آمار بازدیدکنندگان سایت

02663520
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
685
576
1960
26603
37151
2663520

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

بی ثباتی و ناپایداری مدیریت مالی اقتصادی طرح ها

تهیه و اجرای طرح های جنگلداری شمال کشور برای یک مدت دهساله، نشانگر پایداری برنامه اجرایی یک 

 

بی ثباتی و ناپایداری مدیریت مالی اقتصادی طرح ها

 

بلدا مبارکباد ! تهیه و اجرای طرح های جنگلداری شمال کشور برای یک مدت دهساله، نشانگر پایداری برنامه اجرایی یک طرح در دهسال آینده است. این مزیت زمانیکه با تهیه تراز مالی مثبت به جریان اجرا گذاشته شود، به همراه خود یک ثبات اقتصادی مشخص درونی را آشکار می کند و هنگامیکه با اختیارات مختلف قانونی و مبتنی بر علم همراه شود، مزیت های استقلال و استقرار مدیریت دانش بنیان را در ذهن متبادر می کند.

در خارج از ناحیه رویشی هیرکانی مدیریت تهیه و اجرای طرح جنگلداری با عناوین صیانت و مدیریت منابع جنگلی و نظائر آن با اعتبارات دولتی دارای سابقه اجراست، علاوه بر اقدام های مدیریت منابع جنگلی، مدیریت بدون تهیه و تصویب طرح در مناطق چهارگانه محیط زیستی و همچنین جنگل های بدون طرح مجموعا، انواع مدیریت دارای سابقه و قابل مقایسه و ارزیابی هستند.

بنابراین باید به مقایسه انواع مدیریت دارای سابقه در جنگل تن داد ! تن دادن به مقایسه انواع مدیریت دارای سابقه در کشور، نشانگر بالندگی هر متخصص و هر فرد منتقد، نسبت به بحث رشد و توسعه اقتصادی و مدیریت پایدار است، اما متقاعد شدن و تبعیت از نتیجه ی مقایسه بین انواع مدیریت، نشانگر گفتار و رفتار صادقانه هر متخصص و هر فرد منتقد نسبت به رشد و توسعه اقتصادی و مدیریت پایدار است.

در جنگل های فاقد طرح باستثنای اطلاعات مرتبط با ملی جنگل ها و ممیزی مراتع مشجر، اطلاعات دیگری وجود ندارد اما در جنگل های تحت پوشش طرح جنگلداری، در نتیجه مطالعات تهیه و اجرای طرح، اطلاعات مدقن مختلفی تولید شده است.

اسناد آرشیوی سازمان جنگل ها که در طول زمان با روح فعالیت حاکمیتی تهیه شده اند، می تواند برای هر فرد پژوهشگر و محقق و منتقد قابل استفاده باشد و همچنین اگر سوابقی از مطالعات در مناطق چهارگانه توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده باشد، می تواند مورد استناد قرار گیرد، زیرا به طور اعم مطالعات بر حسب شرح خدمات و دستورالعمل مرتبط انجام می شود. قطع نظر از ضعف ها و کاستی ها مجموعاً مطالعات تحت نظام فنی اجرایی کشور محسوب می گردند.

تهیه و اجرای طرح های جنگلداری در شمال تک محصولی بوده اند، تک محصولی در جنگلداری قابل انتقاد است، اما درآمد حاصل از امکان برداشت محصول از هر طرح، هزینه های حفظ و احیا و توسعه جنگل در تراز مالی درج و اجرای طرح از جنبه اقتصادی توجیه می شود.

اما تهیه و اجرای طرح های مدیریت منابع جنگلی و صیانت و عناوین مشابه، با این تفاوت که محصول گرا نبوده اند تا درآمدی داشته باشند، عملیات حفظ احیا و توسعه جنگل های محدوده طرح هزینه های دارد که لاجرم باید دولت با تامین اعتبار از طریق بودجه سنواتی تخصیص داده و در اختیار قرار دهد، عموما بیشتر این نوع طرح ها در ناحیه رویشی زاکرس دارای سابقه است و به دلیل عدم استمرار در تامین و تخصیص اعتبار، هدفگذاری ها مبتنی بر برنامه زمانی پیشرفت ندارد و عموما ابتر و رها می شود.

جنگل های فاقد طرح در همه ی نواحی رویشی و جنگل های واقع شده در همه ی مناطق چهارگانه ی کشور با وصف اینکه دارای اثرات بهره برداری سنتی هستند، اما فاقد هر گونه درآمدی می باشند.

هر متخصص و پژوهشگری اگر بر عامل متمایز کننده در ایجاد مدیریت پایدار جنگل ها متمرکز شود، اجرای هدف های امکانپذیر را تحت برنامه عمل قرار می دهد، یعنی با این امعان نظر که چه میزان سرمایه ای دارد و چه کارهایی می تواند انجام دهد، درک همین نکته پیش پا افتاده مبنای توجیه اقتصادی قرار می گیرد، چه محصول چوبی از طرح استحصال شود و چه سایر محصولات و یا سایر کارکردها !

محصول گرایی در مدیریت پایدار تابعی از سیاست جنگل است تا در زون جنگلی محدوده طرح، مدیریت را یکپارچه و رفع تعارض کند، متاسفانه در اغلب اظهار نظرات دوستان، درک درستی از نظام فنی اجرایی کشور مشاهده نمی شود و توسعه مشارکت و جامع نگری و هدفگذاری در تنوع محصول مخدوش می شود.

مدیریت پایدار جنگل ها بدون ثبات و پایداری مدیریت مالی اقتصادی، بسیار ناپایدار و بنیان برکن است، ایده مندان برای حفظ و بقای جنگل ها به نتیجه مقایسه انواع مدیریت تن دهند.

مقامات کشور از طرح های نیمه تمام کشور درس نگرفته اند و گویا طولانی شدن مدت اجرای طرح ها امری مشتبه در کشور است بی ثباتی و ناپایداری مدیریت مالی طرح ها، عامل طولانی شدن اجرای طرح و عدم برگشت سرمایه  است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم