آمار بازدیدکنندگان سایت

02663484
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
649
576
1924
26567
37151
2663484

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

جنگل های نهارخورانِ شهرداری گرگان

در خبرها آمده است طرح تله کابین گرگان در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد. اینم از عجایب روزگار و...

 

جنگل های نهارخورانِ شهرداری گرگان

 

در خبرها آمده است طرح تله کابین گرگان در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شد. اینم از عجایب روزگار و نتیجه ی محیرالعقولی از اجرای قانون استراحت جنگل است که طرح های مرتبط با جنگل در خارج از حیطه اختیارات سازمان تصویب شود.

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان گفته است؛ طرح اولیه تله کابین پس از کش و قوس های فراوان و اخذ مجوزات لازم از محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی و موافقت سازمان جنگل ها به کمیته فنی شورای معماری و شهرسازی رفته بود که بررسی و تصوب شد.

ایشان اظهارت عجیب تری کرد و گفت؛ بعد از ابلاغ مصوبه، طرح وارد فاز اجرایی شده و به دنبال جذب سرمایه گذار خواهیم بود تا مطالبه ۱۵ ساله مردم تحقق یابد.

این اظهارات نشان می دهد که جنگل ها شاید ملی نیست، به زعم این شورا و شهرداری، میلی و اختیاری است که هر کس هر کجا هر کاری بکند ! قطعا اگر طرح مصوب را به سازمان جنگل ها ارسال نکنند و فرایند واگذاری طرح تله کابین را بر حسب ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری طی نکنند، از سازمان جنگل ها ظاهرا نامی باقی خواهند گذاشت !

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان تصریح کرد: مذاکراتی با برخی از سرمایه‌گذاران صورت گرفته بود، اما به دلیل تغییر در هزینه ها، نیازمند بررسی بیشتر است.

ایشان ظاهرا نمی دانند شهرداری و شورای اسلامی شهر گرگان سمت نمایندگی مالکیت جنگل های گرگان را ندارند، فرایند واگذاری منوط به این است که واگذارنده نمایندگی مالکیت داشته باشد و با این سمت مبادرت به انتخاب سرمایه گذار و واگذاری بر حسب قانون مناقصات عمومی بنماید.

شاید آنها در این مدت در مورد انتقال مالکیت کاری کرده باشند و ما نمی دانیم ! ‌شاید  قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نیز اصلاح شد و علاوه بر بررسی طرح های جامع شهری، طرح های مرتبط با جنگل نیز به عهده این شورا قرار داده شد ! تغییر خوب است اما بدون تداخل ! به قصد تحول ! نه بی هدف و سقوط !

اما اجرای قانون استراحت جنگل همه را راحت کرد و می توانند میانبر بزنند ! پارک جنگلی را با احداث انواع تاسیسات متجانس یا غیر متجانس با هرگونه بهره برداری مواجه کنند ! تردید نکنید؛ مرجع نظارت بر تهیه و تصویب طرح - مرجع نظارت بر واگذاری اجرای طرح - مرجع نظارت بر اجرای طرح در هاله ابهام قرار گرفته است.

ایده مندان تنفس جنگل می گفتند نظارت بر طرح های جنگلداری ضعیف است ! شاید نظارت در گذشته ضعیف بود ! و خیلی قاطع نمی شد از اقتدار نظارت بر طرح های جنگلداری و پارک های جنگلی دفاع کرد، اما اکنون با این وضع نظارت را به فنا دادند ! زیرا تاسیساتی در قلب جنگل ایجاد خواهد شد و متولی جنگل طرف قرارداد نیست و شهرداری که مستاجر در پارک جنگلی نهارخوران است، عین مستاجره را به دیگری برای اجرای طرح دیگری واگذار می کند، چند ساله ! با کدام تراز مالی ! و انجام چه تعهداتی برای حفظ و بقای جنگل ها !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم