آمار بازدیدکنندگان سایت

02663491
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
656
576
1931
26574
37151
2663491

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

مقایسه بودجه صیانت از سرمایه های ملی و معنوی

مردم شاید نمی دانند با بکار بردن کلماتی که ریشه فارسی ندارند، تا چه حدی فرهنگ و زبان فارسی را تحت تهدید قرار

 

مقایسه بودجه صیانت از سرمایه های ملی و معنوی
 

مردم شاید نمی دانند با بکار بردن کلماتی که ریشه فارسی ندارند، تا چه حدی فرهنگ و زبان فارسی را تحت تهدید قرار داده اند، همچنانکه نمی دانند با بهره برداری عرفی و سنتی تا چه حدی در نابودی منابع طبیعی تاثیر می گذارند. واژه هاییکه ریشه فارسی ندارند و معمولاً با مآخذ علمی یا تجاری یا اقتصادی یا بهداشتی درمانی کلماتی انگلیسی هستند، ولی بتدریج مانند کشور فنلاند با نگارش فارسی در متون و نگارش فارسی جا خوش کرده اند، برای خود هزینه تراشی کردند. فرهنگستان علوم تشکیل دادند و بودجه ای کلان برای ان اختصاص می دهند.

چرا مردم به حجم بهره برداری عرفی و سنتی توجه ندارند ؟ چرا به هزینه های سنگین و مورد نیاز کنترل این نوع بهره برداری ها و احیا و توسعه ناشی از تبعات آن توجه ندارند ؟ چرا افکار عمومی می گویند جنگل های با اهمیت ناحیه رویشی هیرکانی میراث طبیعی و ملی است ؟ در حالیکه میزان توجه دولت و مجلس در تعیین و تامین بودجه مناسب و ارتقا و تقویت ساختار تشکیلاتی و رفع نواقص و ضعف های قانونی نشانگر اهمیت هر بخش یا هر منابع و یا هر موضوعی در کشور است.

مقایسه ی میزان توجه یا عملکرد قانونگذاران نیز نشان می دهد، جنگل ها هیچ اهمیتی برایشان ندارد. زیرا بیش از مدت ۱۵ سال است که می خواهند قانون حفاظت و بهره برداری را با عنوان لایحه جامع منابع طبیعی اصلاح کنند ! مشخص نیست چرا برای هر کاری وقت هست، اما برای اصلاح قانون با اهمیت ترین منابع کشور وقت نیست .

عملکرد دولت ها تاسف بار تر است، آنها به ساختار ضعیف و ناتوان علاقمندی بیشتری دارند، تا ساختار تشکیلاتی قوی ! دولت نیز در صیانت از جنگل ها هرگز همراهی نکرد و حتی با عدم تخصیص به موقع بودجه مورد نیاز حفاظت و مراقبت، استراحت جنگل نشان داد، هر جا لابی قویتر و فشار بیشتری باشد، مجبور به تخصیص بودجه بیشتری در مقایسه با دیگر حوزه هاست ! اساساً میراث طبیعی و ملی بهانه ای برای گب و گفت و ایجاد امید است، نه رفتار و عمل بر حسب تدبیر !.

بودجه فرهنگستان علوم ۴۶ میلیارد تومان است. البته این بودجه تخصیصش مانند بودجه مرتبط با اجرای قانون استراحت جنگل برای حفاظت و مراقبت از جنگل ها نیست، قطعا تخصیصش ۱۰۰ درصدی است  !

ادم واقعا از هزینه تراشی های بسیار سنگین بر روی دوش مانده ی مردم، انگشت به دهن می ماند. در حالیکه مقامات کشور در تبعیت از فرامین رهبری، اولین تکلیف خود را رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری می دانند، اغلب مقامات و مردم با عبارت فینگلیش یادداشت های عدیده دارند و شاید در هر روز در نطقشان در مجامع عمومی و یا با رسانه ها، از واژه های بیگانه استفاده کنند ! هزینه می تراشند و البته همان ها نیز چون خودم منتقدند ! و همان ها حتی از دولتی ها مکلف به رفع مشکل بیکاری و معیشتی مردم هستند !

می گوید و می نویسد؛ آقا لطفا "لیست" اسامی را "چک" بکنید.  "آدرس" رو ننوشتی ! - "اسکلت" بندی خوبی نداره و از این عبارت ها با کلماتی چون کپی - فلاش - سی دی - انرژی - ایده - باتری - بالکن - باند - بودجه -بیلان - آمبولانس - آمپول - املت و.... 

اکنون ما مردم مانده ایم با کلمات فینگلیش در اغلب مکاتبات و یادداشت ها ! و بودجه نجومی به ازای تولید هر کلمه ! در حالیکه سرانه ی حفاظتی عرصه های منابع طبیعی بیش از ۲۰ هزار هکتار برای هر مامور شده است و یا از سوی دیگر، مامورینی که بعضا ۱۷ سال خدمت دارند، اما قرارداد مشخص و شرکتی هستند، اساساً نباید عهده دار سمت های حاکمیتی باشند !

در موارد بروز خطراتی چون حریق هزینه های مردم حتی جانی می شود و هزینه های ناشی از التهاب در جامعه با دیدن فیلم های تاسف آور در حسرت ! یا انگشت ابهام  به دهن ! که سرمایه و امید نسل های آتی در منظرشان به دلیل فقدان بودجه حمایتی لازم و کافی چگونه دود شده است.

به راستی این دود سیاه از نا راستی ها که از بام های ساختمان مجلس و دولت بلند می شود، گه و بی گاه نیست، مستمراً در طول ۴۰ سال گذشته بلند شده است و برای ما جنگلبان ها بسیار یاس آور است که مصوبات مرتبط با سد سازی ها و انتقال آب را با بودجه چند هزار میلیاردی خسارت زا در حالی می بینیم که افکار عمومی با اجرای آن هرگز موافق نیست، اما بودجه مرتبط با حفظ و احیا و توسعه جنگل چند صد میلیاردی است، ولی نه در مجلس تصویب می شود و نه دولت به موقع تامین و تخصیص می دهد !

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم