آمار بازدیدکنندگان سایت

02663448
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
613
576
1888
26531
37151
2663448

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

زیر هر درخت یک مامور !

 

دست روی دست گذاشتن هرگز قابل تحمل نیست اما تشدید اقدامات حفاظتی از نوع گشت زنی و کنترل جاده ای ! یا

 

زیر هر درخت یک مامور !

 

دست روی دست گذاشتن هرگز قابل تحمل نیست اما تشدید اقدامات حفاظتی از نوع گشت زنی و کنترل جاده ای ! یا حتی زیر هر درخت یک مامور گذاشتن !  نتایج مثبتی نخواهد داشت.

جنگلبانی با کار حاکمیتی شروع شد و تا کنون رسالت و ماموریت حفظ و حمایت از جنگل ها را با رویکرد حاکمیتی انجام داد ! سال های مدیدی است که از مشارکت مردم در حفاظت سخن به میان می آورند اما همیشه همان آسیبی که جنگلداری از آن رنج می برد، جنگلبانی نیز به آن دچار است. بدون تقویت علقه ها در بین ذینفعان برای بقای جنگل ها، هر اقدام حفاظتی کلا ناپایدار است.

بنابراین اگر تصمیم بگیرند زیر هر درخت یک مامور بگذارند، چنین وضعیتی نشانگر آن است که اعتماد به همکاری مردم در سازمان متولی بشدت تنزل یافته است و از سوی دیگر سازمان فقط به حل مسئله حفاظت جنگل توجه دارد و قادر به درک حفظ جامعه نیست و به فقر و بیکاری در بین جامعه اهمیت نمی دهد و یا نمی تواند بین وابستگی معیشتی مردم و حفظ منابع در اختیار، روابط سازنده دارای سازوکار احیا و توسعه برقرار کنیم. 

زیر هر درخت یک مامور اساسا قابل تامین نیست و هرگز برای جامعه توجیه اقتصادی ندارد ! اما تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل ها و مراتع ناحیه رویشی هیرکانی با مساحتی حدود ۵ میلیون هکتار، با نیروهای موجود که تعدادشان کمتر از ۳۰۰۰ نفر است، در یک شیفت کاری دارای سرانه ۱۶۶۶  هکتار و برای سه شیفت سرانه ای در حدود ۵۰۰۰ هکتار خواهد شد. در واقع پهنه‌بندی و حوزه استحفاظی نه هر نفر جنگلبان، بلکه یک نفر طرف قرارداد حفاظتی است.

اما گفته اند هر اتفاقی در آن پهنه یا حوزه رخ دهد، مامور مربوطه باید پاسخگو باشد ! واقعا چگونه می شود با این وصف که سقف قرارداد محدود است و اضافه کاری و یا حق ماموریت ندارد، مسئولیت را از ۸ ساعت کار به بیست و چهار ساعت تعمیم داد.

به هر حال خوش بینانه در چنان مساحتی با تعداد حدود ۴۳۰۰ روستای محاط و یا در حاشیه جنگل و مرتع، نمی توان به نتیجه تشدید اقدامات حفاظتی استمرار داد، بر حسب تجربه باید گفت قطعا موضعی است و غیر قابل استمرار !

به هر حال استمرار اقدامات حفاظتی - بازرسین نامحسوس - بازرسی های غیر منتظره - ارزیابی برای رفع ایرادها گفتار خوبی است، اما در عمل و رفتار با سختی خاص به خود مواجه است. یعنی اساسا تابعی از بودجه و اقتدار تشکیلاتی و مالی است.

بهره برداری غیر مجاز چوب که از آن به عنوان قاچاق چوب یاد می کنند ! به مانند گره گوردیوسی است و بنده در این تشدید اقدامات حفاظتی سازمان، یک شمشیر دو لبه در دست فعالان بازار چوب می بینم که چند روزی سرگرم باز کردن این گره گوردیوسی می شوند، اما به دلیل ناتوانی در بازگشایی گره، رفتاری به مانند اسکندر مقدونی از خود نشان خواهند داد و گره گوردیوس را می برند.

بنده نیز به مانند دوستانیکه در هم اندیشی مشارکت پایدار - پایداری سرزمین، اظهار نظر کردند که نشانه هایی وجود دارد، سازمان در پی عبور از خط قرمز بهره برداری چوبی است، اینگونه اعلام نظر می کنم؛ که اگر تشدید اقدامات حفاظتی سازمان استمرار یابد، در آینده ی بسیار نزدیک سازمان را برای عبور از خط قرمز خود ساخته هدایت می کنند !  

دلسوزان مدیریت جنگل باید به سمت یک تفاهم و اجماع نظر بروند!

در گرد یک میز جنگلداری اجتماع محور دانش بنیان با اهداف متنوع دارای اقتصاد درونزا را بپذیرند ! تا به جای تشدیدی اقدامات حفاظتی، ساماندهی بهره برداری و بهبود معیشت ذینفعان  دارای برنامه باشد و ذینفعان ملتهب از گسیختگی برنامه ی جنگل، به منافع بلند مدت را رجحان دهند و منافع کوتاه مدت را رها کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم