فعالان مدنی باید در راستای تصمیم سازی به دو سیاست اجرایی برای خروج دام از جنگل برسند

یا برای باقیماندن دامدار در قلب جنگل اعتراض نداشته باشند و یا برای اسکان دامدار در خارج از جنگل مشی و روش کاری پیشنهاد بدهند !

اگر اختصاص اراضی به عنوان حقوق ما به ازاء را نادرست می دانند، محل تامین منابع مالی لازم برای اجرای طرح را معرفی کنند که محدود به زمان و مکان نبوده ! مستمر و پایدار باشد.

نتیجه ی حل مسئله جنگل یعنی خروج دام از جنگل که مدیریت علمی عملی تا سال ۹۵ با خروج ۱،۴۱۲،۱۱۴ واحد دامی را خارج کرده بود، عملاً با تخریب سرا و خرید خانه سرا و محاوط و یا حتی مستثنیات مرتبط یعنی ۵۱۳۰ هکتار سطحی معادل  ۵۵۰،۰۰۰ هکتار از جنگل های محدوده ی طرح ها را از تعلیف دام آزاد و رفع تعارض کرده بود.

برای چنان نتیجه ی در خور توجهی ۳۶۳۲ هکتار اراضی جنگلی قابل واگذاری اختصاص داده شد ! اگر این میزان مساحت اراضی جنگلی، که به عنوان حقوق مابه ازاء اختصاص داده شد، در مقابل ۵۱۳۰ هکتار مستثنیات خریداری شده قرار داده شود، عملکرد طرح خروج دام را با  ۱۴۹۸ هکتار بیشتر مثبت نشان می دهد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم