آمار بازدیدکنندگان سایت

02663336
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
501
576
1776
26419
37151
2663336

آی‌پی شما: 54.208.73.179
امروز: ساعت

سرمایه های اجتماعی سیاه بخت.

مصادره اموال و اموال مصادره شده ذو موضوع متفاوت از هم هستند و ما در این یادداشت به بحث سرمایه اجتماعی...

 

سرمایه های اجتماعی سیاه بخت.

مصادره اموال و اموال مصادره شده ذو موضوع متفاوت از هم هستند و ما در این یادداشت به بحث سرمایه اجتماعی و حفاظت و مراقبت از بنگاه اقتصادی تمرکز داریم ! مصادیق اموال مصادره ای متنوع و متعددند هژبر یزدانی در مرتعداری - خیامی در خودرو سازی - محسن آزمایش و ارجمند در لوازم خانگی و... ایکاش مقامات کشور راهبرد و سیاست اجرایی مناسب تری برای مدیریت چنان سرمایه ی انسانی و بنگاه های اقتصادی و طرح های تولیدی که سرمایه های اجتماعی کشور هستند، در نقشه ی علمی کشور تدوین و ترسیم می کردند و اجازه نمی دادند مصادره و خلع ید منجر به واگذاری سرمایه اجتماعی به این نهاد و آن نهاد شود.

الزام به تبعیت از فرامین رهبری در حکمرانی مطلوب، صرفا تبعیت از ولایت فقیه نیست، بلکه از بُعد تغییر در قاعده و روش حکومت جمهوری اسلامی و توسعه اجتماعی اقتصادی نیز با اهمیت است. این امر می تواند سرمایه های اجتماعی را که اگر لزوما باید بر حسب دادرسی های کیفری یا حقوقی در محاکم قضایی مصادره شود، چه بهتر که دستگاه اجرایی مرتبط یا بانک طرف قرارداد، به عنوان قائم قانونی عهده دار مسئولیت حفظ سرمایه اجتماعی گردد.

مهندسی تبدیل و اجرای طرح های تولیدی مربوط به قطعات ده هکتاری در جنگل های جلگه ای شمال، سرمایه اجتماعی کشور برای حل مسائل اقتصادی اجتماعی جنگل های شمال محسوب می شوند. هر کارشناسی متخصص مجرب در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و اقتصاد جنگل با مشاهده شبکه خدمات زیر بنایی آب و برق و گاز و تلفن هر قطعه موسوم به قطعات ده هکتاری، آه سردی می کشد، زیرا بر حسب مصوبه قانون در سال ۴۶ جنگل های جلکه ای برای حل مسئله اساسی جنگل و افزایش بهره وری تبدیل شد اما بر حسب اصلاح همان مصوبه قانون در سال ۴۸ و لغو ترتیب حق تقدم در واگذاری اراضی، منخرف شد و مسائل اجتماعی اقتصادی جنگل لا ینحل باقی ماند.

ترتیب حق تقدم در واگذاری را کلا لغو کرد، قطعا بدی برای بقای جنگل های شمال استنباط می شود و نتیجه ی بد اصلاح قانون که موجب لغو ترتیب حق تقدم در واگذاری و رها شدن حل مسئله اجتماعی اقتصادی درون جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی در دهه چهل گردید، با نتیجه ی بد حاصل از مصادره اموال در بدو انقلاب پیوند دارد و اکنون در اجرای قانون استراحت جنگل پیوند دیگری، نتیجه بسیار بدتری برای نسل های آینده باقی گذاشت.

همانطور که سیاه بختی بر کارخانه های ارج و آزمایش و هپکو و دشت مغان و غیر خبرساز می شود و یک وضعیت ملموس است، طرح های قطعات ده هکتاری در شمال کشور نیز با همه ی خبرسازی ها از ساز ۶۵ تا کنون، در بی خبری محض با تغییر کاربری مفرط مواجه است.

نهادها در ساختار عرضی تعریف می شوند و قدرت در سایه حکومت هستند و نظارت بر مدیریت اموال مصادره ای توسط ساختار طولی تشکیلات نظارتی عمدتاً حاشیه دار می شود و همچنین بسته های حمایتی وابستگی به بودجه دولتی نیز، همان وابستگی به اقتصاد نفتی و ناقض سیاست های اقتصاد مقاومتی فاقد اقتصاد درونزا است.

خیام ها و هژبرها ارجمندها و... با دو داشته سرمایه انسانی و سرمایه مالی، دو نقش مهمی ؛ کارآفرینی - جذب سرمایه در کشور را در جامعه ایفا می کردند ! اما جالب است و باید درک کنیم سرمایه اجتمایی متعلق به خیام ها و...نیست بلکه فراتر از اموال مصادره ای، سرمایه ی ملی در توان تولید کشور محسوب می شوند.

توان تهیه و تصویب طرح های جنگلداری دارای اقتصاد درون زا نیز سرمایه اجتماعی کشور است و به بهانه ی استراحت جنگل نباید نابود شود، اگر حاکمیت برای حفاظت از جنگل استراحت جنگل را تکلیف کرده است، قطعا مکلف به حفظ و مراقبت از سرمایه اجتماعی جنگلداری کشور است.

همانطور که حکم مصادره محاکم قضایی را نباید تخطئه یا مخدوش کرد،  اما می توان حفاظت و مراقبت از اموال مصادره شده را بخش با اهمیتی از وظایف حاکمیت در حفظ سرمایه انسانی محسوب نمود و می توان به بخش قضایی تکلیف کرد، تا همانطور که تشخیص به مصادره می دهد، نباید نظاره گر تخطی و سوداگرای اموال عمومی و بی توجهی در حفاظت از سرمایه اجتماعی باشد.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم