آمار بازدیدکنندگان سایت

02663446
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
611
576
1886
26529
37151
2663446

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

چرا تنفس جنگل اهمیت دارد ؟

اگر ایده تنفس برای جنگل ها نتیجه ای جز رها شدن برنامه جاری جنگل نداشت ! به جنگلبان ها فرصت نفس کشیدن

 

چرا تنفس  جنگل اهمیت دارد ؟

 

اگر ایده تنفس برای جنگل ها نتیجه ای جز رها شدن برنامه جاری جنگل نداشت ! به جنگلبان ها فرصت نفس کشیدن داد !

تنفس جنگل برای مدیریت علمی عملی جنگل خیلی اهمیت دارد ! مدیریت علمی عملی جنگل باید درک می کرد که دستاوردهای چنان مدیریتی در قالب تهیه و اجرای طرح های جنگلداری، که به مانند بلوری در عمق جنگل ها نمایان شده است، امکان شکستن و درهم ریختن دارد !

اگر چه شاید یافته های علمی نوین ناقض و ناسخ کننده اقدامات علمی گذشته باشد، اما مدیریت علمی عملی جنگل شروع هر فعالیتی در جنگل را در قالب تهیه و تصویب و اجرای طرح جنگلداری به صورت علمی آغاز می کرد،   چنین مدیریتی که هرگز با نتیجه آزمون خطای متداول در جامعه ایرانی تجربه مکسوبه نداشت، نیازمند کسب تجربه در فرایند ظرفیت سازی های آینده ی مدیریت خود در جنگلداری بود.

جنگلداری اجتماع محور نبود، برنامه ریزی از بالا به  پایین  داشت، اگر چه در حل مسئله جامعه در رابطه با جنگل، دستاورد قابل تحسین داشت، اما همه ی دستاوردها آن نوعا حاکمیتی و در بطن جامعه بیگانه بود و علقه ای در جامعه ایجاد نکرد، آثار این بیگانگی در دستاوردها را می توان در حین انقلاب شکوهمند اسلامی با تجاوز به عرصه و اعیان جنگل های محدوده طرح ها کم و بیش دید، اما تنفس فرصتی مغتنم تر ایجاد کرد تا مقامات کشور با بیگانگی نمایان تری درگیر و آشنا شوند ! و نتایج و پیامد اقدام های حاکمیتی را ببینند !

افکار عمومی نگوید جنگلبان ها آسیب ها را نمی شناختند ! مرحوم مهندس ساعی یک کنشگر اجتماعی زمان خود بود و مطالبه او در حفظ و بقای جنگل در قالب ارتقاء ساختار تشکیلات تجلی یافت ! ظرفیت شبکه های اجتماعی باید مبتنی بر علم و تخصص هدایت شود، تا به جای ایجاد آثار تخریبی بر ساختارهای موجود، به اصلاح و تقویت و بهینه سازی مدیریت بیانجامد .

اکنون در بازه ی یک برنامه پنجساله توسعه، احکام مستتر در بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم و احکام ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه را باید برآیند مطالبات شبکه های اجتماعی دانست !

در آن برآیند مطالبات عبارت "طرح جایگزین" دیده می شود  ! اینکه این واژه چه تعریفی دارد و با چه شرح خدمات و دستورالعملی و با چه میزان بودجه، از چه محل و منابعی ! باید تامین و طرح های تهیه شده در چه مرجعی باید تصویب و اجرا شوند ! محل بحث است که به موجب ماده ۲۹ باید به تصویب هیات وزیران برسد !

در حالیکه افکار عمومی مکرر مطالبه می کند ساختار تشکیلاتی سازمان جنگل ها باید به وزارتخانه ارتقا یابد، برآیند و نتیجه ی اجرای ایده تنفس جنگل نشان می دهد، حتی ناقض و ناسخ ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری، در رابطه با اختیار سازمان در تصویب طرح های جنگلداری شده است !

افکار عمومی هرگز نمی دانست که دولت یکی از عوامل تخریب جنگل های کشور و سازمان جنگل ها به نمایندگی از دولت عهده دار نمایندگی مالکیت جنگل است، چگونه سازمان می تواند بر علیه مقامات بالاتر از خود، گزارش بر خلاف قانون و نظر مقامات تنظیم و منتشر کند ؟  دولت هیچگاه به تعهدات تامین بودجه خود به درستی و به موقع عمل نکرد ! سازمان چگونه می تواند مردم را از بد عهدی در برنامه ریزی و اجرا، مطلع کند و از مزیت قرار گرفتن در کنار مردم برخوردار شود ؟ در حالیکه مرجع تصویب و تایید و تنفیذ و اجرا و تفریغ بودجه برای سال های آتی نیز همان مقامات مجلس - شورای نگهبان قانون اساسی و دولت هستند ؟؟؟

افکارعمومی هرگز نمی دانست که وزیر وقت می تواند دستور بر خلاف قانون صادر کند و از سال اول برنامه ششم توقف بهره برداری را به اجرا بگذارد و حتی کسی از مقامات نظارتی کشور نتواند از او بپرسد، که چرا بر خلاف قانون عمل کرده است ؟

تنفس جنگل به جنگلبان ها فرصت نفس کشیدن داد، تا بتوانند به مانند مرحوم مهندس ساعی مطالبه کنند و بگویند با برنامه ی جنگل و دارایی های تولید شده ی پنجاه ساله و این منابع با اهمیت در ناحیه رویشی هیرکانی چه کرده اند ؟ و بپرسند در حالیکه حدود ۵۰۰۰ راس اسب و قاطر در فعالیت های مجاز طرح های جنگلداری کار می کردند، پس از توقف بهره برداری به چه کار مجازی مشغول هستند ؟

راه های رسیدن برای نیل به هدف، لاجرم نباید از بین راه های سخت و پر هزینه انتخاب شود. راه های آسان و کم هزینه تری برای نیل به هدف وجود دارند ! تجربه تنفس جنگل برای جنگلبانان و دلسوزان جنگل فرصت مغتنمی برای تامل و بیان مقایسه شرایط مدیریت بد و بدتر است. تا از شرایط بدتر یعنی رها شدگی برنامه ی جنگل در اجرای تنفس جنگل ا به ادامه ی مدیریت مبتنی بر تهیه و تصویب طرح رجحان دهند  !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم