آمار بازدیدکنندگان سایت

02663450
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
615
576
1890
26533
37151
2663450

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

گره ایده تنفس باز شدنی نیست !

شاید باور نکنید ! اما با وصف گذشت حدود پنج سال از اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل و...

 

گره ایده تنفس باز شدنی نیست !

شاید باور نکنید ! اما با وصف گذشت حدود پنج سال از اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل و مشخص شدن جنبه های وهم و گمان کسب حفظ و صیانت از جنگل از طریق استراحت دادن ! هنوز در بین دوستداران جنگل کسانی هستند که فقط نمی خواهند به مجریان طرح های گذشته و پیمانکاران و بهره برداری و بهره بردارن سابق برگردند و من متحیر ! می مانم !

به بودجه سنواتی که بنگریم، به موازات شرایطی که برای تولید یک واژه در زیان فارسی وجود دارد تمرکز کنیم متوجه می شویم که با تشکیل جلسات چند گروه کاری و کار پژوهشی و تحقیقاتی ! مثلا چه هزینه های سنگینی برای تولید واژه گروداران به جای ذینفعان در ارتباط با ترجمه کلمه Stakeholders شده است، اما برای یک توده جنگلی در شرف نابودی دل کسی نمی سوزد و پشیزی برای جلوگیری از نابودی آن نمی دهد.

بودجه به تعبیری که یکی از نمایندگان داشت که سال اول به عنوان کمک و چند سالی با تکرار کمک و اکنون دارای ردیف بودجه پادار است و در صحن مجلس راه می رود و اگر پایدار نشود، شاید بخشی از مجلس ناپایدار می شود، پتانسیل یک کشمکش را دارد که به معنای گرهی است که هر چه کشمکش ها زیادتر شود، گره به سمت کور شدن میل می کند.

ایده تنفس هم همین شرایط را در مدیریت جنگل دارد، می گویند قاچاق چوب تشدید نشده است، یعنی کتمان ! در حالیکه قاچاق چوب ، از گذشته وجود داشت و شدت آن بیش و کم تحت کنترل بود و گاهی بر حسب شدت بر خورد کاهش می یافت و گاهی بر حسب شرایط بازار « کارکرد بازار چند گانه است. مثلا؛ از تاثیر عرضه و تقاضا - یا از - ایجاد فرصت های شغلی دائم و پایدار دارای امنیت و...

بی تردید فقط یک آدم مریض و شیطان صفت می تواند با وجود شغل و رفاه شغلی،  به دنبال کارهای ایذایی خسارت زای کم درآمد پرخطر باشد.

متاسفانه منافع ملی در لابلای تضارب افکار و ایده با برنامه و باور غرق شده است. مادامیکه بین «افکار و ایده» و «برنامه و باور» فرقی قائل نشود، قطعا با ایده برنامه را نابود می کند. با این وصف چگونه و چرا یک عنصر دولتی باید به دنبال تهیه برنامه بدود و حتی متوقع باشد که دیگران بپذیرند که او مدل مدیریت پایدار را معرفی می کند ؟.

جنگلبان شخصیتی منعطف دارد، غیر منعطف ها نمی توانند رسالت جنگلبانی را بر دوش بکشند. جنگلبان ها باید باور کنند در کشمکش های پنج ساله تا دهساله اخیر، گره ایده تنفس باز نشدنی تر مشاهده می شود

برخی در بسیاری موارد نظرم را رد کرده و نپذیرفتند و یا ابهام دارند که بپذیرند: اما من به آنها استاد خطاب می کنم و می گویم ! نظر استاد را با خود به مدت ۳۵ سال در تنور اجرا آبدیده کرده ام. استاد تردید نکند، نظرم منطبق با قوانین جاری کشور و امکان انجام در بخش اجرا، دارای تم نظر اوست !  

جنگلداری تجربه ذیقیمتی در جنگل ها به جا گذاشته است، امروز جسته و گریخته شنیدم که بخشی از حجم کل مطالعات از هر دو فاز توجیهی و تفصیلی طرح جایگزین، برای پشتوانه سازی در سازمان معطوف به انجام روش امانی شده است. اکنون این پرسش مطرح است که چگونه در سال جاری مطالعات امانی شروع نشد ؟

یقینا همچنانکه تامین منابع مالی مطالعات طرح جایگزین نامشخص است، در این رابطه نیز شرایط لازم برای انجام مطالعه فراهم نشده است.  به عبارت دیگر گره ها به قدری کورند که امکان گشایش آن به سادگی نگاشتن کلمه امانی نیست !

در جامع نگری طرح جایگزین از گزارش جناب آقای دکتر فخاری در ویینار مورخه ۲۶/۹/۹۹ اینگونه استنباط می شود که در فاز توجیهی برای تعیین کاربری پهنه بندی صورت می گیرد و برای هر ظرفیتی دستگاه اجرایی مرتبط طرح تفصیلی اجرایی تهیه می کند.

متاسفانه نگرش جامعِ در مطالعه فاز توجیهی، در فاز مطالعه تفصیلی اجرایی به سمت انتزاعی سوق یافته و از جامعیت می افتد و حتی مرجع تهیه و تصویب کننده را بر خلاف قانون جاری تغییر داده اند. خدا کند که به سبب قطع و وصل صدای جناب آقای دکتر فخاری استنباطم اشتباه باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم