آمار بازدیدکنندگان سایت

02663497
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
662
576
1937
26580
37151
2663497

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

دست اندرکاران جنگل از نفس افتادند

می گویند تنفس جنگل‌ها نیمه‌کاره ماند ! اما تمام تنفس جنگل همین بود که اجرا شد، قرار بود همه دست اندرکاران ...

 

دست اندرکاران جنگل از نفس افتادند

 

می گویند تنفس جنگل‌ها نیمه‌کاره ماند ! اما تمام تنفس جنگل همین بود که اجرا شد، قرار بود همه دست اندرکاران را از نفس بیاندازند، ظاهرا در تحقق این نوع مطالبه موفق بوده اند.

ایجاد تشویش در جامعه برای شروع بهره برداری چوبی آنهم به میزان ۳ میلیون مترمکعب در هر سال، به مانند همان ایجاد تشویش دهه قبل است که می گفتند بهره برداری جنگل را نابود کرده است. اکنون بهره برداری غیر مجاز با پراید و موتور سیکلت و... همه را متوجه این نکته کرد که فقر و بیکاری عامل با اهمیتی است و همه ی دلسوزان مدعی حفظ و صیانت از جنگل ها از طریق تنفس جنگل را متحیر کرد. یعنی همان مشکلات اجتماعی اقتصادی که در صدر آن تعلیف دام است، با اجرای تنفس همان راه حلِ نیم بندِ حل مشکلات اجتماعی اقتصادی جنگل رها شد و هر کسی در هر کجای جنگل است.

خیال مخالفان بهره برداری چوبی راحت باشد. اکنون سازمان متولی جنگل حتی اگر اراده ی بهره برداری چوبی را داشته باشد، هیچ نشانه ای از توانایی فنی اجرای در آن ساختار مشاهده نمی شود، اجرای دستور وزارتی نشانه گذاری در سال ۹۷ مؤید این نکته است که حتی اگر بتواند از خط قرمز خود ساخته عبور نماید و مجدداً مجوز نشانه گذاری صادر کند، توانایی اجرای عملیات بهره برداری چوبی  را ندارد. زیرا ساز و کار انجام چنین عملیاتی از دست رفته است.

هر کسی که دلش برای حفظ و بقای جنگل ها می سوزد، باید وقت بگذارد شاخص های ارزیابی عملکرد سال ۹۹ موضوع اجرای مقررات ماده ۸۱ ۸۲ قانون مدیدیت خدمات کشوری را مرور کند

صدر و ذیل تصمیم مقامات مجلس - دولت - بخش های نظارتی، می داند بودجه عمرانی طرح ها و پروژه های مختلف کشور به چه میزانی تخصیص داده می شود ! بودجه هزینه ای شامل حقوق و جبران خدمت در اجرای مقررات بند «و»تبصره  ۱۹ قانون بودجه سنواتی سال ۸۶ به چه نحوی به کارکنان شاغل و بازنشسته دولت پرداخت می شود.

بودجه ریزی عملیاتی - حسابداری تعهدی - توسعه دولت الکترونیک  -چابک سازی دولت  - تناسب شغل و شاغل - اصلاح و بازنگری مشاغل - رعایت  مقررات جبران خدمت - شایسته سالاری در انتصاب مدیران و بهره گیری از توانمندی های زنان و جوانان و عبارت هایی از این نوع تا چه میزانی رفرمیک و تصنعی و تشریفاتی هستند !

هر کسی که دلش به حال جنگل می سوزد باید بتواند اقتصاد درونزا را درک کند ! مادامیکه نتواند اقتصاد درونزا را درک کند، تمامی مطالبات جامعه در تامین بودجه لازم در حفظ و صیانت از جنگل ها ! را معطوف به طریقه تامین از بودجه عمومی می کند. نتیجه ی چنان عطف توجهی از قبل مشخص است. 

اینک می بینم که همه ی دست اندرکاران از نفس افتادند، انگیزه ها در همه ی بخش ها تحلیل رفته است ! جنگل و جنگلداری گل به خودی زیادی از قانونگذاران و دولت خورده است، تصور اینکه جنگل دولتی است و جنگلداری برنامه دولت است، تصور درستی نیست ! مانند تصور قرارداد دهساله و تصور فسخ قرارداد و تصور عدم پس دادن جنگل های در اختیار مجریان !

دلسوزان جنگل بیایند یکبار برای همیشه با خود و وجدانی که داور بزرگ دارای رسالت است، باعتبار دانش و با استفاده از تجارب حاصله، با ادامه رها شدن جنگل ها مخالفت کنند. یک برنامه بد را از بین بدترین برنامه انتخاب کنند و جنگلداری چند منظوره ی اجتماع محور را اجرا کنند.

یعنی همین جنگلداری همین طرح ها همین شرح خدمات و همین دستورالعمل را که بر حسب ماده ۱۴ برنامه صیانت تهیه و تحت اجرا بود، می توان دانش بنیان و اجتماع محور تهیه و اجرای نمود. اما سلیقه ها نمی توانند برنامه محسوب شوند !

دانشکده های جنگلداری دارد آخرین نفس ها را می کشد. آخرین نا و توان در دفاع از دانش مرتبط در جامعه دیده می شود. دانش آموخته های دارای تحصیلات تکمیلی  بیکار و خانه نشین هستند، نمی خواهم موهن بیان کنم اما واقعا ولگردها و بدهنجارها فرصت بهره برداری غیر مجاز پیدا کرده و حتی با حمل چوب با فرغون کاری دارند !

دنیای عجیبی است احساس بر عقل غلبه کرده و همه دست روی دست گذاشته اند و بوی سوختگی دل را استشمام می کنند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم