آمار بازدیدکنندگان سایت

02663268
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
433
576
1708
26351
37151
2663268

آی‌پی شما: 54.208.73.179
امروز: ساعت

بیدها از ترس می لرزند

روزگاری غریبی شد، بازار چوب کشور تا این حد زار می زند که به چوب بید محتاج شده است ! بید

 

بیدها از ترس می لرزند

 

روزگاری غریبی شد، بازار چوب کشور تا این حد زار می زند که به چوب بید محتاج شده است ! بید درختی است آبدوست که در کنار جوی های روان آب، با قامت کوتاه و تاج نه چندان گسترده اش، سایه انداز کوچکی در استراحتگاه های طبیعی دارد.

روستا نیوز نوشت رئیس اداره منابع طبیعی اسدآباد گفت : طی یک هفته اخیر سه فقره قطع اشجار غیرمجاز در شهرستان اسدآباد در روستاهای قراکند، بوجین و اشترجین شناسایی و متخلفان این امر دستگیر و پرونده آنها به مراجع قضایی معرفی شد.

وقتی بیدها قطع می شوند و چوبشان به چوب فروشی ها عرضه می شود، معنایش این است که بازار چوب زار می زند و انا محتاج می گوید. وقتی ما جنگلبان ها از عواقب اجرای ایده ی تنفس جنگل می ترسیدیم و می ترسیم و می لرزیم ! چرا بیدها با پیشه ی دیرینه خود، نترسند و نلرزند ؟

ای جماعت از چه می نالید، ایراد از شماست

ما به دزدان خانه دادیم، همین ها حق ماست

مردم نمی دانند چرا استراحتگاه های پایان هفته آنها در گوشه کنار شهرها و روستاها، با دست درازی افراد مستمند به ثمن بخس به یغما می رود ؟  ولی مقامات مسئول که می دانند این نوع تخریب ها در محیط طبیعی ناشی از اختلال در بازار چوب است. آنچه قرار بود از طریق واردات تامین شود ! به تبع تحریم محدود تر از قبل شد ! و آنکه موظف بود زراعت چوب را توسعه دهد، فشل و محروم تر است !

همکار معظم و معزز بازنشسته ای پیامشان را از طریق همکار معزز دیگری ارسال کردند. پیامشان واضح بود و همین پرسش را به تصریح بیان داشته اند که چگونه کارخانه های صنایع چوب کشور تمام وقت کار می کنند، در حالیکه بهره برداری از جنگل در قالب طرح ها به مدت چهار سال متوقف است ؟ اما می دانم او که مهندسی کارکشته است، پاسخی از قبل تعیین شده در مذاکره تلفنی خود خواهد داشت ! او خواهد گفت؛ مردم همه ی پاسخ را باید در پسِ تعطیلی طرح های جنگلداری و مخدوش شدن وظایف مدیریت علمی عملی و خالی شدن انواع عوامل کاری در طرح های جنگلداری و توقف حضور انواع گروه های نظارتی در جنگل ببینند ! عرصه ی جنگلی عاری از هرگونه عملیات احیا و توسعه و اصلاح و پرورش جنگل ها شده است و طبعا عرصه ای خالی از هر گونه عوامل نظارتی مقیم و معین استانی و معین ستادی و عوامل نظارت عالی کشوری، جولانگاه سوداگران چوب خواهد شد.

چگونگی اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل شاید مِن بعد بحث با اهمیتی نباشد، زیرا آب به جوی رفته باز نخواهد گشت. مقامات دولتی در سه قوه تحت تاثیر تبعات تغییر اقلیم هستند و مدیران سابق را عاشق بهره برداری از جنگل ها می دانند، با وجود اینکه وزیر فعلی نیز خط قرمزش بهره برداری از جنگل است، در حک و اصلاح بند ف ماده ۳۸ برنامه ی ششم و یا حذف آن در تدوین لایحه برنامه هفتم، به لابی مدیران سابق دل نبندند ! زیرا به دو دلیل بر شمرده ی فوق. اثر بخشی نخواهد داشت !

جنگلداری مدیریت علمی عملی جنگل است، بنابراین باید برای جنگلداری که فعالیتی دانش بنیان است، در پی ایجاد شرایطی دیگر از طریق مراجع علمی تحقیقاتی کشور بود، لذا  از اساتید دانشگاه انتظار می رود جبران مافات کنند و نسبت به بازه زمانی تدوین برنامه ششم،  با حضور بیشتری اثر بخشی ایجاد کنند.

مفاد قانون موسوم به استراحت جنگل جامع نبود، اما در همه ی بخش ها مانع جدی شد ! اکنون نتیجه ی اجرای استراحت جنگل اگر به راحت گذاشتن جنگل به حال خود منتهی نشد ! به راکد کردن فعالیت های مختلف در جنگل انجامید و فعالان این بخش از اجرا تا دانشجویی و تحقیقات بی نگیزه شدند و در نتیجه بر قضای دانشگاهی کشور که حلقه وصل و بستر ساز تحول و توسعه فعالیت دانش بنیان هستند، سایه شوم رکود انداخت.  از این رو اساتید محترم باید با هر چه که در چنته دارند، ابزار ارتباط و مشورت با مقامات دولت بسازند و فرصت را برای حک و اصلاح شرایط موجود مغتنم بدانند !.

مدیریت جنگل ها در کشور خیلی جوان بود ! بیدهای جوانش، در برابر طوفان استراحت جنگل در سال ۹۶ به شدت لرزید و قامت خم کرد و قانون استراحت جنگل را با دستور بر خلاف قانون به اجرا گذاشت و نتیجه ی بسیار اسفناکی در تاریخ به یادگار باقی ماند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم