آمار بازدیدکنندگان سایت

02663311
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
476
576
1751
26394
37151
2663311

آی‌پی شما: 54.208.73.179
امروز: ساعت

قصه ی دام و جنگل و جنگلداری

قصه ی دام و جنگل، قصه ی جنگل و جنگلبان در سال چهارم قانون برنامه پنجساله ششم توسعه ناپایدار، بدون ارائه طرح

 

قصه ی دام و جنگل و جنگلداری

 

قصه ی دام و جنگل، قصه ی جنگل و جنگلبان در سال چهارم قانون برنامه پنجساله ششم توسعه ناپایدار، بدون ارائه طرح جایگزین بدون بودجه لازم و کافی جنگلداری را تعطیل و جنگل ها را به امان خدا سپرد و تنها پیامدش کاهش تابآوری جنگل ها و بی تابی جنگلبان هاست.

در این ایام محدودیت تردد و خانه نشینی کرونایی، حتی نمی توان خیام خوانی کرد. گویا خیام هم از سر نا سازگاری چنان سازی را کوک کرد

آن قصر كه جمشيد در او جام گرفت ❊❊❊ آهو بچه كرد و روبه آرام گرفت

بهرام كه گور مي گرفتي همه عمر ❊❊❊ ديدي كه چگونه گور بهرام گرفت

خيام در اين رباعي چه بسیار پر مغز به هشدار دادن در بي اعتباري دنيا و مرگ پرداخت. این ریاعی ناخودآگاه ذاغ ناتوانی دولت داغ ضعف برنامه ای داغ ضعف اقتصادی ناشی از تحریم ظالمانه و عدم اختصاص بودجه را در همه گردی دام ها در همه جای جنگل را تازه کرد.

امروز طی تماس تلفنی یکی از دوستان، مذاکره ای، حول محور تحصیل تحقیق و پژوهش، از دست رفته و کلاس و درس و مدرک به جا نشسته داشتم. این نکته مرا واداشت که با ملاحظه به فرمایش جناب استاد دکتر محمود سریع القلم در چند روز اخیر در رابطه با حکمرانی تامل و توجه کنم که فرمودند؛ حکمرانی یک تخصص است. به نظر چنان استاد صاحب نامی ارج نهاده ! اما البته حتی در جایگاه شاگردی نمی خواهم بگویم که تخصص نیست.

اما می خواهم بگویم از نگاه یک شخص اداری و غیر سیاسی و با سابقه کار اجرایی ۳۵ ساله در بخش اجرا که از پایین یک ساختار اداری تا بالای آن ساختار خدمت کرد، عرض کنم حکمرانی یک هنر مدیریتی است که می تواند به تناسب شناختی که نسبت به کار در یک حوزه دارد، ساختار آن کار را، که ارکان حکومت آن کار را امور حاکمیتی می دانند، با مشارکت ذینفعان آن کار با دقت بشکند و آن کار حاکمیتی را به چندین کار قابل برونسپاری به بخش غیر دولتی تبدیل کند.

در نتیجه ی چنآن تدبیر و هنر مدیریتی، انجام کار با سرعت و دقت بیشتری و صد البته با امکان نظارت بهتری، جریان می یابد و شکل انجام آن کار حاکمیتی "بدون تغییر در ماهیت" در فرایند تحول، فقط از جهات روش انجام و اجرا تغییر خواهد کرد و در زمره امور تصدیگری قابل دسته بندی خواهد شد.

سرنوشت طرح های جنگلداری چه تاسف بار است که طی آن مدیریت علمی عملی، سال ها در پی شناساندن تعارض دام و جنگل به افکار عمومی بود و با خرید حقوق ارتفاقی به صورت ما به ازاء در رفع تعارض، سال ها تلاش کرد و سطوح زیادی از جنگل های تحت پوشش طرح ها رفع تعارض شد.

اما همان بهرامی که همه ی عمرش در جنگل گور می گرفت، اکنون در شرایطی قرار گرفت که باید گفت؛ دیدی که چگونه گور بهرام گرفت !!!

همان استعاره «ناقض هم» "گور" در مورد جنگل و دام و جنگلداری تکرار شد و دامیکه، اجرای طرح های جنگلداری از جنگل خارج کرد، وجود همان دام ها در طرح ها بهانه استراحت جنگل و تعطیلی طرح های جنگلداری شد !

آیا این مزیت استراحت جنگل است ؟ شاید جنگلبانان نمی دانند و ایده مندان تنفس بهتر می دانند ! به هر حال آنچه غیر منتظره در دامن جنگل و جنگلبان ها گذاشته اند، همان بهانه تعارض دام بود که می گفتند ضرورت دارد تا زمانیکه حل نشود به بهره برداری تنفس داده شود، تا فرصت رفع تعارض به وجود آید. اما اکنون دام در جنگل جولان می دهد.

اما قانون برنامه ششم دستور شنا را در جهت خلاف جریان آب تصویب و هیچ مقرره ای در مورد اجرای طرح خروج دام نداشت.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم